Ако има борба с пиратството в интернет, тя трябва да се води срещу този, който предоставя за свободно разпространение материали без платени авторски права, а не срещу този, който ги ползва. Потребителят не може да бъде задлъжен да знае дали нещо, което някой друг е пуснал в интернет, е с платени права или не.

Асоциация "Активни потребители" изразява категоричното си несъгласие с идеята интернет доставчиците да следят потребителите, които използват пиратски софтуер, музика и филми. Според вицепрезидента и регионален директор за Европа на Международната федерация на звукозаписната индустрия Франсис Мур, който направи скандалното предложение днес при подписване на меморандум за разбирателство с МВР, при първо нарушение потребителите трябва да се предупреждават, а при второ - да се санкционират.

Асоциация "Активни потребители" предупреждава, че подобни мерки сериозно биха увредили правата на потребители, фирми и интернет доставчици.

Следенето на интернет трафика забавя работата в интернет и заплашва личната и фирмената неприкосновеност на информацията. То нарушава правата на редовия потребител, като го принуждава да носи наказателна отговорност за потенциално престъпление, извършено от друг. Предложението може да се тълкува като опит на звукозаписните компании и производители на софтуер да превърнат крайния потребител в изкупителна жертва на  неспособността си да се справят с реалните извършители на престъпленията - разпространителите на пиратско съдържание.

Идеята за следене на трафика накърнява интереса и на интернет доставчиците. Не може МВР да задължи фирми от един бранш да мобилизират средства, техника, усилия и работна ръка, за да защитават интересите на фирми от друг бранш. Работата на интернет доставчиците е да подобряват услугата "доставка на интернет", а не да инвестират в несвойствени за тях дейности като следене на потребителите и докладване на нарушителите, в интерес на звукозаписни компании, фирми за производство на софтуер и други.