Събитието, което не се превърна в новина тази седмица, е, че Dundee Precious Metals се отказа от правото си да сключи договор с Министерството на енергетиката за проучване на местността "Свети Никола", обхващаща площ от 155 кв. км в Средна гора, Старозагорска област. Отказът на компанията идва на фона на възможността на протести срещу самото проучване.
За последните две години цената на тройунция злато нарасна с почти 50% на международните пазари - от почти 1300 долара до 1725,82 долара към момента на написването на анализа, а потенциалът ѝ за растеж е значителен. А вместо България да затвърди позицията си като едно от местата за добив в Европа, местните жители, водени от номенклатурата на ГЕРБ по места, гонят дори възможността за проучване. Да видим до какво води това, като ще се спра основно на ефектите именно върху Стара Загора и региона.
Какво печелим от златото
За всеки трябва да е ясно, че инвестициите са това, което движи икономиката на България. Именно те, а не правителствените програми, създават заетост и водят до повишаване на стандарта на живот, защото резултатът от тях е производство или услуги - неща, които са търсени от пазарите. Не е изненада, че миналата година, когато преките чуждестранни инвестиции все още се покачваха, икономическият растеж достигна 3,4%.
Предвид това, че златодобивът е изключително капиталоемка промишленост, тя инжектира огромни средства в икономиката и създава търсене, респективно работа, на много различни отрасли. Към 2018 г. прогнозната инвестиция на Dundee Precious Metals възлиза на 178 млн. долара в Крумовград, сочат данни на Deutsche Welle. Само през миналата година компанията инвестира 56 млн. лв. в първия нов златодобивен рудник в страната за последните над четири десетилетия, с което спечели наградата за "Инвеститор на годината".
Тези дейности на практика елиминираха безработицата в Крумовград и дори доведоха до нуждата от търсене на работна ръка от съседните населени места. Същевременно в интервю от март месец оперативният директор на компанията Любомир Хайнов посочва, че операциите са довели до връщането на над 50 души от чужбина в града, който има под 5 хил. души население. Колко населени места, освен големите градове в страната, могат да се похвалят, че връщат хора от чужбина и им осигуряват възможности за работа?
Нещо повече, средната работна заплата в Крумовград, която компанията плаща, е 2 хил. лв., отново по думите на Хайнов. Колко дейности извън София и извън ИТ отрасъла могат да се похвалят със средна заплата, възлизаща на тази сума?
Интересното е, че Крумовград дори не е находището с най-голям добив в страната. Лидерът е Челопеч, чиито концесионер също е Dundee Precious Metals, където през 2016 г. компанията е добила 1500 кг. златен концентрат от златодобивна руда и още 3,7 тона златен концентрат, съдържащ се в меден концентрат по данни на US Geological Survey. Това е близо 70% от целия добив на страната, а другите компании, копаещи за благородния метал, са "Горубсо" Кърджали, "Елаците-Мед" и "Асарел-Медет", като още поне три находища - "Милин камък", "Седефче" и "Прохорово" са получили концесии през последните години, но все още не са започнали добив.
Говорейки за заетост, трябва да се има предвид, че тя при златодобива тя се създава в региони, в които безработицата по принцип е относително висока, защото находищата се случва да се намират извън големите градове. А компаниите, опериращи в отрасъла, не просто плащат заплати, а подобряват инфраструктурата в населените места, в които оперират, даряват чрез програми за корпоративна социална отговорност и подобряват изобщо облика на градовете.
На последно място, въпреки грандиозната неефективност на държавата в разходната политика, нареждам концесионните такси и данъците, които златодобивните компаниите плащат към бюджета. Те възлизат на милиони левове на година.
В резюме, инвестициите в златодобив, независимо дали от български или чуждестранни компании, носят добре платена заетост, подобряват средата на живот, без да изискват ръст на събираните данъци, като самите те плащат високи налози и концесионни такси. Да видим какво се случва без тях.
Какво губим от прогонването на златодобивните компании?
Първият ефект е понижаване на жизнения стандарт под равнището, на което той би бил иначе. Данните на Националния статистически институт показват, че към март тази година средната брутна работна заплата в Стара Загора 1198 лв., т.е. почти двойно по-ниска, отколкото Dundee твърдят, че плащат в Крумовград.
