В средата на 80-те години на миналия век, докато България все още се намира в хватката на комунизма, 9-годишният Светозар Георгиев прекарвал безброй часов пред компютъра „Правец 8М” в дома на свой приятел.
„Играехме игри и писахме първите си редове на BASIC”, споделя той, цитиран от ZDNet.com. Този период отбелязал началото на кариерата му в сферата на технологиите. След това Георгиев съосновал стартъп – „Телерик”, който продал през 2014 г. за 262 млн. долара на американската компания Progress.
Светозар Георгиев, представител на поколението на „Правец”, е сред най-изтъкнатите технологични предприемачи в родината ни. Бизнесът му бил оформен от колеги, които се научили да пишат кодове основно чрез използването на реплики на компютрите Apple II и ZX Spectrum. Подобни машини били обичайни за цяла Европа – и Източна, и Западна.
Настоящият технологичен сектор в страната отчасти може да проследи корените си до романтичната ера на домашните компютри, когато фокусът бе върху създаването на устройства, а компаниите бяха по-малко ангажирани с борбата за патенти.
Боравенето с поялници не било чуждо на техничарите. Някои от тях дори създавали собствени компютри, понякога с компоненти, които били ръчно изработени, контрабандни или взети от черния пазар.
Комунистическият модел на правене на бизнес предполагал вносът да бъде сведен до минимум, затова западните технологии често били обратно проектирани в Източна Европа. За това били нужни квалифицирани професионалисти. По тази причина програмата в училищата била натъпкана с математика, електроника и физика.
В най-големия си пик България произвеждала 40% от компютрите, използвани в целия Източен блок. Секторът на информационните технологии съставлявал 14 на сто от БВП на страната между 1985 и 1990 г., правейки го перлата в короната на българската икономика.
Фокусната точка на IT сцената бил малкият град Правец – родното място на комунистическия лидер Тодор Живков, който управлявал страната от 1954 до 1989 г. – годината, в която повечето източноевропейски държави преминаха към демокрация.
„България бе водеща страна в производството на дискови устройства, магнитни ленти, teleprocessing системи, настолни компютри и софтуер”, разказва акад. Кирил Боянов, който е инженер и учен по компютърни науки. Той участвал в няколко проекта през 70-те и 80-те години и бил добър приятел на покойния Иван Марангозов – геният, на чиито рамене лежала българската индустрия на домашни компютри.
През 1980 г. Марангозов създал „ИМКО-1” – първият български персонален компютър, базиран на микропроцесора Intel 8080 CPU. Били направени само няколко десетки броя – с цел оценка. Последвал моделът „ИМКО-2”, вдъхновен от Apple II Plus. От него били произведени 300 бройки – предимно за училища и университети.
„ИМКО” е съкращение от Индивидуален МикроКОмпютър, макар че има виц за друг акроним – „Иван Марангозов Копира Оригинала”, съответстващ на руската традиция за кръщаване на продукти на името на изобретателите им.
Скоро след серията „ИМКО” започнало производството на компютрите „Правец”, като не всички от тях наподобявали продукти на американския концерн Apple.
„Правец-82” разполагал с интерпретатор BASIC и един или два външни флопи-дискови устройства от 5,25 инча. „Правец 8М” въвел втори микропроцесор Z80A CPU и можел да работи с операционните системи DOS или CP/M, докато „Правец 8А” използвал българския чипсет CM 631.
Друг модел – „Правец 8Д”, бил вдъхновен от британските компютри Oric-1 и Oric Atmos и включвал ТВ екран. Устройството било насочено към вътрешния пазар, споделя Богомил Александров от Pravetz.info.
Вероятно най-разпространеният компютър „Правец” бил 8Ц. Моделът разполагал с вграден контролер за дискети, 128 kB памет, 5 MB хард диск по избор и джойстик порт.
Най-напредналият измежду всички модели обаче бил 8С, произвеждан между 1990 и 1994 г., с подобрен дизайн на дънната платка и 128 kB RAM памет, с възможност за разширяване до 1080 kB.
България разработила и 16-битови архитектурни машини – серията „Правец-16”, които били съвместими с настолните компютри на IBM. По-късно заводът бил приватизиран и преминал към 32-битовите машини, макар и с ограничен успех.
