"Бюджет 2017: Рекордно високи разходи", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Още повече разходи на държавата и отказ от каквито и да било реформи. Това се чете от проекта на бюджет за следващата година, който беше публикуван в сряда от Министерството на финансите.

Най-изненадващи са данните за планирания дефицит - той ще е 1.4% от БВП (1.33 млрд. лв.). Заради огромните излишъци към септември тази година очакванията на повечето анализатори бяха 2016 г. да е на малък минус, а още догодина държавните финанси да са балансирани, т.е. държавата да харчи толкова, колкото събира. Сметките на финансовото министерство обаче са по-различни - тази година салдото ще е нула, но след това бюджетът ще продължи да е на червено чак до 2019 г. В доклада към бюджет 2017 г. е посочено, че предизвикателствата пред по-бързото свиване на дефицита са две: разходите няма как да се свият толкова бързо, от друга страна, през следващите години България ще ускори усвояването на средствата от ЕС, т.е. ще са нужни пари за съфинансиране и за авансови плащания.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Квартира и нет от държавата при работа на над 50 км от дома" четем във в. "Монитор"

Средствата за наем на жилище, за ползване на интернет, както и за такси за детска ясла или градина ще се изплащат от държавата на безработни, които започнат да се трудят в населено място на повече от 50 км от дома им. Такава поправка в Закона за насърчаване на заетостта приеха на второ четене депутатите. Парите ще се дават обаче в продължение на не повече от година. От тази помощ от държавата ще могат да се ползват и младежи от специализирани институции, които излизат на пазара на труда. "Това е мярка, към която ще има голям интерес", изрази очакване от трибуната на НС социалният министър Зорница Русинова. Според нея тя ще насърчи географската мобилност в страната. Пред депутатите Русинова изтъкна, че поправките ще подпомогнат стимулирането на заетостта. "За пръв път от 11 години насам в България има постоянна тенденция на спад в безработицата. Към края на септември-октомври безработицата е 7,7%, при средно европейско ниво 8,2 на сто", изтъкна Русинова. Тя съобщи още, че в момента има 19 000 обявени работни места в цялата страна, като 60% са в частния сектор.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"МВР и МО гълтат най-много от бюджета" четем на първа страница на в. "Труд"

Ръстът на икономиката през 2017 г. ще е 2,5%, минималната работна заплата ще нарасне с 9,5% до 460 лева от 1 януари, а вноската за пенсия в солидарния стълб ще се увеличи с 1 процентен пункт. Не се предвижда вземане на нов външен дълг. Това са част от важните параметри, които засягат българите и които са заложени в проектобюджета за догодина, публикуван късно снощи от Министерството на финансите.

Според разчетите най-много пари от бюджета - над 2,3 милиарда лева отиват за двете силови ведомства - МВР и Министерството на отбраната. Полицаите получават за заплати със 107 млн. повече от 2016 г., а военните - 77 млн. лв. Увеличение на парите има в голяма част от министерствата (виж таблицата).

Прочети още от в. "Труд"

"Бойко Борисов: Ревизия на цялата приватизация", четем на първа страница на в. "24 часа"

След изборите, живот и здраве, ще се съсредоточим върху всички приватизационни сделки на прехода с ДАНС и МВР. Това каза премиерът Бойко Борисов на заседанието на Министерския съвет. Той заяви, че е ядосан от обвиненията, че е продал "Булгартабак". В сряда сутринта по Нова тв лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че като зам.-министър на икономиката от нея се искало да продаде "Булгартабак". Казахме "не" за 100 милиона, защото само в сметките му имаше 600 млн. лв. Уволниха ме, дойде Бойко Борисов, продаде го за 100 милиона на същите хора", заяви Нинова. "Доста се поядосах", коментира на заседанието Борисов.

Прочети още от в. "24 часа"

"Кабинетът харчи 40 млн. лв. в час" е водещo заглавиe на в. "Сега"

След обещаното увеличение на учителските заплати в навечерието на кампанията предизборното харчене на пари обхвана нови групи граждани и институции. Правителството развърза вчера кесията и само за ден раздаде над 80 млн. лв. за пенсионери, болници, общини, БАН, стадиони и награди. Част от получателите се явиха лично да благодарят на заседанието насред многократни уверения и от премиера Борисов, и от здравния министър Петър Москов, че връзка между парите и вота няма.

