“Без блокада на границата по Великден" четем на първа страница на в. “Труд”
Няма да има блокада на границата с Гърция по Великден. Българските превозвачи се отказват от обявените протести, научи „Труд” от свои източници.
Днес превозвачите се срещат спешно с премиера Бойко Борисов и транспортния министър Ивайло Московски. Ще отидем на срещата, разбира се, коментира за „Труд” Миролюб Столарски, председател на Българска асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт.
„Искаме гаранции, че няма да висим на границата през януари 2017 г., както това се случва няколко години”, заяви Столарски на въпрос какво може да ги накара да се откажат от готвената блокада. Ние не искаме да пречим на българските граждани, които ще пътуват за празниците, каза още той.
“Двойна такса смет, ако плащаме на човек” четем във в. “Монитор”
Семействата в панелки отделят по 200 лв, самотните хора по 53 лв.
Такса смет може да поскъпне двойно за част от столичани, ако размерът й се определя на брой жители. Това сочат предварителните разчети на общината за промяната на базата за изчисляване на налога, която предложиха от Министерството на финансите, научи Агенция „Монитор“. В момента такса смет в София се определя, като се начисляват 1,6 промила върху данъчната оценка на имотите на физическите лица. За нежилищните сгради ставката се пресмята като 10 промила от отчетната стойност на обектите.
Според измененията всяка община ще може да избира между три метода,по които да определя стойността на таксата. Единият предвижда за основа да се използва количеството на смет, което се събира в контейнерите. Друга възможност е боклукът да се измерва с торби, които гражданите ще си купуват от общините. Третият вариант е според броя на жители, тоест на човек.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
"Финансовото министерство с нов удар по частните пенсии", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
„Финансовото министерство за втори път от началото на сегашното управление иска да направи осигуряването в частен пенсионен фонд неатрактивно. Изненадващо и без обсъждане в петък вечер беше качен проект за промени на Кодекса за социално осигуряване (КСО), който на практика зачерква смисъла на личното спестяване и вкарва натрупаните суми от осигуровки в солидарен модел, т.е. мека форма на държавното НОИ.
Това удря правата на 3.5 млн. души, или почти всички работещи, чиито наследници вече няма да имат възможност да получат неизплатените като пенсии суми по партидите им. Родените след 31 декември 1959 г. задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд и натрупаните суми за 16 години са 7.7 млрд. лв. От края на 2015 г. задължението отпадна, като вече може цялата осигуровка да ходи в НОИ, макар засега преместването да не е масово. Ако новата промяна бъде приета, смисълът да се трупат средства по индивидуална сметка на финала изчезва, защото всичко отива в общ пул. И дори да имате солидни лични натрупвания, излишъкът след смъртта ще отива не при наследниците, а за станалите дълголетни осигурени, внасяли по-малки суми.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Грешните политики да не се плащат през тока”, четем във в. “Стандарт”
В гардероба има още много скелети, да спрем с безсмислените проекти.
Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК)
Ние от БФИЕК винаги се обявяваме против разхищенията в енергетиката, защото те влизат в сметките на всички потребители. Не искам да хваля настоящото правителство, но то наистина направи доста промени в сектор "Енергетика" - измерване на топлинните товари на когенерациите, спазване на годишния лимит часове от ВЕИ, беше пусната Българската независима енергийна борса (БНЕБ), започва сондиране за природен газ в Черно море, програмата за саниране на жилищата и т.н. - така че бяха свършени много неща. Ние продължаваме да настояваме да се работи за намаляване на разходите в енергетиката, да няма безсмислени проекти, за които после ще плащаме всички потребители, тъй като, образно казано, в енергийния гардероб има още много скелети и когато и да го отвориш, изпада някой от тях. В публичното пространство се твърди, че и футболният клуб "Берое" е един от тях. Лично аз не знам дали той все още се издържа от ТЕЦ "Марица-изток 2", но знам, че централата е в много тежко състояние. Цените на БНЕБ са доста ниски, а нашата енергетика все още не се е приспособила да работи на пазарни принципи. Това означава централите или да намалят разходите си, за да слязат под пазарната цена на тока, или да затворят.
"Сиренето под 8,64 лв. не е истинско", четем на първа страница на в. „24 часа"
8,64 лева - толкова трябва да струва минимум килограм сирене, за да е сигурно, че е направено от мляко и при спазването на всички изисквания за производството му. Това изчислиха за “24 часа” производители.
В сметката са включени изкупната цена на нужните 7 литра първокачествено мляко, производствени разходи като труд, закваска, опаковка, енергия, транспортни разходи, търговски отстъпки, печалба за търговските вериги и ДДС. (Виж графиката)
Всичи останали продукти, които са под тази цена, не могат да се нарекат сирене, тъй като не са произведени изцяло от мляко, твърдят мандраджии.
Традиционно бялото саламурено сирене се произвежда от краве, овче, козе, биволско или смес мляко. Различни изследвания показват, че делът му е около 80% от консумираните сирена в България, а производството заема над 60% от общата продукция в страната.
"Парите за втора пенсия няма да са лични, а на всички пенсионери” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Индивидуалната партида в частен пенсионен фонд ще се закрива при навършване на възрастта за пенсиониране. Натрупаните лични пари на осигурявалите се в капиталовия стълб ще постъпват в обща сметка, от която ще се изплащат вторите пенсии. Така хората, родени след 1959 г., ще получават пенсия според натрупаните вноски, но след пенсиониране ще се губи правото на наследяване на средствата. Това предвиждат промените за капиталовия стълб в Кодекса за социално осигуряване, предложени от финансовия министър Владислав Горанов. Промените са отговор на притесненията на ЕК за ситуацията с втория стълб, която "би могла да има значителни отрицателни последици за публичните финанси или пряко чрез необходимостта от заместване на пенсионните доходи, или непряко чрез необходимостта от осигуряване от публичните средства на други социални помощи и услуги за засегнатите лица".
