Пратеникът на САЩ за Западните Балкани определи решението на Европейския съюз да не започва преговори за членство със Северна Македония и Албания за "историческа грешка", която изпраща лошо послание към региона, съобщава "Асошиейтед прес".
Заместник държавният секретар на САЩ Матю Палмър заяви, че САЩ ще направят всичко възможно, за да убедят ЕС да ревизира решението преди планираната среща на лидерите на страните членки през май 2020 г. в Хърватия.
"Америка иска Западните Балкани да имат европейска перспектива", изтъкна Палмър след разговори в Белград с президента на Сърбия Александър Вучич.
Френският президент Еманюел Макрон отказа да допуска каквито и да е страни в 28-членния блок, докато процедурите му за разширяването не бъдат реформирани, докато Холандия се противопоставя на кандидатурата на Албания и оспорва оценката на Европейската комисия, че тя е изпълнила условията за кандидатстване.
Решението се разглежда като науспех за региона, в който перспективата за членство в ЕС е силен източник на насърчаване за реформи и помирение след войната, която последва разпадането на бивша Югославия през 1990-те години.
"Смятаме, че това е историческа грешка", настоя Палмър, допълвайки: "Това е лошо послание за целия регион."
САЩ засилиха опитите си за подпомагане на възобновяването на прекъснатите преговори за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, което обяви независимост през 2008 г., която не се признава от Белград.
Вучич твърди, че преговорите за нормализиране могат да продължат в рамките на два до три месеца. Те бяха блокирани близо година след решението на Косово да наложи 100% мито върху стоки от Сърбия в отговор на противопоставянето на Белград срещу независимостта на Косово.
"Искаме диалогът да бъде сериозен, отговорен и да доведе до компромисно решение", каза Вучич.
Вашингтон и неговите съюзници признаха независимостта на Косово, докато Русия, Китай и пет страни членки на ЕС подкрепиха Белград.
dad
на 11.11.2019 в 01:12:02 #14Не бойте се деца!С-400 е само една детска играчка-като ония кучегони,с който стресират кучетата.Тази ПВО е ОТБРАНИТЕЛНА-може да сваля изтребители (с най-голямо удоволствие-от последните щатски стелтове),но не може да стигне даже до София,защото обхватът е само някакви 57 км,а височината-само 27 км.За спътници и по-отдалечени военни обекти-НЕСТАВА!Така чеуспокойтесе!Няма да ви гърмят нито руснаци,нито сърби.Военните ,както руски,натовски и щатски,си правят учения-засобствено самочувствие и зада оправдаят големите си заплати.
el viejo
на 09.11.2019 в 09:33:06 #13ЕС е в терминален стадии на съществуване. Най-вероятно във Вашингтон отдавна е взето решение за ликвидиране на този безсмислен съюз. Брекзит. ще бъде старта на падане на фигурата ЕС, приличаща на вертикално подредени плочки от домино. За какво да се приемат нови страни - абдали, а и няма какво да се отмъкне за Брюксел от Скопие и Тирана!
Obektiven_29
на 08.11.2019 в 19:42:57 #12А кои са "американците", за да казват какво трябва да се случва на Балканите? Но едно е ясно: Войната срещу Югославия и после Сърбия няма да се повтори, най-малко при Путин.
58eng
на 05.11.2019 в 17:15:33 #11Чаве,стига лъжи ! Не си разбрал,здраве да е ! Предателите никой не ги уважава!
chafeto
на 05.11.2019 в 15:44:25 #1058eng Гаф,ти не си БГ народ! Ти си част от глупаците,получаващи медалчета,като Малинов ,,за да гадьят собствената си страна. Никой не ви уважава,даже и ушанките! ************************************************************* Някои се опитват от формата да направят съдържание. Ама при теб даже и форма няма. Същински "алхимик"!
chafeto
на 05.11.2019 в 15:19:55 #9friend САЩ определиха за "историческа грешка" решението на ЕС за Балканите ----------------- Реално това си е точно така. А колкото до Макрон, то явно си е повярвал дотолкова, че не може да разбере, че "съединението прави силата". Ако предложим на Македония и Албания подходящи условия за присъединяване, то те ще ги изпълнят. Те го искат. Черна гора практически си е в ЕС, тъй като са в Еврозоната. След това ще остане Сърбия, народът на която също иска ЕС, а така ще се реши и спорът за Косово. Всички печелят. Губи само сръбската върхушка и.... Русия. ******************************************* Ама как ги нареди само... Happy end . Кога ще се научиш да правиш разлика между реалността и Холивуд?
