Броят на борсово търгуваните компании, които са поискали защита от инвеститорите в рамките на миналата седмица, е бил 13, сочат данни на Deutsche Bank, предаде Zero Hedge. Това е най-високия брой на седмични фалити от разгара на Голямата рецесия през май 2009 г.
Броят на фалиралите компании за потребителски стоки е четири, като от началото на годината те вече са 28, а според Bloomberg това също е най-високата им стойност от 2009 г. насам.
![Питър Шиф: Идва цунами от фалити](https://webnews.bg/uploads/images/93/9993/479993/160x90.jpg?_=1589870228)
Питър Шиф: Идва цунами от фалити
Според експерта се намираме в по-дълбока криза от тази през 2008 г.
"Докато енергийният отрасъл се разглеждаше като вторият отрасъл, допринасящ най-много за фалитите през годината, в него тепърва предстоят негативни динамики", посочват от Zero Hedge. "Chesapeake вече се подготвя за фалит, а California Resources удължи падежа на лихвите по заемите си от 29 май до 30 юни. Seadrill също обмисля да подаде документи за банкрут."
Според изданието, освен Chesapeake, в силно застрашената група са Bombardier Group (8,7 млрд. долара дълг), American Airlines (7,3), Envision Healthcare (6,4), Transocean (6,3), AMC Entertainment Holding (4,2) и други. "Забележете, че номер 2 в този списък - American Airlines, отчаяно се опитва да набере свеж капиталов ресурс, който да помогне на компанията да преживее кризата."
Те отбелязват, че има и светлина на хоризонта - към 19 юни размерът на застрашените от фалит корпоративни облигации е спаднал леко, с 1,5%, до 344 млрд. долара, а този темп е по-бърз от скоростта на нарастване на ливъриджнатите заеми. Общо 324 компании са в риск да не могат да обслужват плащанията по облигациите си.
"Защо се наблюдаваше това подобрение?", питат от Zero Hedge. "То нямаше нищо общо с фундаментите, а се дължеше изцяло на стената от ликвидност, отприщена от намесата на Федералния резерв - това увеличи кредитирането в цялата система и осигури на затруднените компании глътка живот."