Русия и Запад се състезават за стратегическо влияние в Черно море. Военните и икономическите интереси са заложени, напрежението нараства, обобщава германският вестник "Зюддойче цайтунг".
Черно море трябва да остане море на мира, спокойствието и сътрудничеството, каза турският президент Реджеп Ердоган преди две седмици. Той каза това, защото вероятно вярва, че всичко това е под заплаха, отбелязва германският вестник.
През канала Волга-Дон Русия разположи 15 военни кораба в Черно море и по време на военни учения използва общо над 20 военни кораба. Разполагането на сили в близост до нейните граници кара Украйна да се чувства застрашена, Западът е загрижен и проявява солидарност. (...) Ескалиращото напрежение в близост до морето донякъде отслабна, когато Русия обяви в края на миналата седмица, че е завършила проверка за бойна готовност на армията и е върнала войници и моряци в казармата, включително и Черноморският флот на Русия...
Москва гарантира, че Керченският проток ще остане отворен. Въпреки това, противно на всички уверения, Киев се опасява от нова ескалация в пролива, през който се снабдяват важни украински крайбрежни градове. Добре помни как в края на 2018 г. корабите на руските бреговата охрана не позволиха на украински кораби да преминат през Азовско море, а 24 украински моряци бяха задържани.
Черно море е море от интереси, място, където се намират търговските пътища и газопроводи, и тук е борбата за влиянието между Русия и Запада се засилва.
За Русия Черно море е заден двор, буферна зона. Не й харесва фактът, че страни като България и Румъния, които имат достъп до морето, са се присъединили към НАТО. От друга страна, след анексията на Крим тя значително увеличи присъствието си там и превърна тази територия в крепост.
Морето вероятно ще стане още по-тясно през следващите месеци. През лятото САЩ и техните партньори от НАТО ще проведат ежегодно учение Defender Europe в Черно море. Този път в по-голям мащаб от всякога. Русия от своя страна , се подготвя за голямото учение "Запад".
Турция също играе специална роля в региона, пише вестникът.
Като владетел на проливите Дарданели и Босфор, Анкара контролира достъпа до морето както за търговски, така и за военни кораби. Това дава на страната международна тежест, но в същото време го прави уязвим: Босфорът и Дарданелите оказаха решаващо и често кърваво влияние върху историята първо на Османска империя, а след това и на Турската република.
Преминаването през проливите се регулира от Конвенцията от Монтрьо от 1936 г. (...) По време на войната само Анкара решава на кого е разрешено да премине през проливите.
Това дава на Турция огромна тежест: по време на Втората световна война, когато Турция остава неутрален, той не позволи на хитлеристката флота да се придвижи към СССР. Тези разпоредби от 1936 г. показват защо Москва трябва да отдава голямо значение на продължаващото съществуване на Конвенцията от Монтрьо; този договор държи потенциалните противници далеч от руснаците.
Ето защо САЩ и НАТО също се стремят да имат тежката дума за проливите.
Bobby_gBG
на 29.04.2021 в 01:03:41 #5Как ли? Като начело на САЩ отново застана човек на статуквото, и краварите почнаха пак да си врат гегата навсякъде където не и е мястото. И след като външният човек Тръмп за 4 години овладя голяма част от републиканската партия, то всичките политически, военни, медийни и икономически интереси се обединиха под шапката на демонократическата партия, за да му откраднат изборите, и да върнат света отново към дневният ред на безкрайните войни.
chafeto
на 29.04.2021 в 00:50:58 #4Avatarx "Има си ред за преминаване както в проливите Дарданели и Босфор." - Ред който руснаците не спазват, тъй като Крим е окупирана територия според международното право. ****************************************************************** Въпросното право, дето е въпрос на тълкуване според ситуацията ли? Като дявола и евангилието.
chafeto
на 29.04.2021 в 00:11:07 #3Че то има ли място, дето американците са се изс*рали и нещата да не се скапали?
Avatarx
на 28.04.2021 в 22:14:51 #2"Има си ред за преминаване както в проливите Дарданели и Босфор." - Ред който руснаците не спазват, тъй като Крим е окупирана територия според международното право.
avedar52
на 28.04.2021 в 21:19:52 #1" Добре помни как в края на 2018 г. корабите на руските бреговата охрана не позволиха на украински кораби да преминат през Азовско море, а 24 украински моряци бяха задържани." - Бяха спрени украински военни кораби, които трябваше да направят заявка за преминаване през Керченският пролив и бяха арестувани военни моряци, които се опитаха да преминат без разрешение. Има си ред за преминаване както в проливите Дарданели и Босфор.