След телекомуникациите и медиите, собственикът на Vivacom и "Нова телевизия" - United Group, навлиза и в енергетиката. Групата обяви инвестиция от 120 млн. евро у нас, като с тях ще се изграждат 3 соларни и една вятърна централа с обща мощност от 124 MW.
Новите мощности ще произвеждат 310 000 MWh електроенергия на година към 2027 г. - 160% от нужното за дейността на групата у нас, посочи главният изпълнителен директор на United Group Виктория Боклаг.
Директорът "Енергиен мениджмънт" в United Group Боян Кършаков посочи, че вече в експлоатация е ФЕЦ "Могила". Разположена в Старозагорско на територията на индустриален имот на United Group, централата е с пикова мощност от 3MWp. Тя е с над 4600 панела и към нея ще има и 5,5 MWh батерийна инсталация.
Изградена е в съседство със сателитен портал, обслужващ голям международен проект.
В процес на строителство е ФЕЦ "Бараково" в Югозападна България. Тя е двойно по-мощна - 8 MWp, но също не е на земеделска земя.
Най-голямата соларна мощност на United Group е бъдещата ФЕЦ "Грамада" в Северозападна България - с 41 MWp, 59 000 панела, 54 MWh батериен комплекс и възможност да снабди с електроенергия 11 000 домакинства.
Още по-мащабен проект (и на практика без аналог у нас) е ВяЕЦ "Кремена" в Североизтночна България. Тя ще е с 15 вятърни турбини с височина от над 125 метра и 162 метра диаметър на ротора. Нейната мощност е 72 MW и ще може да захранва 48 000 домакинства след старта си в началото на 2027 г.
По думите му централата ще може да работи над 3300 часа годишно на номинална мощност благодарение на оборудването, което е няколко генерации по-ново в сравнение с останалите вятърни централи у нас. Кършаков отбелязва, че "Кремена" ще разгръща потенциала си през зимния сезон.
United Group ще инвестира и в електромрежата, с която ще бъдат свързани централите. С помощта на батериите, част от произведеното от ФЕЦ електричество ще се реализира на пазара в моменти на високо търсене.
Виктория Боклаг отбеляза, че групата е избрала България за проекта не само защото работи добре на нашия пазар, но и защото мащабът му е голям - и една трета от бизнеса на United Group е у нас. В ситуация, в която консумацията на енергия от центровете за данни се увеличава непрекъснато, това е "логична стъпка", коментира тя.
Източник: Явор Николов
Групата продължава да търси възможности за реализацията на други енергийни проекти в региона, отбеляза вицепрезидентът с ресор "Технологии" Желко Батистич. Една такава дестинация е Хъравия, но там по думите му за момента има регулаторни забавяния.
projekt
на 22.01.2025 в 01:47:21 #1браво "глупавите" западни фирми използват евтина земя в България да строят централи за ток които да изнасят евтин ток на запад, а умните българи ще купуват плодове, зеленчуци и месо от западни компании. кой е умния и кой е глупавия.....не знам ние сме царе на "кон за кокошка"