Тоест вместо да се създаде тази потенциална заетост (тя е "потенциална", защото в региона дори няма да се извършат проучвания, за да се установи дали има злато), жителите на населените места ще трябва да търсят алтернативи другаде. Най-близката промишленост на златодобива в региона са рудниците и ТЕЦ-овете в Маришкия басейн, но те точно в момента едва ли ще се втурнат да увеличават персонала си, тъй като работят на около 20-25% натоварване на мощностите заради ниското потребление на електроенергия.
Южният централен регион, където попада и Старозагорска област, има едно от най-ниските равнища на безработица - 3,3%, отново според данните на НСИ. Тук има едно голямо "но" - информацията на националната статистика е от първото тримесечие на годината, т.е. преди икономиката да бъде затворена чрез мерките срещу коронавируса.
И докато тепърва ще разберем колко е бил коефициентът на безработните през второто тримесечие, икономически едно е ясно - блокирането на инвестиции ще остави безработица по-висока, отколкото тя би била иначе.
Говорейки конкретно за Стара Загора, през 2018 г.н преките чуждестранни инвестиции са възлизали на 929,2 млн. евро, което поставя областта след София (град и област), Пловдив, Варна и Бургас. Тук също има "но" - последните две години вложения идваха и икономиката растеше. Спирането на бъдещи такива, особено в условията на криза, която ще продължи по-дълго, отколкото се допуска, ще задълбочи допълнително негативните ефекти на рецесията. Този феномен ще се наблюдава във всеки регион на страната и за всички видове инвестиции.
Но да се върнем в областта. Данните на НСИ показват, че за последните 10 години населението на областта се е стопило с 5,3% до 226 997 души, като негативна тенденция се наблюдава дори в областния град. Обезлюдяването на значителни части от страната е сериозен проблем, който не се подпомага от негативния естествен прираст на населението.
Същевременно въпросът, който стои пред всеки човек, е: "Какво ще правя в съответното населено място?" Тоест от стратегическо значение е наличието на устойчива работа като фактор за привличането на жители, а блокирането на нейното създаване, макар че в случая говорим само за един вид промишленост, влошава отрицателните тенденции.
Същевременно в Раднево, град на 30 км. южно от Стара Загора се обучават млади специалисти именно в отрасли, свързани с добива на полезни изкопаеми и обслужването на машините в отрасъла. А тяхното професионално бъдеще и оставане в областта вече и без това е застрашено, защото на въгледобивът, техният основен потенциален работодател в старозагорско, е изправен пред сериозната заплаха от спиране на дейността от очакваните бъдещи политики на европейско равнище.
Връщайки се към примера с Крумовград, именно златодобивът е сред факторите, които подпомагат положителния прираст на местното население за последното десетилетие от 4861 души през 2010 г. до 4903 души към края на миналата година.
Негативните ефекти обаче не свършват дотук. Потенциални протести срещу инвеститори могат да влошат бизнес средата в конкретен регион изобщо, което допълнително понижава стандарта на живот в него. "Защо да си заложа парите в място, чието население е известно с недоброжетелността си към някои видове вложения?", ще се запита всеки потенциален инвеститор в отрасъла, преди да се спре на друг регион.
Как частниците ограбват българското злато
Само по себе си, хипотетичното злато, намиращо се в планините около Павел баня, не обогатява региона - то просто си стои там, а може изобщо да го няма. Това, което би го обогатило, са инвестициите в добиването, преработването и продажбата му.
Някои би казал: "Защо държавата не го добие?" Простият отговор е, че държавата не е рудодобивна компания. Тя няма нито капацитет за подобна дейност, нито необходимия ресурс за стартирането ѝ, а, както стана ясно по-горе, процесът е силно капиталоемък.
Но да приемем, че хипотетично държавно предприятие, което може би ще успее да убеди населението, че процесът не носи рискове за природата, започне да добива златото. Да не би очакванията да са, че в този случай то просто ще бъде раздадено на старозагорци? Разбира се, че не. То отново ще бъде обработено и продадено на този, който е склонен да плати най-много за него. Да, възможно е това да включва някои жители на региона или местни компании, но дори и в този сценарий потенциалното злато няма просто да остане в областта.
