„Бойко Борисов към ВСС: Не се месете в политиката, мен са ме избрали 1 млн. българи", четем на първа страница на в. „24 часа"
Премиерът Бойко Борисов изненадващо дойде на заседанието на Висшия съдебен съвет в четвъртък след SMS, че “съдия №1 Лозан Панов пак настоява да го викат във ВСС по записите с двете каки” - съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова.

За да няма съмнения, че заради него съветът не може да приключи проверката по изтичащите в сайта “Биволъ” записи на разговори между двете съдийки, Борисов лично увери ВСС, че няма нищо общо с тях, че не се е намесвал в случая и изобщо в работата на съдебната система.

Прочети още от в. „24 часа"

“По 200 души годишно на съд за ментета” четем във в. “Монитор”
Около 200 души всяка година отиват на съд заради производството на ментета. Те отговарят пред Темида за престъпления против авторските права. Голяма част от тях обаче признават вината си, сочи статистиката на Върховната касационна прокуратура, предоставена на „Монитор“.

Тези закононарушения са регламентирани в два члена в Наказателния кодекс – 172а и 172 б, в които са включени продажбата на стоки с търговска марка без съгласието на притежателя й, както и промишлен дизайн, сортове растения или порода животни. Законът предвижда наказание и за записването, възпроизвеждането, разпространението и излъчването на чужди обекти на авторско право (най вече музикални произведения) без съгласието на носителя на това право.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Вдигат цената на водата от 2017 г.”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Водата ще поскъпне от 2017 г., коментираха водни експерти пред Mediapool. Причина за това е новата методика на ценообразуване на водоснабдителните и канализационните услуги (ВиК), след като правителството вчера одобри две наредби за ВиК услугите. Те влизат в сила от 1 януари 2017 г. и са част от водната реформа, която е едно от предварителните условия, поети от страната ни към ЕС, за да бъде финансиран секторът през новия програмен период. ВиК операторите ще трябва да преоценят активите си за да могат да ги поддържат.

Става въпрос за водопроводи, канализация и пречиствателни станции. Това ще е основната причина за увеличение на цената на водата, каза Иван Иванов, председател на Българската асоциация по води.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Гинка Чавдарова: Кабинетът е раздал 150 млн. лв. на общините без правила" четем на първа страница на в. “Труд”
- Г-жо Чавдарова, финансовият министър Владислав Горанов предложи нова схема за финансово оздравяване на общините. Какви са плюсовете и минусите на предложения механизъм?

- Моята позиция по този въпрос е експертна, тъй като все още не е готово проучването на позициите на общините, което ще отчетем в институционалното становище на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Но тъй като тази идея не е нова и не би трябвало да се правим на изненадани от нея, бих искала да кажа, че от експертна гледна точка тя е крачка в добра посока. Знам, че доста от общините ще реагират негативно, но положителното е, че се прави се опит със законови регламенти да се регулира един реално съществуващ процес – как държавата да подкрепя общини, изпаднали в тежка финансова ситуация по субективни или обективни причини. Затова не разбирам медийните реакции, които бяха критични към Министерството на финансите и в които се твърдеше, че то се готвело да харчи публичен ресурс за неблагоразумни общини.

Прочети още от в. “Труд”

