Най-зле пазената тайна в историята на социалните мрежи беше официално разкрита - Meta пусна текстовата си социална мрежа Threads (или Instagram Threads). Замислена като конкурент на Twitter, тя бързо натрупа 7-цифрена потребителска база - макар че скоро няма да я видим в ЕС.
Контекст: Микроблогингът до преди година имаше само един синоним - Twitter. Социалната платформа за кратки съобщения се използваше от политици, звезди, журналисти и обикновени потребители за бързо споделяне на мнения, мисли и коментари с целия свят.
След като Илон Мъск купи Twitter, обаче, започнаха значителни промени както по отношение на съдържанието (бяха допуснати обратно потребители, изгонени по-рано заради реч на омразата и лошо поведение), така и на бизнес модела (все повече функционалности изискваха абонамент).
Така днес международни организации и рекламодатели ограничават присъствието си в Twitter, а редовите потребители имат лимит колко публикации могат да виждат дневно.
От Meta признават, че са следили внимателно случващото се. "Очевидно Twitter беше пионер в тази сфера, но, с оглед всичко, което се случваше, ние преценихме, че има възможност да построим нещо отворено и полезно за тези, които вече използват Instagram", коментира пред The Verge ръководителят на визуалната социална мрежа Адам Мосери.
Детайли: Threads е достъпна през уебсайт и приложения за iOS и Android. Потребителите използват своите данни за достъп от Instagram и могат да създават текстови публикации с дължина до 500 знака, да качват снимки или видеа с дължина до 5 минути.
Интерфейсът е минималистичен, като позволява да харесате или препубликувате дадена публикация или пък да коментирате под нея. Интеграцията с Instagram позволява и новите потребители бързо да намерят кого да последват.
Потокът на съдържанието е разделен на две - алгоритмично препоръчани публикации и съдържание от профилите, които потребителят следва.
А съдържание не липсва - още преди 9:00 часа българско време регистрираните потребители на Instagram Threads надминаха 5 млн.
Още нещо: В близко бъдеще Threads ще поддържа отворения протокол ActivityPub, който се използва например от социалната мрежа Mastodon и прави възможно лесното прехвърляне на потребителска информация от една платформа на друга.
Не само това, но от Instagram обещават и че ще бъде възможно да последвате и потребители от други социални мрежи, които използват ActivityPub.
От друга страна: За нас в ЕС Threads засега е като победилия социализъм в тоталитарното общество - нещо много хубаво, което обаче го няма в момента и ще го чакаме някъде през светлото бъдеще. Иначе казано - нито сайтът, нито приложенията дават възможност за регистрация. Можете само да гледате отстрани.
Причината е във високото ниво на защита на личните данни, което GDPR гарантира на европейските потребители. Threads изисква достъп до огромно количество информация, което в САЩ не е проблем.
Вероятно на по-нататъшен етап ще има и версия на социалната мрежа, съвместима с европейското законодателство, но самият факт, че това не се случва още от Ден 1 показва, че явно за Meta и Марк Зукърбърг Стария континент не е чак толкова важен пазар.