Естония, малката източноевропейска държава, която първата цел на кибервойната, спонсорирана от Кремъл, скоро може да отвърне на удара, пише Bloomberg.
Повлияна от примера на по-големите членове на НАТО, тя създава киберкомандни звена за борба с виртуалните атаки, които нарастват с 20% годишно. Освен отбранителните стратегии, екипът от 300 души ще развие и офанзивни способности, въпреки че те няма да бъдат разгърнати в мирно време.
"За да се подготвите за отбрана, трябва да знаете как да атакувате. Когато възникнат реални нужди, чрез въоръжен конфликт или война, тази способност, разработена да тества нашите системи, може да се използва срещу потенциални противници", заяви полковник Андрес Херк, ръководител на киберкомандното звено, цитиран от Bloomberg.

Източник: Bloomberg
Хората в Естония се страхуват много повече от кибер атаки, отколкото от военни нападения
Макар руската армия да е над 150 пъти по-голяма, Естония може да има предимство на кибер бойното поле.
Освен че е технологичен център, който спомогна за създаването на Skype, 1.3-милионната балтийска държава е домакин на центъра за кибер защита на НАТО и миналата година организира първите кибер упражнения за министрите на отбраната на Европейския съюз.
Страната, която в миналото беше неохотен член на Съветския съюз, има познания от първа ръка за видовете атаки, които иска да предотврати.
През 2007 г. Естония пострада от кибер атаки, които блокираха правителствени, банкови и медийни уебсайтове след неразбирателство с Кремъл заради преместването на паметник от Втората световна война в Талин.
Девет години по-късно хакерите, които разследващите по-късно свързаха с руското военно разузнаване, са обвинени в атака срещу най-големия производител на шистов петрол в балтийската държава.
Русия категорично отрече участие в двата инцидента, а Херк отказа да посочи нея или която и да е друга държава като потенциална заплаха.