България призова за сътрудничество между всички държави, използващи кирилицата, за въвеждането й в интернет-домейни.
Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) Пламен Вачков участва в започналото днес двудневно 39-то заседание на Съвета на ръководителите на администрациите-членки на Регионалното сдружение в областта на съобщенията (РСС) в Ашхабад- това съобщи за БТА отделът "Връзки с обществеността и протокол" на ДАИТС, предаде БНР.В доклада си за въвеждането на кирилицата на ниво интернет-домейни Вачков подчертава, че е необходимо сътрудничество между всички държави, използващи кирилица в своите азбуки.
След въвеждането на кирилицата като официална азбука на Европейския съюз, това ще е следващият етап от популяризирането на делото на светите братя Кирил и Методий, както и ще даде възможност на всички граждани, които не ползват английската азбука, да имат пряк достъп до интернет. България участва като страна-наблюдател в РСС, заедно с Латвия, Естония, Словения, Унгария и други.
Членове на РСС са страните от ОНД. РСС обсъжда и въпроси, свързани с пощенските услуги и тяхната сигурност, изпълнението на решенията на Световната среща на върха по въпросите на информационното общество, резултатите от Световната конференция по радиокомуникации, въвеждането на нови далекосъобщителни услуги.
На 25 септември Председателят на ДАИТС ще участва в заседание на Координационния съвет за информатизация към РСС, който ще разгледа изпълнението на Стратегията за сътрудничество на страните членки на РСС, създаването на информационни системи за паспортно-визови документи от ново поколение и други.
Практически от няколко години могат да се регистрират адреси от типа www.тескт.на.кирилица.com, които обаче не се радват на голяма популярност.
Същата съдба може да сполети и домейните, изписани изцяло на кирилица (www.тескт.на.кирилица.ком), които вече нахлуват в онлайн пространстовото. Възможно е чрез тях обаче интернет пространството да отвори врата за хората, които не могат да боравят свободно с латинското писмо.