Европейската комисия обяви пакет от мерки за облекчаване на скока в цените на енергията, който вдигна рязко сметките в Европа, информира Би Би Си.
Одобрението на орязване на данъци и съвместното закупуване на гориво от членовете на ЕС са сред предложенията.
Цените на енергията достигнаха рекордно високи стойности по различни причини, включително голямото търсене на природен газ, след като икономиките се възстановяват от COVID-19 пандемията.
Европейската комисия беше подложена на натиск да предприеме действия във връзка с критичното положение с цените.
Цената на газа на едро се увеличи с 250% от януари, което предизвика ударно нарастване на разходите за потребителите и бизнеса.
Днес еврокомисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон коментира, че Комисията отговаряла на призивите за действие посредством обявяване на "инструментариум за цените на енергията".
Инструментариумът очертава стъпките, които страните членки могат да предприемат, за да намалят сметките за енергия в своите страни, без да нарушават законодателството на ЕС. Той в по-голямата си част потвърждава мерките, които националните правителства вече могат да използват, но обмисля какво още може да направи Комисията.
Симсон увери, че страните членки били в най-добра позиция да смекчат тежестта от повишаването на цените на енергията с наближаването на зимата.
Тя прикани страните от ЕС да обмислят спешна подкрепа за доходите на уязвимите домакинства, държавна помощ за компании и целеви намаления на данъците.
Тя също така посъветва страните членки временно да преустановят плащанията на сметки, когато е необходимо, и да въведат предпазни мерки, за да избегнат изключвания от електрическата мрежа.
"Повишаването на световните цени на енергията е сериозно притеснение за ЕС", подчерта Симсон и допълни: "Когато излезем от пандемията и започнем икономическото си възстановяване, е важно да защитим уязвимите потребители и да подкрепим европейските компании."
Освен тези мерки, Симсон посочи, че Комисията ще разгледа възможните ползи за страните от ЕС заедно да купуват природен газ.
Симсон отбеляза, че страните могат колективно да купуват газ, за да сформират стратегически резерв. Но, подобно на съвместната схема за закупуване на ваксини срещу COVID-19 по време на пандемията, участието би било доброволно.
Идеята беше предложена наскоро от правителства, които искат повече намеса на ЕС, като Испания.
Всички страни членки бяха насърчени да използват фонда за възстановяване от COVID-19 на ЕС в размер на 750 млрд. евро, за да инвестират в чиста енергия, за да изпълнят климатичните цели на блока.
"Не сме изправени пред скок заради нашата политика в областта на климата", призна Симсън и добави: "Цените на изкопаемите горива се покачват. Трябва да ускорим зеления преход, а не да го забавяме."
emilioner
на 13.10.2021 в 20:17:26 #2Всичко е много просто и ясно. ШИСТОВИЯ ГАЗ И ПЕТРОЛ СТОИ ПОД НАС И ЧАКА Кой е най големия изпомпвач на петрол и газ в света? САЩ Защо? Щото дупчи за шисти! Аз не знам защо джуджко не трепери от страх и не припада от мъка от настоящата ситуация.Сам тика ефропата да си развие шистовите сондажи и да го изхвърли от енергийния пазар.Е няколко годинки ще лапка двойно тройно от високите цени,но после деситилетия ще лапа китайски полови органи за да му купуват продукцията
Legalen
на 13.10.2021 в 17:26:38 #1„ЕК объяви план за …..» !Не ми стана ясно какво точно предвижда този план? Кадри Самсон заяви че ЕК «препорьчва», или «насьрчава ,» или «предлага», или даже «разрешава на страните членки сами да се оправят». Ако такьв един план носи положителни резултати, нека да го прилагаме още по-широко в обществото! Да започем от собствените семейства!