Цената на газа на фондовата борса в Европа за четвърти пореден търговски ден актуализира исторически рекорд и по време на днешната търговия достигна до 3900 долара за хиляда кубични метра, предава ТАСС, като припомня, че в петък търговията приключи при 2300 долара за хиляда кубически метра.
По-рано се появиха съобщения, че САЩ обсъждат с европейските си партньори възможността за забрана на доставките на петрол от Русия. Освен това ръководителят на френския концерн Engie, една от най-големите енергийни компании в Европа, Катрин Макгрегър смята, че ЕС няма да може да намери пълна замяна на газа от Руската федерация.
Цената на априлските фючърси на най-ликвидния хъб TTF при откриването на търговията беше 2366,8 долара за 1000 кубически метра, още в първите минути тръгнаха нагоре и надхвърлиха границата от 2700 долара.
Европейският пазар на газ е трескав от много месеци насам. През пролетта на миналата година цените се колебаеха около 250-300 долара за хиляда кубически метра, но през октомври за първи път преминаха над хиляда, а през декември достигнаха и до над две хиляди. След това последва известно понижение, но цените останаха стабилно високи - нещо невиждано в цялата история на европейските газови хъбове.
След като Москва официално призна за независими двете сепаратистки републики в Източна Украйна, бившият президент и премиер на Русия Дмитрий Медведев написа в Туитър: "Добре дошли в новия свят, в който скоро европейците ще плащате по 2 000 евро за кубичен метър газ!".
В последната седмица, или от началото на руската инвазия в Украйна, редовно се съобщава, че транзитът на руски газ през страната с военни действия не е прекъсван и природният газ към Европа тече в договорените количества. Такова съобщение бе направено и тази сутрин. "Газпром" продължава да доставя газ през Украйна в същия обем както и ден по-рано - 109.5 милиона кубически метра дневно. Беше обявено обаче, че европейските страни са изтеглили над 70% от природния газ, нагнетен през летния сезон в подземните газохранилища, като запасите от синьо гориво са достигнали исторически ниски нива от под 30%.
В последните два месеца потокът на газ по газопровода "Ямал - Европа", който минава през територията на Беларус и Полша към Германия, беше периодично спиран, след като държавната корпорация "Газпром" отказваше да резервира капацитет. Също така Русия от няколко месеца се е оттеглила от свободния пазар и изпълнява само дългосрочните си договори. Това стана на фона на обрата в политиката на Германия, която с нахлуването на руски войски в Украйна замрази пускането на построения вече газопровод "Северен поток - 2". Проектът беше завършен през септември миналата година, въпреки съпротивата на страни като Полша и наложените санкции от САЩ.
Решението на Германия да спре за неопределено време газопровода "Северен поток 2" не засяга цените на газа, увери тогава зам.-председателят на Европейската комисия Маргрете Вестагер.
Ескалиращото напрежение между Запада и Русия и войната в Украйна породи опасения относно доставките на руски газ към Европа. Това накара ЕС да преразгледа плана си за извънредни газови доставки, да се подгови за състояние с частично прекъсване на вноса на газ от Русия, както и да потърси алтернативи.
winer1989
на 11.03.2022 в 21:49:47 #15Сега е момента да се откажем от неизгодните договори с Русия и набутаме сключвалите ги в затвора. Да забраним предателските ГЕРБСП-ДПС, "Възраждане" АБВ и т.н. русоидни партии и те изчезнат от политическата сцена завинаги. Трябва да превърнем войната и военната ситуация в революция и изринем продажната русоидна *** от властта.
halo
на 08.03.2022 в 12:47:35 #14Просто НЕ трябва да се купува газ на такава цена, кой е луд да купува за април...
maria-ivanova
на 08.03.2022 в 00:08:11 #13Инфлацията ще е страшна, но не заради конфликта в Украйна. Виновни са печатниците на валути без покритие. Направиха се някакви опити процесът да се разсее чрез прекомерното раздуване на Ковид истерията, сега война, но не става - това ще е световна икономическа криза. Тази криза ще се понесе по-леко от богатите държави, а за голяма част от българите няма да е леко. Така че зарязваме зелената сделка. Огледайте се в къщи и си намерете едно местенце, където да си поставите готварска печка на въглища и дърва. Така другата зима хем ще се топлите, хем ще си готвите. Само че някои сгради даже нямат комини....
boian-stanchev
на 07.03.2022 в 23:15:04 #12Предатели са тези които работят против интересите на България. Нашите интереси са да не умрем от глад. Майната и на демокрацията, майната им на украинците, ако хляба стане 3 лева, нафтата 3,50, а сметките за ток 4-500 лева аз лично съм умрял. Не ми се умира...