„Много често се твърди, че продуктите са били копирани от западни компании. Това не е точно така”, пише Боянов в „Историята на българските компютри”. Той обяснява, че целта на българските производители на компютри била да създадат продукти, които „трябвало да работят по същия функционален начин” като западните. Ученът смята, че вместо да бъдат наричани копия, по-подходящ термин би бил „аналогови” машини.
„Понякога параметрите на нашите подобни продукти бяха по-добри от западните стоки”, добавя той и пояснява, че българските инженери имали възможност да коригират някои от познатите слабости на оригиналните продукти. Те имали и повече време за дизайн и детайлно тестване заради по-малко конкурентния характер на източноевропейския пазар.
Според него по-голяма част от изнесените продукти и най-вече тези, изработени за военните, били със забележително качество и надеждност.
Репликите на Apple и Sinclair подпомогнали за създаването на софтуерните индустрии в България и Румъния, които в момента дават работа на около 150 000 души. Повечето от тях работят за западни компании, които са открили свои офиси там – като Intel, Microsoft и Oracle.
Голяма част от растежа на технологичния сектор в двете страни се базира на някогашните деца, експериментиращи с компютри, днес на около 30-40 години, които се влюбили в технологиите в лицето на машините „Правец” или румънската серия персонални микрокомпютри HC (Home Computer).
moritz
на 14.08.2017 в 03:29:25 #8CD-тата не бяха "само повод". Те бяха последният компромис за спасяване на ДЗУ. Почти цялата продукция на ДЗУ беше копирана. Имаше няколко изделия, които не бяха копирани. Доколкото си спомням, едно от тях беше 80МВ диск на Благой Ценкулов. В края на 80-те години в България имаше разбирането, че като дойдат западняците и като видят какво произвеждаме ще им отвеем перчема и ще ни купят защото ще се убедят че нашата техническа подготовка не отстъпва на тяхната. През ден идваха делегации от къде ли не - то не беше Pertec, не беше TEAC, не беше IBM, не беше Motorola ... тези си спомням. Идваха и си отиваха. 57% от брутния инженерен продукт в България (това е докладвано от Тато на секретен пленум на ЦК на БКП) е бил зависим от УНТР на ДС т.е. копиран. Казано по друг начин, продукция без права за производство. Като прибавим към това и факта, че ДЗУ Ст. Загора беше междинна връзка в контрабандата на технологии (проектите Монблан и Нева) става ясно защо призводството на CD-та беше последен шанс за ДЗУ. През 80-те години ние не знаехме, че нелегарното производсктво и легарното произвоство са две съвсем различни неща, две съвсем различни административни системи, два съвсем различни манталитета. Да не влизам в детайли защото има хора, които са си посветили кариерата на тази тематика, и ще се огранича само до пояснението, че легарното проиводство изисква различни умение и манталитет от инженерните кадри т.е. инженерите трябва имат идея от създаване, защита и продажба на интелектуална собствиност. Не само инженерите, всички които се заничават с някакво производство. Тези кадри трябва да имат умението да четата, да се ориентират и да разбират правни документи, да бъдат компетентни да определят кога създават и кога нарушават собственост и да оценят грубо финасовият риск от това.
vesselin-slivov
на 14.05.2016 в 11:58:45 #7За ДЗУ "крадените" CD-та бяха само повод. Точно по това време Microsoft си търсеше нова печатна база за централна и източна европа и близкия изток Можеше вместо да съсипят ДЗУ да пренасочат мощностите към легално производство. Просто няко направи пари от разглобената техника. Следващите години купувахме същите крадени дискове но печатани в Украина. А MS печаташе дисковете си в Турция. Просто "икономиката" вървеше по пътя на закриването на водещите производства, доколкото изобщо ги имаше. ИТ сектора не беше единствения. Колкото до копирането нека не си затваряме очите на явните "прилики" в графиката на интерфейса на Apple с интерфейса Xerox от онези години и на свой ред с интерфейса на Windows. Дори и сега в класическите приложения почти няма разлика.