hmmm
на 05.11.2019 в 11:24:47 #8Историческа грешка беше да признаваме БЮРМ, историческа грешка е и да признаваме Северна македония след като сме признали БЮРМ, историческа грешка беше подлизурковците типосани отгоре на тая псевдодържавица да и сменят името заради някакви обещания че ше ги набутат в съюза и ше им цъфнат налъмите от просперитет моментално. Историческа грешка бе да даваме въздушно пристранство на янките за да бомбят сърбите, в замяна на което македония се напълни с шиптъри, да не споменавам и колко милиарда изгубихме от югоембаргото или че тогава доган игра етническата карта като заплашваше с косовски сценарий и костов му пристана и така го утвърди че даже и европарламента му вкара партията.
projekt
на 05.11.2019 в 09:03:16 #7е добре де. ако САЩ разполагат ракети това е ОК. ако друг има ракети това е проблем. помните ли преди години САЩ твърдяха че разполагат ракети в ЕС срещу Иран, а сега се оказа че било срещу Русия. помните ли как САЩ твърдяха че Ирак има "лоши" оръжия, а после се оказа че няма. помните ли как САЩ обещаваха на Либия и Кадафи да се откаже от ядрената си програма и му предлагаха партньорство и ненападение. е по късно не си спазиха обещанието и го убиха и разсипаха Либия. помните и как САЩ обещаваха подкрепа на кюрдите. е сега ги изоставиха на Турция. …. така че САЩ винаги са си гледали само и единствено техния интерес. това е и с Македония и Албания. ЕС няма интерес от тях. интерес има САЩ за да ги изолира от Русия. тук няма нищо общо интерес на който и да е освен на самите САЩ същото беше с приемането на България и Румъния. корупция, убийства, престъпност и какво ли не. имаше го докато бяхме "комунисти", има го и сега когато сме демократи. на немеца не му трябва измет като нас и румънците. за какво му е друга измет като албанците и македонците. дори на нас не ни трябват измет като македонците.
58eng
на 05.11.2019 в 00:56:15 #6Гаф,ти не си БГ народ! Ти си част от глупаците,получаващи медалчета,като Малинов ,,за да гадьят собствената си страна. Никой не ви уважава,даже и ушанките!
ce
на 04.11.2019 в 22:39:48 #5Черна гора била в еврозоната
friend
на 04.11.2019 в 22:05:15 #4САЩ определиха за "историческа грешка" решението на ЕС за Балканите ----------------- Реално това си е точно така. А колкото до Макрон, то явно си е повярвал дотолкова, че не може да разбере, че "съединението прави силата". Ако предложим на Македония и Албания подходящи условия за присъединяване, то те ще ги изпълнят. Те го искат. Черна гора практически си е в ЕС, тъй като са в Еврозоната. След това ще остане Сърбия, народът на която също иска ЕС, а така ще се реши и спорът за Косово. Всички печелят. Губи само сръбската върхушка и.... Русия.
friend
на 04.11.2019 в 21:57:45 #3Гаф Сърбия вероятно вече има С400 ! Нали не вярвате че Русия може да е върнала системите обратно ? Тези системи позволяват притежателя им да се радпорежда за въздушното пространство в рамките на обсега им. ------------------------------- Не мога да разбера твоя възторг от това, че сърбите, които са от другата страна на барикадата имат оръжие с което да бомбардират България!!!! Ако не живееш в България... ти е през шнура, но ако живееш тук(България) би трябвало да се замислиш, че тези бомби няма да избират ..русофили и русофоби. Ти си като онези партизани, които по времето на бомбардировките над София по време на ВСВ са тичали с фенери по улиците на затъмнена София, за да указват къде да се пускат авиобомбите. Сега вече можеш да се чувстваш герой. Е има малко доза мазохизъм, ама светът е шарен....има и умни и глупави...и патриоти и предатели. Мен обаче никак не ме радва това, че в базата в Ниш, където уж нямаше база, сега са разположени С400. Все пак обясни твоя възторг. Може би пък аз нещо не съм разбрал.
58eng
на 04.11.2019 в 20:16:39 #2Гаф,не вярвай на мултфилми,бля!
MyH4o
на 04.11.2019 в 19:33:19 #1Разбира се, щатската позиция трябва да се разглежда в най-важния гео-политически контекст: лишаването на Русия от съюзници, и създаването на военен "санитарен кордон" около нея. Затова изведнъж се оказаха толкова загрижени за Сърбия и в частност за Гърция...