"България губи атрактивност за инвеститори заради по-високите осигуровки", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
България падна с три места и вече заема 12 позиция в годишната класация за най-атрактивна аутсорсинг дестинация на консултантсата фирма A.T. Kearney. Така се влошава един от малкото измерители, по които страната беше видима за инвеститорите. Причината за по-задното място според консултантската компания е, че расте цената на труда - и то не пазарно, а заради вдигане на "разходите за данъци, осигуровки и регулации".

До миналата година България беше в топ 10 в света, където беше единствения европейски представител. Сега пред нас е Полша, а тенденцията, която инвеститорите виждат, е за влошаване на условията. Все пак трите позиции няма как да са фатални. Знакът е по-ключов за управляващите, които всяка година вдигат осигурителните прагове, а следващите две години ще увеличат и още вноската за пенсии.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Общините ще могат да харчат на поразия” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Държавата е на път да натовари данъкоплатците с поредната крупна сметка за лошо управление - дълговете на общините. Финансовото министерство предлага закъсали местни управи да могат да бъдат спасявани със средства от централната хазна. Парите ще се дават под условие - предприемане на оздравителни мерки, но могат да доведат както до субективни намеси на централната в местната власт, така и до допълнително влошаване на финансовата дисциплина и безконтролно харчене от страна на общините.

Това става ясно от публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за публичните финанси. Очаква се промените да бъдат гласувани ударно в парламента и новият режим да започне да се прилага още от март. Според Министерството на финансите (МФ) предложените промени в закона се налагат заради извършен анализ на изпълнението на бюджетите на общините. Той очертал редица проблеми, но от мотивите не става ясно какви точно са те и колко общини засягат.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“В някои сфери неграмотни и образовани ще вземат една заплата” четем във в. “Монитор”
Пазарът на труда започва да оздравява, но все още киха. Безусловният базов доход не е подходящ за нас, ще породи несправедливост. Още не е ясно от кои отрасли ще дойдат новите работни места.
- Г-н Нейков, напоследък се породи дискусия за въвеждането на безусловен базов доход за всеки българин. Кажете до какво ще доведе това и изобщо възможна ли е такава мярка?

- Всъщност въвеждането на безусловен базов доход е стара идея. Тя съществува вече близо 20-30 години в днешния й вид. Става дума за това на всички хора да се дава някаква сума, която да осигурява дадени потребности. И то без значение дали работят или не. Целта е с тази помощ да не се мисли за насъщния. Аз обаче смятам, че този подход не е добър за България, защото чрез него ще се постигне по-скоро несправедливост. Да се дава на всички не е коректно. На всичкото отгоре това ще означава огромни ресурси и изключително натоварване на бюджета. Някои от представителите на тази идея твърдят, че по този начин всеки ще получи подкрепа за своето образование, здравеопазване. Но привържениците всъщност не дават отговор на въпроса какво ще правим с безплатното образование. Според мен по-скоро в момента се залага на популизма, защото нали знаете,че когато кажеш на някого, че ще му дадеш нещо.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Казусът в ДПС" четем на първа страница на в. “Труд”
Генералната цел беше и си остава ДПС да е българска политическа сила, независима и неуязвима от външни фактори

Като че ли стана естествено явление всяка дума, изречена, макар и вече по-рядко, от един аналитичен ум, да предизвиква изключителен обществен резонанс и политически трусове.

Какво разбрах аз от последната реч на А. Доган? Приемайки, че политическото време е с ускорен ритъм и че съвременните предизвикателства и реалности създават полицентрична тенденция за развитието и структурирането на света, където не една и две държави колоси имат нарастващи претенции, а ЕС изостава като формална супер общност, стигнах до извода, че е проклета съдбата на една малка държава да попада на „бойното поле” на държавите гиганти - винаги е ощетена.

Прочети още от в. “Труд”

„10 убити чужденци, 15 ранени от бомба на пъпа на Истанбул", четем на първа страница на в. „24 часа"
9 от взривените са германци, камикадзето - от “Ислямска държава”

Най-малко 10 души загинаха, а 15 бяха ранени при мощна експлозия на площад “Султанахмед” в историческия център на Истанбул във вторник, предадоха световните агенции.

