Заместник-министърът на транспорта и съобщенията Валери Борисов ще бъде председател на борда на директорите на държавната фирма „Информационно обслужване", която ще стане водещата структура във въвеждането на електронното управление. Това обявиха финансовият министър Симеон Дянков и транспортният министър Ивайло Московски, след като в Министерския съвет бяха сключен договори за развитие на административното обслужване по електронен път, предаде репортер на News.bg.
Проектът „Развитие на административното обслужване по електронен път" на стойност 18 милиона лева се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет" (ОПАК), съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд".
Проектът, който е съставен от пет обособени позиции, предвижда свързване на над 30 публични регистъра, предоставяне на електронни обществени услуги (първоначално 50 електронни административни услуги за София) и постепенно въвеждане на електронно управление във всички администрации.
Ще бъде направен анализ на законодателството в областта на електронното управление, за да се разбере кой за какви данни отговоря. Ще бъде изграден и референтен модел на централната и общинската администрация. Освен това съществуващият портал на електронното управление ще бъде надграден, поясни Валери Борисов.
Както напоследък често се случва, вицепремиерът Симеон Дянков не изпусна възможността да копира кумира си и гръмко да каже нещо, от което да стане ясно, че летоброенето започва от правителството на ГЕРБ, а преди него никой нищо не е вършил. "Най-после има възможност чрез програма „Административен капацитет" да започне реална работата по електронното управление", каза Симеон Дянков и добави, че досега в България за електронното правителство е имало само много приказки и малко свършена правила. Вицепремиерът очаква реални резултати в началото на следващата година.
Министър Московски изтъкна, че ще бъде обменяна информация между регистрите и администрациите и тя няма да бъде събирана от гражданите всеки път, а ще бъде обменяна по служебен начин. Според него от проекта ще има изключително голяма полза.
Днес правителството сключи четири договора за дейности, свързани с електронното управление:
- „Анализ, идентифициране и вписване на първичните администратори на данни и техните услуги в регистрите на ЕП" - с Консорциум „Сиела ГТ&К" ДЗЗД;
- „Реализиране на приоритетни административни услуги за общинската администрация"- с Консорциум „Сирма-Интерконсулт"
- „Разработване на референтен модел на архитектура за централните администрации и общинските администрации" - с Консорциум „Сиенсис-Абати" ДЗЗД;
- „Усъвършенстване на портала и доизграждане на системата на електронното правителство във връзка с административно обслужване" - с „Ай Би Ес - България" ЕООД.
По петата услуга: „Реализиране на приоритетни административни услуги за централната администрация" победител е "ТехноЛогика" ЕАД. Решението за избор на изпълнител по тази дейност се обжалва от консорциум Интрасофт-БН" ("Интрасофт нтернешънъл" АД; "Би Ен Груп БГ" ООД; ), който бе отстранен още на ниво техническа оценка, уточниха от Министерството на транспорта.
Основната цел на проекта е административните услуги да се ползват от едно сигурно място - правителствения портал и администрациите да обменят автоматично информация помежду си, а не всеки път да искат едни и същи документи от нас, каза по време на церемонията министър Московски. По думите му представителите на бизнеса ще имат лесен достъп до БУЛСТАТ, Търговски регистър, справки за акцизни и митнически задължения, електорнен болничен лист. Електронните услуги ще гарантират прозрачност на информацията и намаляване на корупцията. Сред ползите за администрацията са по-бързото извършване на дейността и намаляването на натовареността на работния процес. Срокът за изпълнение на проекта е март 2013 г.
През 2011 година са подадени 2,5 милиона броя заявления за електронни административни услуги, съобщи министър Московски. Почти 1,6 милиона от тях са заявени от граждани, 942 635 броя са подадени от фирми.
Ивайло Московски цитира предварителния доклад за състоянието на държавната администрация, според който през 2011 година 65 административни структури са отчели, че предоставят електронни услуги. Сред тях са министерствата, комисии, агенции, областни администрации и структури.
С това на практика Ивайло Московски опроверга Симеон Дянков, че едва сега започва работата по електронното правителство.