Широко разпространената корупция в китайската армия може да забави способността ѝ да предприеме евентуална инвазия в Тайван, според годишния доклад на Пентагона за въоръжените сили на Китай, цитиран от Defense News.

Въоръжените сили на комунистическите като цяло отбелязват напредък - разполагат кораби все по-далеч от бреговете си и демонстрират ракети с по-голям обсег. В същото време обаче продължаващото от години разследване за корупция може да забави постигането на някои от заложените за 2027 г. цели, смятат американските експерти.

Между юли и декември 2023 г. най-малко 15 висши представители на китайската армия и отбранителната индустрия са били уволнени поради съмнения за злоупотреби. Разследванията достигат до самия връх - през ноември член на седемчленния военен съвет на Китай е отстранен и поставен под разследване. Министърът на отбраната Дун Дзюн също се твърди, че е бил проверяван за подкупи. Ако бъде обвинен, той ще бъде третият пореден.

САЩ доставиха на Тайван първата партида танкове от поръчка за общо $2,2 милиарда

САЩ доставиха на Тайван първата партида танкове от поръчка за общо $2,2 милиарда

Общата сума на американските военни доставки за Острова през последните няколко години надхвърля 7 млрд. долара

Само в рамките на този век има поне половин дузина скандали, свързани с китайските въоръжени сили. Те включват ръководител на военното разузнаване, присвоявал средства от държавни фирми от сектора на отбраната, генерали, раздавали повишения срещу рушвети и други подобни позорни сюжети.

Амбициозните програми за превъоръжаване са свързани с огромни държавни разходи и са свързани със сериозен корупционен риск. Дали той се е материализирал - няма публична информация.

Изкореняването на корупцията в армията отдавна е приоритет на китайския лидер Си Дзинпин и източник на несигурност въпреки нарастващата ѝ мощ. Пекин разполага с най-големия военноморски флот в света, все по-модерни ВВС и разрастващ се ядрен арсенал.

Военен конфликт около Тайван? Икономическите загуби в света биха били несравнимо по-големи от тези при финансова криза

Военен конфликт около Тайван? Икономическите загуби в света биха били несравнимо по-големи от тези при финансова криза

Колко реално във финансово изражение би загубила икономиката на САЩ, Китай и света

Тези постижения са част от това, което американските служители определят като най-голямото военно разрастване в мирно време от 30-те години на миналия век насам. През последната година Китай е добавил около 100 оперативни ядрени бойни глави, достигайки 600 към средата на 2024 г. Военните разходи само за година са доближили половин трилион долара през 2024 г. според някои оценки.

Новото оборудване обаче е много по-лесно проследимо от общото качество на китайската армия, която не е водила война повече от 40 години.

Си е заявил пред военното ръководство, че то трябва да е способно да нападне Тайван до 2027 г., въпреки че не е издал заповеди за това, според американското разузнаване. Висш служител по отбраната във Вашингтон заяви, че Си е "потвърдил ангажимента си" към тази цел, но разследването за корупция (и евентуална чистка във въоръжените сили) може да я възпрепятства.

Ще има ли китайска инвазия в Тайван? VW залага 180 млрд. евро на "Не"

Ще има ли китайска инвазия в Тайван? VW залага 180 млрд. евро на "Не"

Автомобилният гигант готви огромни инвестиции - никой не прави нещо такова преди война

Други важни слабости, отбелязани в доклада, включват качеството на командващите офицери, уменията за война в градски условия и логистиката - всички несъмнено ключови при евентуална атака срещу Тайван, отделен от континента на десетки километри бурно море.

Въпреки това, Си е превърнал в основна характеристика на управлението си продължаващото преследване на целта за армия "от световна класа" армия до средата на века.