Предложението на финансовия министър обаче ще ощети хората, защото ще загубят правото на наследяване на личните си средства, а всички осигурявали се в универсален фонд ще плащат за "рисковете, произтичащи от надживяване или от инвестиционната дейност" на фондовете.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Доган си върна властта в ДПС и официално", пише в. “Капитал Daily”
Три години след като напусна лидерския пост в ДПС и четири месеца след като отстрани от партията бившия председател Лютви Местан, Ахмед Доган утвърди властта си в партията зад кадър и чрез промени в устава, които бяха приети на състоялата се в неделя национална конференция на движението. Това всъщност бе по-голямата новина от форума, чиято основна цел бе да избере официално Мустафа Карадайъ за нов председател на партията - избор, който бе предварително предопределен.
Промяната в основния документ на партията предвижда почетният председател да може да свиква заседания на централното оперативно бюро (тясното ръководство), на централния съвет и на централната контролна комисия. Преди това право имаше само председателят на ДПС. Това на практика означава, че винаги, когато реши, Доган ще може да свиква тясното ръководство на движението и съвета, в който участват депутатите и областните председатели на движението. Мярката очевидно е презастраховка, ако ДПС изпадне в ситуацията, в каквато се оказа след новогодишната реч на Доган, в която той отправи критики към тогавашния лидер на ДПС.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Евтини ли са евтините детски градини", пише в. “Сега”
Тоалетна хартия. Кухненска хартия. Мокри кърпички. Салфетки. Течен сапун. 2 чифта гумени ръкавици. 4 бутилки минерална вода... Това са част от артикулите, които повечето общински детски градини изискват от родителите всеки месец. На отделни места списъкът може да набъбне още - бърсалки за подове, чували, препарати за съдове, домакинска тел и т.н. Веднъж приели детето им в забавачка обаче, повечето майки и татковци преглъщат недотам регламентираните практики.
Столична община обича да се хвали с всяка новооткрита или ремонтирана детска градина, но колкото и места да се отварят, колкото и да се следят критериите, записването с връзки все още е обичайният начин на действие. Макар че преди години бе създадена информационна система за централизирано електронно класиране на малчуганите в детските градини, чиято цел бе именно да се избегнат всякакви корупционни възможности, находчиви директори и родители са намерили начин да заобиколят правилата.
“Андрей Пантев: Ние, българите, сме страхливи” пише в. „Труд"
Ние днес сме дегенерираща етническа общност, която често пъти се нарича нация
- Тази година се навършиха 140 години от Априлското въстание, април месец изтече, а почти нищо не чухме - нито патос, нито гордост, нито дори евтино патриотарство. Как си го обяснявате, професор Пантев ?
- Това е краен контрапункт на онези протоколни шумотевици, които се провеждаха общо взето по държавен план и по нареждане. Значи в Априлското въстание мълчанието днес и данданията вчера свидетелстват за отсъствие на нашето чувство за равновесие. Когато пишеха мои събратя по перо, че Априлското въстание е разтърсило Османската империя, то не е точно. Нашето въстание е само част от голямата Балканска криза, започнала с една пушка край Невесино в Херцеговина.
Има друг проблем с честването на нашето си въстание. Това, че днес се експонира от мнозина като някаква свада.
“Фурни искат 12 лева за половин кило козунак“, четем във в. “Монитор”
Яйцата вече гонят 60 стотинки.
12 лева за половин кило козунак ни искат фурни седмица преди Великден. Според производителя празничните хлябове, които бяха изложени на традиционния Великденски фермерски пазар в София, те са замесени с истинска квас. На щанда на столичната фурна се предлагаха различни видове в зависимост от предпочитанията на купувачите – със стафиди, с орехи, с шоколад и традиционен. Цените на по-малките козуначета пък започваха от 4 лв., а посетителите можеха да си закупят и различни видове безглутенови десерти, домашни сладкиши и майсторски баници.
Над 50 родни производители на храни и напитки, както и творци на ръчно изработени бижута, аксесоари и сувенири се включиха в пазара, като всеки от тях се опитваше по-атрактивен начин да привлече повече клиенти.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Първан Симеонов, политолог: Избирателен район “Чужбина” падна заради вота от Турция", пише в. „24 часа"
Задължителното гласуване може да затрудни социологическите прогнози
- Последно - социолозите ще огласяват данни в предизборната кампания. Защо само допреди няколко дни депутатите настояваха тъкмо за обратното, г-н Симеонов?
- Вероятно защото освен добросъвестните изследвания често излизат и изследвания с различни внушения. Честно казано, от това сме потърпевши най-вече ние - хората, които се опитват да са полезни със смислена информация за общественото мнение.
И – казано откровено – нас не ни плаши особено такава забрана. Най-съдържателните изследвания са обикновено онези, които служат най-вече за вътрешна употреба. Работата на изследователя не може да се превръща в пиар.
Но генерално е смущаваща тази своеобразна “презумпция за виновност” на социологията По-добре е всеки да застава с името си зад изследванията, отколкото да ги скрием съвсем. Пък и как ще ги скрием – в едно общество, което е все по-подвластно на новите технологии.