moritz
на 30.03.2016 в 08:47:11 #6Хей момчета, успокойте топката. @3 Ролинс, цялата икономика на страната копираше. Защо? Причините са много, но ще ги сведа до 3. 1. След 1944 г. се въвежда държавен монопол върху интелектуалната собственост в страната т.е. всяка идея на всеки българин е държавна собственост и всеки може да я ползва безплатно. Казано по друг начин, авторските свидетелства премахват конкуренцията (патента е частен монопол върху идеята и налага конкурецчия), забранява се търговията с интелектуални права, премахва се патентния съд и копирането се декриминализира. 2. БГ се намира под ембарго на COCOM от октомври 1949 г. т.е. западни промишлени стоки със стратегическо значение (преценено от западните страни) са забранени за износ в БГ и в СИВ. Така че членството ни в СИВ също е причина (то ни докарва ембаргото). Всички лизензи купени от БГ се ограничават само за вътрешна употреба (ЗИТ 151) или са остаряла технология и COCOM ги пуска. Това ембарго превърна икономиката на страната в контрабандна от гледна точка на западните страни. Контрабандата по дефиниция е износ, внос и производство на забранени стоки. Забранената част е износа от западните страни. 3. Спезиализацията в СИВ - при компютрите се нарича Единна Система. Единната Система изискваше съвмесимост или с IBM или с DEC. Нищо друго не можеше да се продаде в СИВ. Тази Единна Система я наложиха руснаците. Иван Попов се опита да започне с лиценз и не успя. Така че Ролинс, ако ти живееше и работеше в такива условия какво щеше да направиш? @2 Equinox Наборе, за 30 години не разбрахте какво стана в БГ и продължавате с душевното мастурбиране на тема "как сме отвяли перчема на американците". Преди ни бяха виновни американците, сега - руснаците. Разбира се, че индустриален шпионаж навсякъде има. Без шпионаж как ще разбереш кой ти краде стоката, кой ти е заобиколил патентите и може да ти вземе пазара. Но на запад хванат ли те да копираш - плащаш. Затова копирането е малко (10-20%). В БГ копирането беше в цялата икономика и безнаказано и тази безнаказаност ни превърна в технологични мутри (безнаказаността създаде мутрите, помниш ли наборе). Та наборе събудете се, че е срамота децата ни като Яница и Smeh да пишат такива глупости. @5 Smeh, икономиката на света се престуктурира. Престуктурирането се изразява в промяна на съотношението невеществена (интелектуална) към веществена собственост. Това преструктуриране започва с индустриалните революции (парна машина, електическа машина, цифрови устройства). Към 1980г в света това съотношение беше 20/80 (в Щатите тогава беше 60/40). Сега е 80/20. Какво значи това? Това значи, че интелектуалните права струват 4 пъти по-вече от стойността на всичко което можете до пипнете (магистрали, сгради, залежи, имоти, оръжие и т.н.). В БГ това съотношение в момента е 3/97. Това значи че дори БГ да беше запазила заводите си сега щеше да получава 4 пъти по.малко приходи защото нямаше интелектуални права за прозводството си. Заводите ни бяха закрити както се закрива производство на контрабандна стока. Защо никой не се сеща за ДЗУ Ст. Загора - затворен заради производтсво на крадени CD-та. С други думир затворен заради контрабанда. Smeh, един въпрос ... какво ще стане ако те хванат и докажат, че си окраднал нещо (да речем компютър) какво значение биха имали твоите умения?
Smeh
на 06.03.2016 в 12:02:52 #5Equinox, изобщо не обръщай внимание на зомбита и промити мозъци. Аз също съм от онова поколение, което имаше достъп до Правец. Искам да благодаря на бай Тошо и другите другари, че ми дадоха шанс още като дете да се запаля по компютрите и по-специално по програмирането. Сега това осигурява добър живот на мен и семейството ми. Пука ми колко морално е било да копират технологията. 13 години работя за различни западни фирми като програмист и знам, че на тях не им пука изобщо. Време е да вземем пример от развитите западни държави.
