"Борисов иска от Путин 15 млрд. куб. метра газ годишно за хъба до Варна" пише в. "24 часа"

По-евтино гориво за България след споразумението на ЕС с "Газпром" също сред темите в Москва

Премиерът води петима министри и шефа на "Булгартрансгаз"

15 млрд. кубични метра руски газ да влизат годишно в газовия хъб "Балкан" и след това да се дистрибутират в Централна Европа и на Балканите. С това предложение премиерът Бойко Борисов отива утре при руския президент Владимир Путин, научи "24 часа" от източници в българското правителство.

Русия е смятана за важен доставчик на природен газ за хъба, който ще бъде построен с европейско финансиране и вече се проектира.

Прочети още от в. "24 часа"

"Безплатното" саниране приключва окончателно догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Замразената в момента програма може да се поднови, но срещу доплащане от собствениците

"Безплатното" саниране на многофамилни жилищни сгради, широко рекламирано от управляващите, ще приключи догодина, близо петилетка след началото си, със скромни резултати. Досега в него бяха налети два милиарда лева от парите на всички данъкоплатци. Срещу тези пари до момента е гарантирано обновяването на 2022 сгради, за които има сключени договори. Работата по тях трябва да приключи през следващата година. Така наречената програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради бе обявена през 2015 г.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЕК предлага с близо 8% повече пари за България за периода 2021-2027 г.", четем в "Капитал"

Въпреки цялостното свиване на средствата зa кохезия освен за София увеличение има и за Букурещ, Рим, Атина и Мадрид

Европейската комисия предлага бюджетът за политиката на сближаване (или кохезионната политика) за България да нарасне със 7.58% в периода 2021 - 2027 г. Това стана ясно при представянето на проекта от вицепрезидента на ЕК Юрки Катайнен и комисаря по регионално развитие Корина Крецу в Страсбург във вторник следобед. 

Политиката финансира най-бедните региони на Европейския съюз, които имат БВП на глава от населението под 90% от средното за ЕС. 

В настоящи цени за периода 2014 - 2020 г. е предвидено България да получи 8.099 млрд. евро от кохезионните фондове.

Прочети още от " Капитал" 

"Кабинетът прие здравната карта, БЛС я дава на съд"четем във в. "Монитор"

C 608 повече са леглата в болниците според новата здравна карта, която бе приета от МС. Това стана ясно от думите на здравния министър Кирил Ананиев в МС. Досега леглата са били 32 873, а сега са заложени 33 482 броя. Малко по-късно стана ясно, че Българският лекарски съюз ще я оспорва в съда. Хората, които имат нужда, няма да останат без лечение, каза Ананиев и допълни, че няма да има бг гражданин, на който да бъде отказано лечение на база неразкрити легла. По думите му през миналата година една трета от леглата в болниците не са били ползвани.

Занапред 41 000 пациенти повече ще могат да бъдат приемани за лечение, увери той. Проверка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Министерството на здравеопазването (МЗ) показала, че 24 700 легла не са били използвани през 2017 г.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Президентът: Русия трябва да ни уважава, мястото на България е в еврозоната", четем във в. "Стандарт"

Пожелавам на правителството да оползотвори това доверие, което се изгради при моето посещение в Русия, каза президентът Румен Радев в интервю за БТА.

По думите му Русия също трябва да уважава нашата история и културни достижения. Ето в това тежко наследство мисля, че тази визита беше важна крачка за възстановяване на доверието и за изграждане на отношения на основата на равноправие и взаимно уважение, допълва президентът.

Според него газовият хъб "Балкан" е рационален проект и той трябва да бъде подкрепен, но липсата на газ рискува този многомилионен проект да гълта пари за разработка и строежи, без да е ясно точно как и с какво ще функционира този проект.

Прочети още от в. "Стандарт"

"След кампания на НАП фирмите отчитат 5 млрд. лв. по-малко пари на каса", пише "Капитал"

Според анализ на данъчните ефектът е предимно от компаниите, които са били проверени, и е под формата на повече дивидент

Касовите наличности на българските фирми са намалели с 38% за една година до 8.1 млрд. лв., като повечето от тези пари са били раздадени под формата на дивиденти. Ефектът е дошъл предимно от дружествата, които са били проверени от данъчните или пък са получили предупредителни писма - общо 25 хил. компании с пари на каса над 100 хил. лв. Това става ясно от анализ на Националната агенция за приходите (НАП) за ефекта от кампанията им за изчистване на парите в каса на фирмите, с който "Капитал" разполага.

Прочети още от " Капитал"

"Държавата не си дава "гьола" в Белене", пише в. "Сега"

С идеята за блокираща квота правителството се кани да спести 3 млрд. лева на евентуалния инвеститор в ядрената централа

Темата за АЕЦ "Белене" отново е на дневен ред. За съжаление и правителството, и опозицията, и дежурните разбирачи продължават да говорят по нея, без да представят изчисления. Преди дни министърът на енергетиката Теменужка Петкова направи важно уточнение - при разговорите с бъдещите инвеститори ще се прилага пазарен принцип, но държавата ще участва и ще иска блокираща квота (34%) в капитала на дружеството, което ще строи и финансира АЕЦ. Така, според г-жа Петкова, България ще контролира евентуалния риск, за който и бездруго ще отговаря.

Прочети още от в. "Сега"

"Потребителски заеми рязко поскъпват" е заглавиe от в. "24 часа"

Жилищните кредити продължават да поевтиняват, показват данните на БНБ

Ипотечните заеми продължават да поевтиняват и през април, но при потребителските има рязко поскъпване. Това показват данните на БНБ, обявени във вторник.

Само за месец - през април в сравнение с март, средната лихва по кредитите за потребление в левове се качва с 0,81% до 8,61. На годишна база поскъпването пък е с 0,51 на сто. За тези в евро има спад с 0,86 пункта до 4,47%.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Бонусът на посредника", пише в. "Стандарт"

Днес премиерът Бойко Борисов е на визита в Москва. Мнозина се питат какви ще са резултатите от срещата му с президента Владимир Путин. Това е много повече от визита на български премиер при руски президент. Не е съвсем ясна неговата роля на посредник. Борисов е в ролята на представител на предварителни разговори, чието съдържание не е понятно. Трябва обаче да се погледне контекста, а той е следният: след като отиде на една много шумно очаквана визита в САЩ, френският президент Еманюел Макрон не се върна с пълна кошница. Напротив, повечето коментатори бяха склонни да кажат, че нищо не е постигнал. Той направи едно бомбастично изявление, съживявайки реплика с дълга предистория. Това е реплика още на генерал Шарл де Гол и планът за конвергенция между двата тогавашни блока, реализиран в идеята за Европа от Атлантика до Владивосток.

Т.е. някакъв вид обединение на това гигантско пространство. На свой ред тази реплика беше подхваната от Путин в началото на века, когато все още водеше отчетливо проевропейска политика.

Прочети още от в. "Стандарт"