Беларуският опозиционен лидер Светлана Тихановска ще се срещне с Ангела Меркел в Берлин във вторник.
Тихановска заяви, че ще поиска от германския канцлер "потенциалното й участие като медиатор" в разговори между лидерите на протеста и правителството на Александър Лукашенко, който е подкрепян от руския лидер Владимир Путин. Путин отказва да участва като посредник в такива преговори.
"Ние ще обсъдим начини за натиск върху Беларус, защото беларусците смятат, че само с натиск могат да принудят властите да започне диалог с народа", каза тя в интервю за "Гардиън" по "Скайп" от Вилнюс, където потърси политическо убежище след победата на Лукашенко на президентските избори.
По думите й народът на Беларус счита Лукашенко за нелегитимен президент.
"Когато говорим за преговори с правителството, ние говорим за хората по-надолу, някои хора трябва да поемат отговорност и да започнат тези преговори за намиране начин за излизане от кризата", смята тя.
Тихановска е подкрепяна от редица западни политици. Тя се срещна с френския президент Еманюел Макрон и с премиера на Полша Матеуш Моравецки. След визита в Берлин тя ще пътува до Братислава за участие в международна конференция.
Опозиционерът разкри, че тя и нейният екип не са се свързвали с руски представители, дори и чрез посредници. Тихановска призна, че опозицията е трябвало да положи повече усилия за организиране на разговори с руски представители в началото на протестното движение. Тя счита, че Кремъл трябва да осъзнае, че е лоша политика да се залага на Лукашенко.
Запитана какво ще каже, ако Путин й се обади, опозиционерът отговори, че ще поиска от руския лидер да посредничи. Но на въпрос, ако Кремъл поиска гаранция, че ново правителство няма да извади Минск от Съюзната държава, настоящият съюз между Москва и Минск, тя каза, че не може да обещае подобно нещо. Според британския вестник това вероятно ще разтревожи Кремъл.
В момента в Минск се провежда поредният протест срещу Лукашенко. Полицията използва сълзотворен газ срещу демонстрантите.
По-рано тази седмица ЕС, САЩ, Великобритания и Канада наложиха санкции на правителството на Лукашенко, което отговори с ответни мерки.
На 9 август Лукашенко спечели шести мандат. Спорните избори предизвикаха най-големите антиправителствени демонстрации в 26-годишното управление на Лукашенко.