В новата стратегия на Европейската комисията за „разгръщане на потенциала на изчислителните облаци в Европа" са описани мерките, чрез които следва да бъдат осигурени 2,5 милиона нови работни места в ЕС и да бъде увеличен БВП на Съюза със 160 милиарда евро (около 1 %) до 2020 г., информира пресслужбата на ЕК.
Стратегията има за цел да ускори и да засили използването на изчислителни облаци във всички сектори на икономиката.
Терминът „изчислителни облаци" се използва за съхраняването на данни (като например текстови файлове, снимки и видеоклипове) и софтуер на намиращи се на разстояние компютри, до които ползвателите имат достъп в интернет чрез избрано от тях устройство.
Това е по-бърз, по-евтин, по-гъвкав и потенциално по-сигурен метод от използването на ИТ решения на място. Много популярни услуги като Facebook, Spotify и уеб базираната поща използват технологии, свързани с изчислителните облаци, но реалните икономически ползи произтичат от широката употреба на решения, базирани на изчислителни облаци, от предприятията и публичния сектор.
Някои от основните мерки, предвидени в стратегията:
• Преодоляване на пораждащото неяснота разнообразие от технически стандарти, така че на ползвателите на изчислителни облаци да се осигури оперативна съвместимост, преносимост на данните и обратимост; необходимите стандарти следва да бъдат определени до 2013 г.;
• Подкрепа за програми в целия ЕС за сертифициране на надеждни доставчици на изчислителни облаци;
• Разработване на образци за „безопасни и справедливи" условия на договорите за използване на изчислителни облаци, включително споразумения за нивото на обслужване;
• Европейско партньорство в областта на изчислителните облаци с държавите членки и с този сектор на икономиката за използване на покупателната способност на публичния сектор (20 % от всички разходи за ИТ) при формирането на европейски пазар за изчислителни облаци, увеличаване на възможностите за растеж на европейските доставчици с цел те да станат конкурентоспособни и осигуряване на по-евтино и по-качествено електронно управление.
„Изчислителните облаци имат потенциала да променят коренно условията, в които функционира нашата икономика. Без действия от страна на ЕС няма да можем да преодолеем националните ограничения и ще пропуснем икономически ползи в размер на милиарди евро. Трябва да постигнем натрупване на критична маса и да осигурим единен набор от правила в цяла Европа. Трябва да намерим решения по отношение на рисковете, които се свързват с използването на изчислителни облаци", заяви в тази връзка заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус.
„Европа трябва да си поставя амбициозни цели. Стратегията в областта на изчислителните облаци ще повиши доверието в новаторските решения в областта на компютърните технологии и ще даде тласък на конкурентния цифров единен пазар, на който европейците ще се чувстват в безопасност. Това е свързано с бързо приемане на новата рамка за защита на данните, предложена от Комисията по-рано тази година, и разработване на безопасни и справедливи условия на договорите", коментира заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг.
При липсата на общи стандарти и договори с ясно съдържание към момента много потенциални ползватели се въздържат от използването на решения, базирани на изчислителни облаци. Те не разполагат със сигурност по отношение на стандартите и сертификатите, които са им необходими, за изпълнят изискванията и правните си задължения, например за да гарантират безопасността на своите собствени данни или на данните на своите ползватели, както и оперативната съвместимост на приложенията.
Доставчиците и ползвателите на изчислителни облаци също така се нуждаят от по-ясни правила при предоставянето на услуги, базирани на тези технологии, например по въпроса къде ще бъдат решавани правните спорове или как да се гарантира лесен пренос на данни и софтуер между различните доставчици на изчислителни облаци.