Същевременно когато държавата е добивала златото, тя се е показала като значително по-неефективна от частните компании. През 80-те добивът е възлизал на около 2 тона годишно, голяма част от които са използвани за погасяване на задълженията на страната, най-вече към СССР. А през 90-те индустрията е в колапс. Тя излиза от него едва след като започват да навлизат частни компании, благодарение на които добивът се изстрелва до почти 9 тона за миналата година.
Рудодобив се случва по целия свят, през цялата история на човечеството. Ако логиката беше: "Компаниите идват, за да ни вземат богатствата", нямаше да видим индустриална революция, нямаше да видим и технологична такава (защото в нея се използват и много метали). Хората просто щяха да си стоят върху купища неизкопана и неизвестна руда и сигурно щяха да се чувстват изключително богати, докато са принудени да водят тежък, но за сметка на това кратък, живот, да работят с ненапредничави оръдия на труда и да зависят от природните сили.
Бедността не изисква икономическо обяснение. Тя е състоянието на човечеството по презумпция. Това, което трябва да се обясни, е пътят към богатството.
Едни от основните двигатели на икономиката са инвестициите и производството и услугите. Това се вижда прекрасно в ИТ сектора, който изстреля стандарта на живот на хиляди българи през последните години и им позволи охолство, съпоставимо с това на колегите им в чужбина. Това е прекрасно. Блокирането на инвестициите в рудодобива, който е надежда за много по-малки населени места, постига точно обратния ефект.
emil-lambev
на 05.05.2022 в 15:39:23 #18Златото трябва да се добива от български фирми.
ilian-mavrov
на 24.03.2021 в 17:00:52 #17След всичко казано дотук мисля, че едно БЕЗРОДНИК ти стига! Жалка подлога.Дано ти се услади хонорареца.
Хирам
на 23.03.2021 в 07:37:47 #16И да ви кажа, че статията е жалка антибългарска манипулация за бавни хора с увреждания на цнс, защото всеки друг българин побеснява от такива платени глупости! Нимой и нищо не плаща за унищожените води и земи в района, от недрата се изкопават цели планини скали, които се обработват на място с разни отровни химикали и вече така заминават в чужбина. Тук остават отровите, гигантските дупки и няколко палета от улична порода, джафкащи за малкото си кокалче с подобни плоски манипулативни статийки! Срамота!
Хирам
на 23.03.2021 в 07:32:26 #15Cлeд тoзи дoбив ocтaвa нaпълнo yнищoжeнa пpиpoдa, ĸpaтepи c диaмeтъp в ĸилoмeтpи и гигaнтcĸи eзepa c oтpoвнa paдиoaĸтивнa вoдa. Зa БГ - нищo, зa тoлyпa няĸaĸъв пpoцeнт злaтo, зa oния c шaпĸитe и бpaдитe нaд 90%, зa пoĸoлeниятa бългapи oтpoвeн лyнeн пeйзaж. He знaм зaщo ниĸoй нe пpoтecтиpa, тo вepнo нe cмe нapoд a няĸaĸви oвцe? Paбoтни мecтa? Πeтнaдeceтинa шoфьopи нa мaшини, нaй-чecтo oт дpyги нaceлeни мecтa, мecтнитe ги виĸaт зa oбщaжи и пaзaчи, дa peчeм двaдeceтинa, и тoвa e! Ocтaнaлoтo ca чyждeнци xимици тexнoлoзи и т.н. c eднa дyмa - ĸoлoниaлнo paзopeниe. A ceгa ce paдвaйтe нa нoвинaтa!