Кастело Белведере
на 07.03.2022 в 22:33:25 #11Путин ни обяви за врагове. Това означава, че който подкрепя авторитарния му режим автоматично става национален предател с всичките последици от това. И да се благодарят путинопитеците, че живеят в демократично общество и няма като в Русия закон, който да ги вкара в затвора за 15г. за разпространяване на лъжи и пропаганда против държавата и съюзите, в които членува.
winer1989
на 07.03.2022 в 20:11:15 #10ЕС трябва при всички положения и с цената на лишения, да спрат да купуват руска газ. Скъпата руска газ финансира руската война против Украйна и ЕС! Да купуват от друго място и пълнят гушата на държави които са приятелски настроени към Украйна и ЕС.
Xa-x@v
на 07.03.2022 в 19:55:31 #9Магаре, Като стане 3,4 лева хлябът на баба ти Пенка ти ли ще и го купиш? Трябва, трябва, много работи трябват,но на Америка им е лесно. Ходи ги обясни тези неща на хората в магазина,като им скочат цените двойно
winer1989
на 07.03.2022 в 19:34:15 #8Животът " Ачката" не е само евтин ток и хляб П-ко! В затвора даже са без пари, що не ходиш в затвора да живееш?! Ба си т-пунгера. Ей такива прости русоиди са и във властта като Янев, Радев, Борисов и т.н. затова в България е някаква форма на руска мизерия!
winer1989
на 07.03.2022 в 18:10:18 #7При всички положения, ЕС трябва да се възползва от високите цени на газ за да намали влиянието си от Русия, а не да ги намалява чрез отстъпване на Русия на злото. Първият вариант ще предпази Ес от руски простотии и налагане на руски интереси чрез кранчето на газ. Вторият е крайно неприемлив, защото руснаците чрез кранчето на газ ще наложат русофикация на ЕС, ограничаван на гражданските свободи, заплаша либералната демокрация и правова държава , наложат руска мизерия в ЕС.
winer1989
на 07.03.2022 в 18:05:13 #6Либералната демокрация работи за Путин в момента. В невъзможността си властите в Европа да направят нещо против просперитета на гражданите си и ги хвърлят в някаква мизерия , те са склонни да бъдат меки с Путин и фашистката власт в Кремъл, което е пътя на бавната русофикация и идване на руската мизерия в Европа. При Путин, диктатурата и репресиите срещу гражданите в Русия дават на властта неограничени възможности за провеждане на твърда политика с ЕС. За да бъде спряна русофикацията на ЕС, респективно руската мизерия, ЕС трябва да бъде също твърд и неотстъпчив , а гражданите убедени от властта , че трябва поемат някаква временна отговорност и не се оплакват и приемат мерките против Русия, за запазване на либералната демокрация от домогванията на руската тирания.
Кастело Белведере
на 07.03.2022 в 14:21:47 #5Позволихме на сатрапа да подкупва политици и да прокарва монопол на енергийните суровини с една едничка цел (която сега стана кристално ясна) - да го използва като хибридно оръжие срещу Европа.. Ще го преодолеем и това, Европа е видяла много бедствия, но разрухата на Русия ще е (почти) вечна.
lubog
на 07.03.2022 в 13:09:14 #4Айдиееееее на санциииитиееееее
posredstven
на 07.03.2022 в 12:13:22 #3Путин ще свали доста правителства в изпадналия в несъстоятелност ЕС. Друг път да знаете да не будите мечката.
NaskoZashtoto
на 07.03.2022 в 11:47:02 #2Знаете ли що е “хакъ”? Един от налозите от “османското присъствие”, който става основа за идиоматичния израз на български “хак ти е!”. Цените на газа и петрола са откровено манипулирани от Русия и са част от тъй наречения асиметричен отговор на икономическите санкции на Запада. Отваряне на процедурата за лицензиране на СП2 веднага ще смъкне цената за газ, но няма да се случи скоро, ако се случи въобще. Тепърва предстои да видим какво ще се случи с храната - Русия и Украйна са сред най-големите износители на пшеница и царевица. И тези цени много вероятно ще скочат. Асиметрия…
paqka
на 07.03.2022 в 11:38:16 #1А Чирен беше източен от "Продължаваме Пеша" за една нощ и продаден на безценица. Така се живее при промяната. Така се живее при Радев. Гелев им бил проблемът.... Хахахаха