Най-голямата първоначална инвестиция (seed round) в историята на Европа отиде при френска компания на 4 седмици, която в момента няма продукт и в обозримо бъдеще няма да има. Както може да предположите, тя твърди, че се занимава с изкуствен интелект.

Събраните 105 млн. евро от Mistral AI са най-доброто (и скъпо) доказателство за това, че интересът към AI започва да достига нездравословни нива, особено в Европа, която води в регулациите, но изостава в иновациите.

Над 40% от топ мениджърите: AI може да унищожи човечеството

Над 40% от топ мениджърите: AI може да унищожи човечеството

Една трета от запитаните се опасяват, че това може да стане в рамките на 10 години

Детайли: Mistral AI е създадена в Париж от бившия член на изследователския екип на Google DeepMind Артур Менш, заедно с бившите служители на Meta Тимоте Лакро и Гийом Лампле, посочва The Register.

За момента компанията на практика няма и сайт - на една страница кратък текст призовава опитните разработчици, изследователи и продуктови мениджъри в сферата на AI да се включат в "екип от световна класа, който ще разработва най-добрите генеративни AI модели".

Не звучи изключително убедително или поне не звучи убедително като за 105 млн. евро.

Какво ни чака (съвсем скоро) в AI сферата

Какво ни чака (съвсем скоро) в AI сферата

Какво е AGI, колко далеч е и какво идва след него

Защо: Водещ при набирането на първоначалната инвестиция е фондът Lightspeed Venture Partners. Един от партньорите в него, Антоан Мойру, обясни пред FT, че екипът на Mistral AI е в основата на гласуваното (скъпо) доверие: "Има между 80 и 100 човека в глобален мащаб, които имат техния опит. Сега, за добро или лошо, капиталовите изисквания по отношение на изчислителна мощ и топ таланти са такива, че стартирането на AI компания е доста скъпо занимание".

Бил Гейтс обясни как AI може да "убие" онлайн магазините и търсачките

Бил Гейтс обясни как AI може да "убие" онлайн магазините и търсачките

Според него има голям шанс решаващата крачка да бъде направена от стартъп

А в Европа инвеститорите видимо се притесняват, че ще изтърват AI вълната. Към момента на Стария континент са привлечени не повече от 4 млрд. долара инвестиции в изкуствен интелект - срещу 25 млрд. само в САЩ.

"Трябва просто да покажем колко полезно ще бъде един път и ние в Европа да държим под контрол собствената си съдба по отношение на технологиите", коментира един от съветниците на Mistral.

От друга страна: Ако има аспект, в който ЕС е където трябва по отношение на AI, това са регулациите. Там общността напредва в създаването на правила, които да регламентират употребата на изкуствения интелект по начин, който да намали заплахите за обществото, рисковете за интелектуалната собственост и др.

Какво представлява Законът на ЕС за изкуствения интелект и от какво ще ни пази

Какво представлява Законът на ЕС за изкуствения интелект и от какво ще ни пази

Опасни ли са новите технологии?

Самият Артур Менш обаче коментира, че правилата "ще направят много трудни иновациите в една сфера, ефектите от процесите в която ние все още не разбираме".