Американският секретар по въпросите на здравеопазването и човешките услуги Алекс Азар пристигна в Тайван в неделя като официален представител на Съединените щати, предаде "Ройтерс".
От четири десетилетия в Тайван не е имало посещение на американски представител на толкова високо ниво, нещо, което провокира негативни реакции от страна на Китай, които смятат, че островът е тяхна територия.
Вашингтон прекъсна официалните връзки с Тайпе през 1979 г., като знак, че не желае да има проблеми с Пекин. Но в последно време администрацията на президента Доналд Тръмп засили подкрепата си за развитието на демокрацията на острова и дори започна да му продава оръжие.
Пекинските власти, които от известно време са в обтегнати отношения с Вашингтон - като се започне от темата за спазването правата на човека и се стигне до справянето с пандемията от коронавирус, заплашиха, че ще отговорят с реципрочни мерки на посещението на Азар. Китай гледат на Тайван като на своенравна и непокорна провинция, която при необходимост обаче може да бъде поставена под контрол.
Азар пристигна с американски правителствен самолет на летището в Тайпе и бе посрещнат от Брент Кристенсен, изпълняващият функциите на американски посланик в Тайван, както и от заместник-министъра на външните работи на Тайван Тиен Чун-кван.
Двамата се поздравиха в съответствие с противоепидемиологичните мерки - нямаше ръкостискания и двамата носеха маски.
Причините Азар да посети Тайван са две - той цели да засили икономическото сътрудничество с острова и обмяната на опит в политиките в общественото здравеопазване в контекста на борбата срещу коронавируса.
Очаква се по-късно днес Азар и тайванския му колега да подпишат меморандум за сътрудничество в областта на здравеопазването, като след това американският гост ще посети тайвански центрове за контрол на заболяванията.
Предвижда се по време на визитата Азар да се срещне и с президента на Тайван - госпожа Цай Ингвен.
Азар и неговият екип бяха тествани за коронавирус преди пристигането си в Тайван - те ще трябва да бъдат подложени на същата манипулация и при напускането на страната. Ето защо по време на цялото си посещение на острова те ще носят маски и ще спазват определена дистанция, когато общуват с други хора.
Ранните и ефективни мерки, които Тайван предприе за справяне с коронавируса, доведоха до това, че той поддържа определен брой случаи заразени хора, който е много по-нисък от този на съседите му - само 480 души са регистрирани с коронавирусна инфекция, а жертвите са седем души. Повечето случаи на заболели са хора, които са пътували в чужбина и са привнесли заболяването отвън.
Съединените щати са рекордьори - те са имали най-много случаи на заразени с коронавирус и на починали, което прави учудващи споровете, които се водят сред американците - дали трябва да се носят маски или хората трябва да се борят срещу тази практика, която нарушава правото им на избор и на лична свобода.