ss23
на 15.07.2020 в 22:36:14 #14И ĸaĸвo? He мoжeм caми дa cи ĸoпaмe злaтoтo - нe e peнтaбилнo, блa блa блa... И дaжe и дa e вяpнo тoвa ĸaĸвa ни e пoлзaтa в мoмeнтa? 200-300 дoбpe плaтeни paбoтни мecтa и пeчaлби зa Дънди и cиe, зa дъpжaвaтa пoчти нищo, ocвeн cъcипaнaтa пpиpoдa. Πo-дoбpe дa cи ceди y зeмятa, a oния 50 ceлянинa дa ce вpъщaт y чyжбинa
ss23
на 15.07.2020 в 22:34:57 #13И какво? Не можем сами да си копаме златото - не е рентабилно, бла бла бла... И даже и да е вярно това каква ни е ползата в момента? 200-300 добре платени работни места и печалби за Дънди и сие, за държавата почти нищо, освен съсипаната природа. По-добре да си седи у земята, а ония 50 селянина да се връщат у чужбина
nikola-petkov
на 07.07.2020 в 08:56:38 #12БЕЗПЛАТНА ЛЕКЦИЯ ТЕОРИЯ 1. Средното съдържание на злато (Аu) в земната кора (кларково съдържание, кларк), според различни автори, варира между 1 и 5 милиграма на тон https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B5_%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%BE , т.е., ако ОСТЪРЖЕМ цяла България на дълбочина 1 километър ще получим обем 110994 кубически километра (1 куб. километър = 1 милиард куб. метра) Х 2,5 тона на 1 куб. метър = 277,485 трилиона тона маса Х 0,005 грама на тон = 1,387425000000 МИЛИОНА ТОНА злато (нерде милион, нерде милиардО на Гергеля ?!?!) 2. Във 1 кубически километър морска вода се съдържат около 5 КИЛОГРАМА злато !) ПРАКТИКА 1. Количеството злато, ДОБИТО от началото на човешката история до 2011 година, се оценява на 171 ХИЛЯДИ тона !!!!!!! (да питам ли за Bg-МИЛАРДА) - куб със страна 20,65 метра (1 куб. метър злато тежи 19,3 тона) 2. 1,1 МИЛИАРДА - ПЪЛНА ГЛУПОСТ! - Всички ДОКАЗАНИ запаси на ЗЛАТНА РУДА в България по данни на МИ са 27 293 800 тона при средно съдържание 4,68 грама на тон = 128 тона чисто злато = 4 115 295,56 XAU (1 трой-унция (XAU) = 31,103 476 8 g) . Цената в момента е 1 XAU = 1194,64 U$D /09.04.2015/ или ВСИЧКО 4 916 296 687,80 U$D! И ТОВА Е БЕЗ РАЗХОДИТЕ ЗА ДОБИВ (при относително тегло 2,5 тона на кубически метър за да се добие ТИЯ 27 и кусур милиона тон трябва: 1.Да се изкопаят близо 11 милиона куб. метра твърда скала +20 -30 % отгоре стерилна (безрудна) скала (Кубче със стена 222 метра (стадион "В.Левски" по дължина)) Сами сметнете за колко време! 2. За флотация, 3. За транспорт 4. За топене (башка до 20% загуби - никъде няма 100% извличане 5. За заплати персонал ЕТО ЗАЩО златото го копае Dundee Precious Metals- защото има модерна и конкурентно-способна техническа база, струваща повече от всичкото ни прогнозно злато А ТРИЛИОН тона има само в бълнуванията на изкуфелия Гергелчев! Така е га не се учи ГЕОЛОГИЯ в гимназията!
victor-borisov
на 01.07.2020 в 19:12:10 #11Балкански... Тисерем в устенцатата и на теб и на журналистчето на което са платили за тази статия. Изнасят се милиарди... Инвестиции има само във джобовете на определени номенклатурчици... Останалото е прах в очите..
victor-borisov
на 01.07.2020 в 18:59:42 #10Балкански... Тисерем в устенцатата и на теб и на журналистчето на което са платили за тази статия. Изнасят се милиарди... Инвестиции има само във джобовете на определени номенклатурчици... Останалото е прах в очите..
balkanski
на 26.06.2020 в 20:32:24 #9Много точна статия и много вярно написана.Точно като за тия аборигени,които нямат пари и технологии за добива,но не си дават рудата .Иначе си отварят и задните части за чужди заводи и инвестиции,за европейски пари за пътища ,наука,култура ,регионално развитие и за каквото се сетите,но ...не си дават скалите на ..гадните капиталисти.Не разбрахте ли,че България е страна от третия свят и няма нито финансови нито технологични възможности за да разработва каквото и да е.Защо не сондираме за нефт и газ в Черно море.Защото сме бели негри и машинки за биологичен отпадък.
antonio-pavlov
на 24.06.2020 в 21:35:46 #8Само полуграмотен безродник може да напише тази статия!
