“Борисов: Нямам страх от Слави Трифонов” четем във в. “Монитор”
Нямам страх от Слави Трифонов. Добре дошъл е на избори, когато иска.". Това е обявил премиерът Бойко Борисов по време на днешната среща на подкрепящите управлението формации в НС за изглаждане на търканията около поправките в Изборния кодекс, стана ясно от разпространената по-късно стенограма от нея. Думите му са по повод първоначалното решение референдумът задължително да се развърже от президентските избори и да се проведе през лятото. "Омръзна ми да ме е страх от Татяна Дончева и Слави Трифонов, което е абсурд", подчертал Борисов и припомнил категоричната си победа над Дончева на кметските избори. За шоумена пък посочил, че ако влезе в политиката обаче, би следвало да не разполага с 3 часа време в национален ефир.

При обсъжданията на спорните текстове Борисов попитал защо да не се премине към гласуване по пощата за българите в чужбина, а вицепремиерът Меглена Кунева отвърнала: "Това е възможно".

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Горанов си играе със страховете на хората", пише в. “Сега”
Финансовият министър трябва да докаже с разчети твърденията си, че има дефицит във втория стълб, казва Иван Нейков

- Г-н Нейков, една от основните промени, предложени от финансовия министър Владислав Горанов за капиталовия стълб, е създаването на общ пул, чрез който хората загубват правото си на собственост върху парите. Защо, според Вас, се предлага това?

- Проблемът на този законопроект е много по-голям. Първо, се прави по същия подход, който беше възприет миналата година при опитите да бъдат ликвидирани капиталовите фондове чрез създаване на мотивация за прехвърлянето им в първия стълб. Ако си спомняте, тогава точно преди Коледа бяха пуснати измененията с надеждата, че ще сме залисани в празника и няма да разберем какво става.

Прочети още от в. “Сега”

“Машини на 70 години подпалили “Арсенал”" четем на първа страница на в. “Труд”
В цеха за барут, в който загинаха двама души, се работи с техника от 1945 година, разказаха пред “Труд” работници от военния завод

Повече от половината служители пият по време на смяна

Машините в цеха за барут във военния завод “Арсенал”, където двама души намериха смъртта си, са поне от времето на Втората световна война. Неизправната остаряла техника, а не човешка грешка вероятно е довела до трагедията, посочиха пред “Труд” работници от оръжейницата.

Прочети още от в. “Труд”

"Фондовете поискаха осигурените сами да решават за пенсията си", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Пенсионните фондове настояват клиентите им да запазят индивидуалните си партиди след пенсиониране, да могат да получават втората си пенсия накуп или срочно по избор, а остатъкът да може да се наследява.

Това стана ясно от позиция на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), изпратена във вторник. Тя е първата официална реакция на пенсионните дружества, след като в петък Министерството на финансите публикува проект за промени на Кодекса за социално осигуряване. В него се предвижда пенсиите от универсалните фондове да бъдат само пожизнени, а когато започнат да се изплащат, натрупаните суми по индивидуалните партиди да се прехвърлят в общ пул и да се разпределят от там. Тези пари няма да могат да се наследяват, нито да се теглят по-рано. Има предвидени изключения, но те са за хората с много малки партиди или за тези, които са се осигурявали на по-високи суми.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Президентът се извини на ексшефа на ГДБОП Станимир Флоров", четем на първа страница на в. „24 часа"
Президентът Росен Плевнелиев се е извинил в понеделник на бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров за свое изказване от 2013 г., когато настояваше да бъде отстранен заради разследване на прокуратурата, което бе прекратено през януари т.г.

“Да, видяхме се лично. Той беше поел ангажимент да се извини и го изпълни. Поговорихме повече от час. Обясни откъде са настоявали да бъда отстранен от поста директор на ГДБОП, но не е коректно да го споделям публично. Знаех за себе си, но сега много от нещата ми се изясниха”, каза Станимир Флоров, потърсен за коментар от “24 часа”. Президентът не бил в основата на отстраняването му през 2013 г., когато различни кръгове натискали да бъде махнат.

Прочети още от в. „24 часа"

"Мнозинството се опита да замаже гафовете си в Изборния кодекс” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Партньорите в управляващата коалиция се опитват да потушат скандала с приетите през последните дни промени в Изборния кодекс с козметични поправки във вече гласуваните текстове. Тази тактика бе възприета след среща на премиера Бойко Борисов с ръководствата на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ и след като властта бе заплашена с граждански протести и засипана с петиции на българи зад граница заради пречките да участват в избори. Борисов се появи в парламента в ролята си на омиротворител и договори редица дребни компромиси по отношение на провеждането на референдуми, задължителния вот и изборите в чужбина.

ГЕРБ и ПФ отстъпиха от идеята си национално допитване, инициирано от граждани, да не се провежда в един и същи ден с избори.

Прочети още от статията на в. “Сега”

”България в топ 3 за руските туристи", пише в. “Стандарт”

България е в топ-3 от дестинациите, които са най-предпочитани от руските туристи. Това съобщи в Бургас министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя се позова на изследване, направено от големите руски туроператори и Федералната Агенция по туризъм на Русия.

"Според данните България е класирана в топ-5 за дестинациите за руски туристи. Но де факто сме в топ-3, тъй като две от останалите дестинации които са в топ 5 - Краснодарск и Крим са вътрешно руски. Така че на практика се явяваме в топ-3 дестинациите за Русия и това ни позиционира доста добре", обясни министърът на туризма.

Най висок ръст от 30% при планираните полети според ранните записвания на туристи, бележат тези от Русия. За Германия и Холандия ръстът е средно по 20%, а от Полша цели 40%. За пръв път има и чартърни полети от Франция до Бургаското летище.

Прочети още от в. “Стандарт”

“ЧСИ-та прибраха над 1 милиард от длъжници само за година“, четем във в. “Монитор”

Над 1 млрд. лв. от длъжници са успели да съберат през 2015 г. частните съдебни изпълнители у нас. Това съобщи за „Монитор“ председателят на Съвета на Камарата на ЧСИ-тата Георги Дичев. Статистиката показва, че новообразуваните дела само за миналата година са 178 000. Макар внушителна обаче цифрата показва тенденция за намаляване на броя на изпълнителни процеси, категорични са частните бирници. „През миналата година се запазва тенденция за спад на новите производства, тъй като икономиката се нормализира и нещата се връщат в границите на нормалното“, обясни Дичев.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Европа все повече се разделя на Север-Юг", пише в. „24 часа"
България на 29-о място от 35 страни

Естония, Чехия и Словения са най-успешните страни-членки на ЕС от Централна и Източна Европа, а Хърватия, Румъния и България остават на последните места сред единадесетте най-нови страни-членки на Евросъюза. Това показва класацията “Индекс на настигането” (The Catch-Up Index) на институт “Отворено общество” София.

Индексът измерва и класира постиженията на 35 страни в Европа – страни членки и кандидатки, по 47 индикатора, разделени в четири категории – икономика, демокрация, качество на живот и управление.

Прочети още от статията на в. „24 часа"