Повечето от загиналите при взрива са германски граждани. Това заявил турският премиер Ахмет Давутоглу в телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, съобщи Би Би Си, цитирайки източници от офиса на турския премиер. Давутоглу е уверил германската си колежка, че Анкара ще осведомява Берлин за развоя на разследването.

Прочети още от в. „24 часа"

„Започва проверка на трите ЕРП за отчитането на електромерите", пише в. “Капитал Daily”
В последните няколко години януарските сметки за ток традиционно пораждат скандал, а през 2013 г. доведоха и до свалянето на първия кабинет "Борисов". Тази година институциите показаха предвидливост и започнаха проверка на трите електроразпределителни дружества - "Енерго-про", "ЕВН България" и ЧЕЗ, за да се уверят, че първите сметки за годината този път няма да създадат проблеми.
Дружествата ще бъдат проверявани съвместно от експерти на Министерството на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Проверката започна във вторник (12 януари) с посещение на място в офиси на ЧЕЗ и ще приключи в края на месеца.
Основният обект на проверката ще е дали трите дружества са спазили определения период на отчитане, който не може да е повече от 31 дни. В последните години именно това беше причината за недоволството от страна на гражданите от януарските им сметки. Заради новогодишните празници електроразпределителните дружества бяха отчитали за по-дълъг период, което доведе и до нереално високите фактури. 

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Трябва ли да "ручаме жабетата" с винетките", пише в. “Сега”
Новината за поскъпване на винетките за 2016 г. предизвика огромно недоволство. На 11 ноември правителството взе решение да промени драстично Тарифата за таксите, събирани от агенция "Пътна инфраструктура". Повишението за отделните категории превозни средства е средно 50%, а специално за леките коли - от 67 на 97 лева, което прави 45% ръст.

Наред с протестите на шофьори из цялата страна гражданин внесе жалба срещу акта на правителството и Върховният административен съд я допусна за разглеждане.

Прочети още от в. “Сега”

“Закриват митниците на Летище София и в Свищов” пише в. „Труд"
Митниците на аерогара София и в Свищов най-вероятно ще бъдат закрити, научи „Труд“ от източник в Министерството на финансите. Закриването ще се случи в началото на 2017 г. и предвижда и други преструктурирания във ведомството, ръководено от Ваньо Танов.

Самият той намекна за бъдещата структурна реформа в интервю за БНР вчера, като каза, че предстои закриване на още митници след свиленградската.
Закриване на пункта на столичното летище е идея, която се лансира още от 2008 г. и дори беше записана в плана за преструктуриране на ведомството.

Прочети още от в. „Труд"

“Реформи и топене на ледовете приоритет за властта“, четем във в. “Монитор”
Продължаване на реформите в правосъдието, пенсионната система и здравеопазването ще изведе ГЕРБ като основен приоритет при старта на новия политически сезон днес в парламента. По традиция сесията на НС ще бъде открита с декларации от всички групи за задаване на целите, които всяка от тях ще преследва през следващите месеци. Освен на продължаване на промените в редица сектори, партията мандатоносител ще наблегне и на необходимостта от разтопяване на ледовете в общуването. Затова в декларацията, която шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов ще прочете от трибуната, ще се подчертае като ключов и диалогът с всички партии в НС, както и с обществото. Макар в документа да не са посочени изрично, предстоящите изменения в Изборния кодекс също ще бъдат във фокуса на управляващите. Коалиционните партньори от РБ в своята декларация ще припомнят и референдума за въвеждане на електронно гласуване, който достигна прага за задължително разглеждане от НС.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”"Южен поток" пак е желан от Москва, чака се Брюксел", пише в. “Стандарт”

Еврокомисията ще подкрепи проекта като необходим за бъдещия хъб "Балкан", казва проф.Атанас Тасев

- Проф. Тасев, дойде ли времето за реанимация на "Южен поток" или да се доверим на информацията от Министерството на енергетиката на Русия, че промяна в статута на проекта няма?

- Вижте, "Южен поток" ще се реализира, а на този етап реакцията на руското енергийно министерство е повече от нормална. Просто се очаква един документ от Еврокомисията, който ще промени ситуацията. Така че информацията за рестарта на проекта "Южен поток, която сте публикували в "Стандарт", може би малко изпреварва събитията, но няма начин проектът да не бъде реанимиран. Това сочи икономическата логика, на която аз вярвам.

Прочети още от в. “Стандарт”