Panther
на 24.06.2020 в 18:15:14 #7Златната руда не се амортизира, както колите. Ако не се добие сега - може да се добие и след 500 години. Българското злато е отивало в Съветския Съюз срещу ЗАПЛАЩАНЕ. Но е отивало и в българския златен резерв. Добявянето на примеси в кюлчетата и монетите е стандартна практика за повишаване на износоустойчивостта му. Самото злато има различни оттенъци. Съществуващите мини ги разрушиха такива като тебе - платени изроди. 9 тона злато са над $500 000 000. Годишно. Инвестицията от "много много много стотици милиони" се избива за... 1 година. Държавата може да инвестира, стига да има желание и да има по-малко платени изроди. Очевиден пример за мангалски манталитет - да вземем жълтите стотинки сега, а това че "инвеститорите" ще отнесат милиарди не ни касае. Между другото наскоро България даде $1.2 милиарда за самолети, които ще дойдат след 5 години. Евентуално. Автора, казах ли ти, че си страшен боклук? Аааа, и да не забравя - ДТЕБПМ.
Panther
на 24.06.2020 в 17:51:37 #6Авторе. Страшен боклук си. ДТЕБПМ.
dad
на 24.06.2020 в 17:46:11 #5Авторът като много от своите поръчкови колеги изобщо не разглежда обективно и комплексно проблема с концесиите,особено за тези с предмет добив на природни богатства.Концесионерът не би се задържал и минута в страната,ако производството не му носи свръхпечалба.както се вижда,той влага милиони,но изнася милиарди.Държавните мъже,ако имаха поне капка мисъл за държавната изгода,биха разработили програма,която на първо време да покрие на едно 70-80% тази на чужденеца,а впоследствие да я надхвърли.Но нашитедървени мъже живеятс манталитета на брокери,а не на производители.Така евъв всички сектори-злато,ток,вода и пр.Ето защо вместо да догонваме,щекретаме на опашката.
karamazov
на 22.06.2020 в 08:21:44 #4Статията е добра въпреки, че е поръчкова. Недоумявам само, как ГЕРБ гони чуждите златодобивници, като дори спира надеждите за проучвания?Ако това е така, значи в този случай се защитава националният интерес и всички други съображения отпадат!Златодобивът изисква огромни първоначални инвестиции, които след това обаче се изплащат стократно.При положение, че държавата за сега не разполага с такива средства, то не значи, че непременно трябва да предоставя този ресурс за експлоатация от други, а за нас да остават трохите. Без никакво съмнение ще дойде моментът в който България сама ще може да инвестира в добива на своето злато.Надявам се да е скоро!
giggsn
на 21.06.2020 в 22:12:46 #3Глупости на търкалета! Не можела държавата да добива злато, а защо тогава може да има държавни бензиностанции, АЕЦ, и др. Просто концесиите са (пре)дадени супер неизгодно и за да се мълчи и държавата да не прави нищо, се плащат подкупи , ама се плащат яко подкупи, ако перефразирам един генерал! Ето ицитат от друга медия: "..Приходите в бюджета на държавата от концесионни такси, събрани от находището „Челопеч“ за периода от 1999-2014 г. са 69 859 394 лв. без ДДС. По груби сметки обаче за 15 години експлоатация „Дънди“ е добила мед, злато и сребро на стойност около 7 млрд. лв., или концесионерът е реализирал свръхпечалба от 700%." Кражбите текат от десетилетия, ама на кой му дреме!
nsmilitia
на 21.06.2020 в 22:03:08 #2Надали толкова са го усетили хората това като инвестиции. А и да не говорим как се определят някои разходи като "инвестиции". А защо не държавата да го добие цялото злато и да го складира в БНБ като гарант или ако някога еврото се разпадне да обвърже лева с него отново? Да не говорим, че в бъдеще може и да сме свидетели на някаква глобална валута базирана на кошница от продукти и нищо чудно златото да е там. Въобще златото си остава сравнително сигурен актив през вековете и може и така да си остане. Българското злато принадлежи на българите!
HapnyHa
на 21.06.2020 в 20:38:46 #1Леле, колко златни люспи получи за този ПЛАТЕН репортаж? Що не напишеш колко е концесионната такса, която плаща Дънди, а колко плаща, например за дейността си в Африка. Въобще- кога ще ги настигнем африканците. Заради такива д$били като автора, няма да ги стигнем никога