"България завършва втора поредна година с дефлация", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
За втора поредна година икономиката на България е в дефлация, а причината отново са по-ниските цени на петрола и на суровините на международните пазари. След като страната завърши 2014 г. с 1.4% дефлация, и през 2015 г. средногодишната инфлация се оказва отрицателна, макар и с минималния 0.1%. Ако обаче ползваме изчисленията според европейската методология - т.нар. хармонизиран индекс на потребителските цени (ХИПЦ), дефлацията е по-висока - 1.1%. Вносната дефлация вече се отразява и на износа.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Млада българска компания създава нанотехнологии за медицината", пише в. “Капитал Daily”
Млада българска компания създава продукти в областта на нанотехнологиите за медицински цели. "Нанотехплазма" е на две години, но вече има няколко патента в Швейцария, ЕС и САЩ, където се очаква да са и основните пазари. Неин създател е българският учен Валери Сербезов, а партньор е Георги Василев, бизнес ангел, който има 30 години стаж като финансист в Швейцария. В момента той е и основният инвеститор в компанията.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“АЕЦ „Козлодуй“ минава на супергориво“, четем във в. “Монитор”
АЕЦ „Козлодуй“ минава на еволюционно гориво, което ще позволи да се удължи срока между презарядките на блоковете от сегашните 12 на 18 месеца. Това съобщиха на годишната си пресконференция от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). „Горивото не е принципно ново, то е еволюционно“, каза шефът на ядрения регулатор Лъчезар Костов.

Става въпрос за подобрен вариант на сегашното свежо ядрено гориво, което ползва АЕЦ „Козлодуй“. То е тип ТВСА, а новото ще е ТВСА-12.

Освен по-дългия срок на презареждане, новото гориво ще позволи вдигането на мощността на АЕЦ „Козлодуй“ на 104%. Очакваната годишна икономия за АЕЦ „Козлодуй“ от използването на ядреното гориво е 10 млн. лв. за двата блока. В момента гориво тип ТВСА-12 се ползва в Калининската АЕЦ, както и в някои централи в Китай.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Емил Хърсев: Продавачи на страх всяват паника на световните борси", пише в. „24 часа"
- Г-н Хърсев, експерти от Роял банк ъв Скотланд, цитирани от “Гардиън”, правят прогноза за 2016-а като тежка бизнес година, в която пазарът на акции може да се срине до 20%, а цената на петрола - до 16 долара за барел. Какво се задава - нова криза, икономическа и финансова катастрофа?

- Не, мисля, че не. Разбира се, продължава кризата и катастрофата, в която се намираме от осем години насам. И по-точно депресията, тъй като нямаме данни за икономическа рецесия. Факт е, че на борсите протичат всевъзможни процеси, в това число и панически, което също не е особено ново. Само господ знае докъде може да стигне една или друга цена, когато върви такава паника.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”За конституцията и реформите", пише в. “Стандарт”
Най-актуалната дума в съвременния български речник е реформа. Всички, най-вече политиците, постоянно говорят за здравна, образователна, пенсионна, съдебна реформа... Както в много други подобни случаи, най-много по темата се упражняват тези, които най-малко знаят. Примерно, относно съдебната реформа говорят и са се нагърбили да я правят треторазрядни, световно неизвестни адвокатчета - както Радан Кънев, Христо Иванов, както и лица, които сигурно не са прекрачвали прага на Съдебната палата, на съдебната зала - като Меглена Кунева, Екатерина Захариева. Като личност, която има 40-годишен професионален стаж в съдебната система само като прокурор, а сега учен, искам да споделя някои свои мисли на тема съдебна реформа. Ще започна с юридическата база на всяка демократична и правова държава - Конституцията. 25-годишният правен живот на сега действащата конституция доказва, че тя вече е изчерпала своята историческа роля. Ето защо крайно необходимо е не да се изменя, а да се приеме нова конституция.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Стратегическата дълбочина на българо-турските отношения” пише в. „Труд"
Представете си, че посланик Нейнски и премиерът Борисов делегират междудържавните отношения на лидера на Демократичната партия на народите Селяхаттин Демирташ. Одринският гарнизон веднага ще бъде вдигнат по тревога

Само допреди няколко месеца отношенията между България и Турция изглеждаха като на съседи с общо хоби - то бяха прегръдки, то целувки. Турция ни предпазваше от мащабни миграционни потоци, България защитаваше тяхната кауза в Сирия. Премиерът Борисов искрено и с уважение предлагаше на ЕС и НАТО стратегическата цел на Анкара - зона за сигурност в районите на умерената опозиция, където е населено и с тюркмени.

Прочети още от в. „Труд"