Equinox
на 21.02.2016 в 19:48:35 #4@3-Ролинс Коментарът ти към моя постинг е по-скоро за присмех, отколкото да се вземе на сериозно. Ти, цивилизованият човек, скрит зад емблемата на НАТО, си написал такива глупости за мен, че би трябвало да те е срам, ако си минал тийнейджърска възраст. Аз, другарят (откога "другар" е обидна дума?) съм с две висши образования - инженерно и художествено, цял живот съм безпартиен по убеждение (некадърните тичат да се запишат в /управляващата/ партия, за да се издигнат по втория начин) и съм задържан от ДС заради лозунг в подкрепа на американската лунна програма през студентските си години - далеч назад във времето. Тъй че, както е казал народът, голям залък глътни, голяма дума (тоест излишни приказки) не пиши. Що се отнася до неспособността ми за оригинална мисъл, зад гърба си имам два официално регистрирани патента и съм създал еднолична фирма за производство на патентовани електронни и оптични уреди, с която издържам цялото си семейство вече 26 години без да взема лев от държавата. Моят постинг разкрива една типична практика през отдавнашните години и съм разчитал, че ще се чете от нормални хора с чувство за хумор, а не от злобни лайкучки, които се чудят по кого да лавнат. Впрочем, няма развита страна в света, която да не провежда военен, финансов и индустриален шпионаж, че и пряка кражба на патенти, ноу-хау, специалисти и т.н. Навсякъде където може - и срещу съседи, близки приятели и съюзници, съперници и т.н. Е, ако някой по-нормален читател на този форум пожелае да прочете още куриози от времето когато се раждаше електронната и компютърната ни промишленост, ще се опитам да намеря малко свободно време.
Ролинс
на 16.02.2016 в 01:15:56 #3Equinox на 15.02.2016 в 21:40:55 "Почти всички устройства бяха копирани 1:1 от купени по втория начин западни оригинали" "цех за прекопиране на западни електронни устройства" "разгадаваха схемите на платките, конструкцията и пр. тънкости на западните устройства" Би трябвало да те е срам, че се радваш на такива кражби, но комунетата нямате никакво достойнство и доблест. Ако тогава бяхме част от цивилизования свят, щяха да ни съдят за кражба на патент (ако не се лъжа на IBM). Уви, не бяхме, и нашите малоумни диваци крадяха, копираха и само променяха опаковката и името на продукта (като Правец). Но това е разликата между цивилизованият човек като мен и другар като теб. Вие не сте способни на оригинална мисъл и се радвате на кражби. Затова комунизЪма беше обречен социален експеримент, защото развъждаше подчовеци.
Equinox
на 15.02.2016 в 21:40:55 #2Статията не е препечатвана, има си български автор - Яница, но момичето явно е твърде младо и разказва нещата като за отдавна минало свършено време. Като инженер ЕИМ и динозавър на възраст помня раждането, развитието и самоубийството на българската компютърна промишленост от първия й ден до последния. Истината е, че бай Тошо влезе под кожата на Брежнев и в рамките на СИВ на България беше отредено да създаде и развие компютърна промишленост - от големи ЕИМ - ЗИТ-151, ЕС 1022 и т.н., през мини-ЕИМ - СМ4 до персоналните 8- и 16-битови компютри. Произвеждахме и периферни устройства - дискови и лентови запаметяващи устройства съответно в Стара Загора и Пловдив, както и феритни памети във Велико Търново. Въобще, производството на електроника бе пръснато на десетки места из страната, а пазарът бе повече от сигурен - СССР и неговия ВПК. Почти всички устройства бяха копирани 1:1 от купени по втория начин западни оригинали, но с подмяна на редица елементи с чешки, руски, български и пр. Два интересни факта - край София имаше място, на външен вид кравеферма, а на вътрешен - цех за прекопиране на западни електронни устройства, в който млади колеги най-старателно разгадаваха схемите на платките, конструкцията и пр. тънкости на западните устройства. На един международен панаир пред наш щанд идва усмихнат немски инженер-конструктор и казва "Отсега нататък ще изтриваме надписите на интегралните схеми в нашите машини". Друг факт - в ЗЗУ Стара Загора се произвеждат дискови устройства за ЕИМ, които често дефектират. Един ден пристига руска военна делегация, начело с адмирал и човекът казва "Вашите устройства ги слагаме на наши подводници и първата им работа е да се развалят. Къде се намирате? Даваме ви пари, метали, машини, заплати, а вие ни давате боклук. Я да се стягате! След месец всичко да работи както трябва!" Стегнаха се нашите и дисковите пакети на ЗЗУ СтЗ станаха на световно ниво.
Nigel
на 15.02.2016 в 20:39:00 #1Добре де, поне за българската компютърна промишленост не можахте ли да намерите някой който да ви напише статията, та трябваше да препечатате чужда, при това преведена от английски с google translate ?! Вярно че сайтът е безплатен, но все пак малко уважение към читателите няма да ви е излишно !