Глобалният брутен вътрешен продукт (БВП) може да намалее с 10% в случай на военна ескалация на конфликта около Тайван, сочат разчетите на анализатори от Bloomberg. Според техните оценки, общите щети от подобно развитие ще струват на световната икономика около 10 трилиона долара.

В сравнение с тази сума, икономическите последици от конфликта в Украйна, пандемията от Covid-19 или световната финансова криза "ще изглеждат малки".

Причината за такова мащабно възможно въздействие е във факта, че Тайван заема водеща позиция при производството на полупроводници - общата пазарна капитализация само на най-големите 20 клиенти на тайванския производител на чипове TSMC е 7,4 трилиона долара.

Освен това, Тайванският проток представлява "един от най-важните в света търговски пътища".

Основателят на Foxconn иска да оглави Тайван

Преди произвеждаше iPhone, сега иска да е президент на родината си

Тери Гуо е един от най-богатите хора в родината си

Според твърденията на експертите на Bloomberg, в случай на военен сценарий около Тайван с участието на САЩ, БВП на острова ще се свие с доста значителните 40%, а този на континентален Китай - с 16,7%.

Икономиката на САЩ пък би могла да загуби 6,7%, а световният БВП може да намалее с 10,2%.

При евентуалния военен конфликт освен Тайван най-големи икономически щети ще понесат Република Корея, Япония и други страни от Югоизточна Азия.

При сценарии без военни действия, но в случай на блокада на Тайван от Китай, БВП на острова ще намалее с 12,2%, а на континентален Китай - с 8,9%. В този "олекотен" вариант на усложняване на обстановката около Тайван, БВП на САЩ би загубил 3,3%, а световната икономика като цяло - 5% от своя БВП.

Бъфет разпродаде акциите си в TSMC

Бъфет разпродаде акциите си в най-големия производител на чипове

Преди само 6 месеца стана ясно, че той е вложил 4,1 млрд. долара в тайванската компания

За Тайван

Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г. Оттогава Тайпе запазва знамето и някои други атрибути на предишната Китайска република, които са съществували на континента преди комунистите да дойдат на власт.

Според официалната позиция на Пекин, подкрепена от повечето страни в света, включително Русия, това е една от провинциите на Китай.

Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с Китайската народна република.

Признавайки политиката на "единен Китай", Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе и снабдява острова с оръжие.

Китай санкционира западни военни производители заради доставки за Тайван

Китай санкционира западни военни производители заради доставки за Тайван

Сред тях е и компания на гиганта BAE Systems