Тук се крие силата на режима на Александър Лукашенко. За 26 години несменяемият лидер на Беларус изгради опора за своя режим.
Важна цел на Александър Лукашенко е да поддържа популярността си в провинцията, която той превърна в основата на своя режим за 26 години, пише кореспондентът на "Монд" в Минск Тома д"Истрия.
Той посочва, че селата в Беларус са истинскката опора на властта на Лукашенко.
Когато бившият директор на държавен колхоз Александър Лукашенко дойде на власт през 1994 г., той реши да възроди съветските традиции и да запази системата на държавните земеделски предприятия.
ЕС въведе санкции срещу 40 лица от Беларус, обсъжда план „след Лукашенко”
Кипър оттегли ветото си...
Този икономически модел е придружен от популярен социален модел с развитието на близките държавни служби. Президентът редовно пътува до селата , следи назначенията в колективни ферми и неизменно участва в прибирането на реколтата в края на годината, отбелязва авторът на статията.
В резултат на това по-малко от 10% от селскостопанските продукти се внасят в страната, което й позволява бързо да постигне определен хранителен суверенитет.
Делът на селското население на страната обаче е само 22,4%, в сравнение с 31,9% през 1996 г., според Националния статистически комитет на Република Беларус. Значението на самия селскостопански сектор е спаднало от 19% от БВП през 90-те години на 8% .
"Хората се страхуват", казва пред в. "Монд" 70-годишният жител на с. Березино Николай Акулка. "Телевизията ни казва, че Полша ще окупира Беларус, и НАТО ще се появи", уверява селянинът с разочарован поглед и след това повтаря президентската пропаганда: " Демонстрантите се плащат от чужбина. "
Според Ронан Хервует, преподавател във Факултета по социология в Университета в Бордо и автор на "Вкус на тираните: Политическа етнография на ежедневието в Беларус "," страхът и пропагандата помагат за поддържането на режима, но това не е достатъчно, защото зад него вече няма определена сила. " Преподавателят във Френско-белоруския център за политически науки смята, че селският свят е силно обвързан със съветското наследство и всъщност със съседна Русия. "Има идея, че благодарение на ресурсите на колективната система и неформалните ресурси, работещите хора са в състояние да водят честен, морален живот". - обяснява изследователят.
"Никой не чува онези, които не искат режимът да падне, но те са навсякъде", казва Анна Колин Лебедев, експерт в постсъветското пространство.
"Не мисля, че е получил 80% от гласовете на изборите, но 60%, да, възможно е", казва Василий Мазкевич, фермер и поддръжник на Александър Лукашенко.
Поддръжникът на Лукашенко Николай Акулка е фаталист, той вярва, че смяната на президента няма да подобри ситуацията.
"Проблемът е, че нямаме пари", оплаква се той.
" Нямаме нито газ, нито петрол и когато възникне напрежение в отношенията с Русия тя отказва да плаща за нашите млечни продукти. ", заключява пред "Монд" Николай Акулка.