В по-голяма или по-малка степен реалният живот на съвременния човек е отразен в дигиталния му такъв - информация за него се съхранява в служебния или личния му мейл, в профилите му в социалните мрежи, в запазените в облачни платформи документи и т.н. Какво обаче се случва с всичките тези данни, когато той вече не е между живите?
Някои от интернет компаниите, като Google, предлагат функции за автоматично прехвърляне на информация от неактивни профили. По думите на бившия изпълнителен директор на облачната платформа Evernote Фил Либин това е доста деликатен въпрос и управлението не на всякаква информация е толкова лесно.
"В крайна сметка в момента достъпът до вашия имейл адрес е ключът към всичко останало. Ако оставите електронната си поща и паролата за нея на някого, той може чрез нея да въведе нови пароли за всичките ви други акаунти и така да получи достъп до тях", обяснява той, цитиран от сайта ReCode.
Либин споделя, че докато ръководил Evernote компанията работела върху опция, която трябвало да гарантира, че достъп до документите на човек, запаметени на платформата, може да се даде на посочен списък от хора за 100 години напред. Кодовото име на функцията било Evernote Century.
"Тогава политиката беше такава, че най-важното нещо за нас беше сигурността. Докато си жив, твоите данни никога не се разкриват пред друг човек, ако ти сам не го поискаш. Тогава смятахме за правилно да се процедира по същия начин дори, когато човек е починал", казва Либин.