Microsoft и други големи ИТ компании може да се присъединят към санкциите срещу Русия, за които настоява САЩ във връзка с украинската криза.

Според публикации в руски медии, Microsoft, Oracle, Symantec, HP и редица други американски ИТ корпорации обмисляли да прекратят сътрудничеството с източните си партньори, пише TechNews.bg.

Подобни действия могат да лишат руските банки от критично важни за работата им софтуерни продукти, пише Vesti.ru. Възможно е това да доведе до създаване на аналогичен руски софтуер.

За намерението на щатските ИТ гиганти да се присъединят към санкциите срещу Рсия съобщава Gazeta.ru, позовавайки се на източници от технологичните отдели на две банки, попаднали в американския „черен списък". Представител на една от американските фирми също е потвърдил възможността за въвеждане на ограничения за руските компании.
Секретарят на комисията по стратегически информационни системи към Държавната Дума на Русия Андрей Черногоров коментира, че американски ИТ компании действително са се присъединили към санкциите срещу някои руски банки или техни структури.

Руските банки могат да се сблъскат например с проблеми със системната интеграция. Представители на Microsoft и Oracle са дискутирали ситуацията със специалисти на една от санкционираните банки, но засега не са блокирали достъпа до софтуер на своя руски клиент.

Междувременно, източник, близък до банка „Росия", твърди, че финансовата институция очаква всеки момент изключване на част от чуждестранния софтуер, с който работи.

На 28 и 29 април САЩ и ЕС въведоха санкции срещу редица руски граждани и компании. В частност, международната платежна система Visa престана да обслужва картите на две руски банки - "СМП банка" и "Инвесткапиталбанка".

Новината за възможни ИТ санкции срещу Русия бе коментирана и от български софтуерни специалисти във Facebook.

„Ето защо е правилно държавната администрация да ползва софтуер с отворен код", написа в коментар Ивайло Тинчев, управител на компания, която разработва и дистрибутира софтуерни продукти.

„По-скоро да ползват и предлагат документи с отворени стандарти. Понякога отвореният код е по-скъп и по-неефективен, няма смисъл да се дискриминира по-този начин", репликира Борислав Кирилов.