За разлика от първия кабинет на Борисов, когато бяха замразени пенсиите, второто правителство явно превръща раздаването на добавки в традиция.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЕС е все по-близо до въвеждането на обща данъчна основа", пише в. "Капитал Daily"

Европейската комисия (ЕК) съживява стария си план за въвеждане на обща консолидирана данъчна основа, а целта е да се въведе общ стандарт как големите компании да изчисляват облагаемите си печалби в различните страни в ЕС. Във вторник ЕК публикува последния вариант на проекта си за прекратяване на избягването на данъци от големите компании, като смята, че той ефективно ще спре стратегиите за трансферно ценообразуване. Надеждата на ЕК е, че данъчните скандали през последните години (с Люксембург, Ирландия, Холандия и компании като Apple, Starbucks, Amazon и др.) ще стимулират държавите в ЕС да приемат предложението ѝ, с което да се сложи край на досегашните неуспешни опити за приемане на обща консолидирана данъчна основа. Сред най-големите противници на подобен план бяха Великобритания и Ирландия, които се опасяват, че той отива твърде далеч в намаляването на националния контрол върху данъчните системи. България също по принцип е против хармонизирането на данъчната основа (това е начинът, по който се определя размерът на облаганите приходи на компаниите) в ЕС.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Докога ще браним доходите на калпавите адвокати?", пише в. "Сега"

Тарифата за минималните възнаграждения и забраната за реклама са вредни регулации и трябва да отпаднат.

Преди месец Висшият адвокатски съвет публикува проект за промени в Наредба №1 за адвокатските възнаграждения. На 13 октомври промените бяха одобрени в закрито заседание, а миналия вторник бяха обнародвани в "Държавен вестник", така че вече са в сила. Какво се променя?

Има 10 увеличения, 2 намаления и цели 19 нови цени за адвокатски услуги. Сред новите са например цената за процесуално представителство по дела за запрещение - минимум 500 лв., и за производства по Търговския закон по искове на съдружници или акционери - минимум 800 лева.

Прочети още от в. "Сега"

"БГ студенти теглят по 12 млн. паунда годишно за висше на Острова", четем във в. "Монитор"

Българските студентите, които записват висше във Вел икобритания, през последните пет години са изтеглили заеми по около 12 млн. британски паунда годишно, за да финансират следването си. Това изчисли за "Монитор" координаторът по проект "Световно образование" Светлан Данев. Той обясни, че сумите са се увеличили от 2012 година насам, когато годишните такси за следване на Острова скочиха драстично - от 3600 пауда до около 9000 паунда.

Близо 90% от записалите се българи на Острова, ползват студентско кредитиране, а страната ни е на челно място в Европа по дял курсисти, които се възползват от заемите, които се отпускат от целеви държавен фонд във Великобритания.

Очакванията са тази година сумата на изтеглени средства да се увеличи, тъй като от тази есен Великобритания започва да отпуска кредити и за магистри,а не само за бакалаври, както до сега.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Лесни обвинения, трудни присъди", пише в. "Стандарт"

Беше ясно, че ще има някакво усилие от страна на прокуратурата в посока на казуса АЕЦ "Белене" заради засиления обществен интерес към него. Преди аргументът беше, че не се повдигат обвинения по разследването за проекта, защото тече международен арбитраж. След като решението от арбитража вече е налице, при това във вреда за България, може да се предположи, че са ясни аргументите, които могат да се използват. Кой какво е причинил по отношение на проекта го има изложено все пак в този доста сложен и дълъг процес, който беше при арбитража. Неговото решение излезе в края на юни. Като приемем, че тогава са отпуските, горе-долу два месеца след него вече има реакция.

Когато преди няколко дни прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия министър от БСП Петър Димитров, първите коментари бяха, че това е предизборна акция. Сега обаче имаме обвинение срещу бившия министър на ГЕРБ Делян Добрев.

При това и двете обвинения имат своите основания - има някакви документи, видяхме, че има реакция, оспорвания и от двете засегнати страни.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Проблемът не е Валония", пише в. "24 часа"

Преговорите за СЕТА показаха, че и отвън, и отвътре конструкцията на ЕС отново изглежда сбъркана Покрай драмата около СЕТА и най-убедените европейци сигурно ще се запитат: за какво ни е този ЕС, който не може да постигне единодушие дори по въпроси от основните му компетенции? На този въпрос отговаря Бернд Ригерт в коментар за "Дойче веле". Да сочим с пръст непокорната Валония и да припишем вината за драмата около СЕТА единствено на тесногръдите противници на световната търговия, не е достатъчно, за да разберем за какво става дума. Виновни за драмата около споразумението с Канада са и Европейската комисия, и федералната държава Белгия, а дори и самата Канада. Защото още преди една година валонците, които се чувстват пренебрегнати от международните концерни, изразиха пред белгийската държава и ЕК, която води преговорите с Канада, своите желания и съмнения за споразумението. През април в специална резолюция валонският парламент гласува срещу СЕТА. Най-късно тогава белгийският премиер и комисията трябваше да се събудят, за да се изправят навреме срещу съпротивата на валонците.

Прочети още от статията на в. "24 часа"