"Терор в Русия, най-малко 10 убити" четем на първа страница на в. "Труд"

Втора бомба е била обезвредена на друга станция

Най-малко 37 са ранените, главната прокуратура заяви за терористична атака

Най-малко 10 души загинаха, а поне 37 други, сред които дете, са ранени при взрив във вагон на метрото в Санкт Петербург, докато влакът пътувал от станция "Сенния площад" към "Технологичен институт" вчера в 14,40 ч местно време, предаде Интерфакс. Трагичният инцидент съвпадна с визита на руския президент Владимир Путин в родния му град за участие в медиен форум.

Първоначално бе съобщено за няколко експлозии в централен район, но впоследствие Националният антитерористичен комитет (НАК) уточни, че е имало само една. Второ, но несработило взривно устройство бе открито и обезвредено на станция "Площад на въстанието".

Прочети още от в. "Труд"

"За втори път Илко Семерджиев е обвиняем като министър" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Според прокуратурата той е оказвал натиск за назначение в агенцията по лекарствата

И вторият мандат на Илко Семерджиев като здравен министър приключва с обвинение. Според прокуратурата той е оказвал натиск и е заплашвал директора на агенцията по лекарствата Асена Стоименова да назначи за свой заместник посочен от него човек. Заради това му е повдигнато обвинение и му е наложена мярка за неотклонение подписка, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. През 2001 г., малко преди края на мандата на кабинета "Костов", Семерджиев беше обвинен в престъпление по служба заради договора за информационната система на здравната каса.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Компаниите най-накрая имат яснота за осигуровките по данък "уикенд"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

След повече от година чакане бизнесът най-накрая може да прилага по-лесния и изгоден режим за осигуровките покрай данък "уикенд". Ако компанията е избрала да плаща 10% данък върху разходите за ползването на фирмен телефон или автомобил (т.е. вече се е лишила от част от ДДС кредита), служителите няма да дължат нищо. Това предвиждат приетите от правителството промени в Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се дължат осигурителни вноски. Документът беше публикуван на сайта на правителствената информационна система в петък.

Измененията бяха обещани от финансовото министерство и НАП още при въвеждането на данък "уикенд" през миналата година. Те трябваше да влязат в сила още от 2016 г., но докато бъде приета наредбата, се получи повече от едногодишен нормативен вакуум.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"4000 БГ затворници лежат в чужбина, прибрахме си 86" четем във в. "Монитор"

Само 86 БГ затворници от около 4000 нашенци, излежаващи наказанието си зад граница, са били върнати у нас през последните 2 години. Пандизчиите са трансферирани в родни затвори, където да продължат да изтърпяват присъдите си, съобщиха за "Монитор" от Министерство на правосъдието.

От данните става ясно още, че през 2015 г. са били заведени 76 молби за трансфер от осъдени нашенци, но са върнати 45-има. През 2016 г. молбите са били 97, а са върнати 41 българи с присъди. Престъпленията, за които са осъдени, са трафик и разпространение на наркотици, трафик на мигранти, сводничество и проституция, монтиране на скимиращи устройства и източване на сметки, грабеж и побой, изнасилване.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нови правила в ЕС за заплати на директори", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Брюксел променя правилата за управление на големите компании в ЕС. Бонусите на мениджърите вече не трябва да зависят от текущата печалба на компанията, а от нейното дългосрочно развитие като крайната цел е разкриването на нови работни места. Съветът на ЕС прие директива, насочена към укрепване на ангажиментите на акционерите в големите европейски компании. Директивата се приема тъй като последната финансова криза показа, че акционерите често подкрепят поемането на твърде големи рискове от страна на мениджърите в целта да се отчете печалба за текущата година, което обаче може да има негативни последици за компанията в дългосрочен план.

Прочети още от в. "Стандарт"

"София ще ремонтира зони край ул. "Граф Игнатиев" и "Св. Ал. Невски" за 42 млн. лв.", пише в. "Капитал"

Вече се събират оферти, но голяма част от ремонтите ще се случи след председателството на Съвета на ЕС

Столичната община задвижи търговете за ремонт на две от централните зони в София - край ул. "Граф Игнатиев" (т.нар. Зона 2) и край храма "Св. Александър Невски" (т.нар. Зона 4). За първия проект са предвидени 22 млн. лв. без ДДС, бюджетът на втория е 20 млн. лв. И двата ремонта са по проекти на архитектурното студио "А.Д.А." на арх. Иво Пантелеев, което спечели конкурс на Столичната община преди повече от две години. Финансирането идва от европейската програма "Региони в растеж".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Такса смет може да поскъпне двойно в малките населени места", пише в. "Сега"

Двойно увеличение на такса смет се очаква в малките населени места в страната, ако се приеме предложената от финансовото министерство промяна в Закона за местните данъци и такси. Проектът предвижда отмяна на сегашната методика на начисляване на промили върху данъчната оценка на имота и въвеждане на такса според количеството генерирани отпадъци от домакинствата и бизнеса. Това обаче ще стане едва след преходен период от 3 години.

Прочети още от в. "Сега"

"Доц. Евгений Кандиларов: В България младо и старо иска диктатура - това е бакалски дебат" пише в. "Труд"

Не смятам, че правителствата у нас, досега и в бъдеще, биха си позволили да променят политиката ни спрямо Турция

- Доцент Кандиларов, разговорът ни беше в друг контекст, но започва на фона на атентата в метрото на Санкт Петербург от понеделник с десетки загинали и ранени. Само аз ли имам усещането, че това ще е всекидневието на западния свят, и на нас включително, за много години напред?

- Да, безспорно се засилва усещането за някакъв "лош сценарий", който преследва Европа напоследък. Макар и да не съм съгласен, че това е всекидневие, с което трябва да се примирим.

Прочети още от в. "Труд"

"15 лв. по-скъп душ за софиянци през лятото", четем във в. "Монитор"

Цената на мегаватчас топлина най-висока от средата на 2015 г.

С 10-15 лв. ще скочат летните сметки за топла вода на столичните абонати на софийското парно, научи "Монитор". През миналата година в месеците без парно средно те са плащали 40-50 лв. Сега с шоковото поскъпване с почти 30 на сто на природния газ, който внасяме от Русия, те ще достигнат 50-60 лв. Към тях можем да добавим и поне няколко лева за сметките за изхарчените кубици студена вода, която също поскъпна в София с 18% от 1 април, защото въпросните цени на топлофикацията касаят само подгряването й.

Новата цена на синьото гориво стигна 371 лв. за 1000 куб. м без ДДС и акцизи или малко над 39 лв. за мегаватчас. В същото време цената на топлоенергията, добита със същия този природен газ излиза почти двойно по-скъпо -76,81 лв. за мегаватчас без ДДС.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пускат на борсата акции на Марешки", пише в. "Стандарт"

Фармацевтичната компания на варненския бизнесмен и депутат Веселин Марешки - Фармхолд АД, ще се търгува на Българската фондова борса (БФБ) от 10 април, реши Съветът на директорите на борсовия оператор. До търговия на Основен пазар BSE, сегмент акции "Standart", се допускат 1,99 млн. акции с номинална стойност по 1 лев. Борсовият код на емисията е 2PH. Определената от заявителя индикативна референтна цена за първата търговска сесия е 1,06 лв.

В проспекта, който може да бъде намерен на сайта на борсата, става ясно, че намеренията на Фармхолд са да придобие дружество, притежател на разрешение за производство на лекарствени продукти.

Прочети още от в. "Стандарт"