Регулярно по света се появява фалшиво злато. И докато това често се случва на Запад, най-новият златен скандал, който също включва и най-голямото количество от благородния метал, който не се оказа такъв, се разрази в Китай, при това - отново във вече печалната провинция Ухан, предаде Zero Hedge, позовавайки се на китайското издание Caixin.
Историята започва още около 2015 г., когато Kingold Jewelry, собственост на и управлявана от бившия военен Джиа Жихонг, започва да изтегля кредити, чиито размер до днес ще достигне 20 млрд. юана или 2,8 млрд. долара, от различни местни тръстове. Като най-голямата рафинерия за злато в провинцията, Kingold обезпечава заемите си със злато, чието количество, депозирано в различните кредитори, достига 83 тона.
Това е впечатляващо количество за Китай, което се равнява на почти една четвърт от годишното производство на благородния метал и на около 9% от златните резерви на страната.
Но още през есента на миналата година Kingold се оказва финансово затруднена и спира да обслужва част от заемите си. Затова през февруари един от тръстовете - Dongguan Trust, решава да ликвидира метала, с който е обезпечен отпуснатия кредит. Но когато те го дават за претопяване, става ясно, че кюлчетата са от позлатен мед, а не от истинско злато.
Разбира се, това шокира кредиторите на компанията, най-големият сред които - Minsheng Trust, получава разрешение от съда да направи тестове на кюлчетата, преди датата на падежа на задълженията на Kingold. Не е изненадващо, че и те се оказаха фалшиви, когато резултатите бяха готови в края на май.
Запитан дали от компанията му са фалшифицирали златото, Жихонг отрича и посочва, че в миналото са купували по-нечисто злато. В интервю пред Caixin той също отрича, че Kingold е фалшифицирала злато.
"Как може златото да е фалшиво, ако застрахователните компании са приели да го застраховат?", пита реторично той в отговор на журналистическия въпрос, след което обвинява самите застрахователи и отказва да коментира темата повече.
Независимо дали са участвали в измамата обаче, вероятно държавната застрахователна компания PICC P&C ще плати за схемата, тъй като вече няколко кредитори на Kingold са завели дело срещу компанията и настояват тя да покрие разходите им, натрупани заради фалшивия метал. От съда обаче трябва да се установи дали това не е била процесуална грешка от тръстовете, тъй като застрахованото лице е Kingold, а компанията за преработка на злато всъщност не е завела иск за компенсации за златото.
Тя обаче ще бъде разследвана от специална комисия, съставена в провинция Хубей, която трябва да разкрие корена на измамата. Освен това Kingold вече е делистната от Шанхайската златна борса. Към това се добавят и финансовите ѝ проблеми - компанията вече е фалирала по дългове на стойност 1,8 млрд. юана, отпуснати от Dongguan, като през следващия месец предстои падежът на още 1,3 млрд. юана.
Сумите, получавани като кредити, е трябвало да се използват за разширяване на бизнеса и увеличаване на количествата от златни резерви на рафинерията, която години наред е фалшифицирала кюлчета злато. Преди две години тя стана мажоритарен собственик на автомобилния производител Tri-Ring, за който плати 7 млрд. юана в брой.
krumdinev
на 16.09.2024 в 21:47:12 #7Тези мними брокерки крадът парите ви, наистина много внимавайте да не се подлъжете да работите с тях, защото ще си изппатите.
mariabincheva
на 15.09.2024 в 23:48:39 #6Бистра Мощева и Лидия Поповчева подмолно манипулират хора и след това се облагодетелстват финансово от тях.
kristinanikolai
на 15.09.2024 в 15:21:38 #5Двете момиченца Лидия Поповчева и Бистра Мощева се връщат от морето, пазете се.
krasidjundov
на 14.09.2024 в 20:02:55 #4https://www.tiktok.com/@user7954324775023/video/7403340749250497824?_r=1&_t=8pDuLzRQliz Ето нагледно Лидия Поповчева и Бистра Мощева
svetlaneicheva
на 11.09.2024 в 09:32:24 #3Eдната е свидетел срещу всички свои познати, въпреки, че е лековата, плитка и лекомислена, но това не пречи да има няколко обвинения за различен вид измами.
mitkopetrov
на 10.09.2024 в 23:50:39 #2Лидия Поповчева и Бистра Мощева са двете измамнички, които са прибрали парите на архитекта Григор Михов.
nsmilitia
на 30.06.2020 в 14:48:16 #1Така така. Накрая ще лъснат пред всички китайците какви фалшиви *** са и всички ще им обърнат гръб.