Лила Третиков е само на осем години, когато ядреният реактор в Чернобил избухва. Нейните родители в него момент са на пътуване в Украйна и по щастлива случайност успяват да се качат на един от последните самолети за Москва. „Те успяха навреме да избягат от опасната зона - но някои наши приятели нямаха този късмет", разказва Лила.

Най-лошото на атомната катастрофа беше, че беше наложено информационно затъмнение над населението, казва 36-годишната дама. „Много хора можеха да бъдат спасени, ако правителството беше сигнализирало навреме", смята тя. Тогава тя научава колко важен е достъпът до информация.

28 години след Чернобил Лила Третиков има възможността да работи именно върху това като новия шеф на най-голямата интернет енциклопедия Wikipedia. От вчера руският информатик поема фондация Wikipedia, която е собственик на популярната страница. Задачата й обаче няма да бъде никак лесна - енциклопедията се намира в най-лошия си период от своето създаване преди 13 години.

Wikipedia е на пето място в света по най-посещавани интернет страници и с повече от 30 млн. статии на 280 езика. Но броят на авторите, които създават съдържанието на сайта, намалява значително и от 2007 насам се е стопил с една трета. Енциклопедията се поддържа именно от доброволци, които всеки според своите интереси захранва с информация сайта.

Самата Третиков няма голям опит в писането, но според нейната предшественичка Сю Гарднер тя е била перфектният кандидат, който много трудно са открили. Още преди година Гарднер заяви, че се оттегля и оттогава фондацията търси неин наследник.

От 1300 кандидати от 81 страни, които са били поканени на интервю, Третиков успява да впечатли най-много журито със своя международен опит и мениджърски знания. Освен това като информатик тя разбира от отворен софтуер и държи на свободата на словото.

И има защо. Третиков бяга от Съветския съюз и се установява за 16 години в Ню Йорк без да знае дума на английски в началото. Въпреки това успява да завърши елитния университет Бъркли, където следва информатика и изкуство.

Сега тя трябва да използва познанията си от двата края на света - Русия и САЩ, за да приближи енциклопедията по-близо до хората. И очевидно е амбицирана да го стори. Тя определя новата си работа като „шанса да направиш нещо, което е по-голямо от теб самия".