Чужденците живеят по-добре в съседна Румъния и Чехия, отколкото в Германия. Най-добро качество за живот за емигрантите на Стария континент предлагат не държавите, които са първенци по предлагания стандарт на живот, а едни от проблемните европейски икономики - Португалия и Испания, заедно с Малта.
Това показва годишния доклад на InterNations за най-добрите и най-лошите дестинации за живот за чужденци. В него според над 40 индикатора са класирани 65 държави на база на мнението на над 12 500 анкетирани.
Страните са подредени в класацията според показатели, като здравеопазване, сигурност, лично щастие, възможност за пътуване, гостоприемство, възможности за намиране на работа, разходи за живот, лични финанси и други.
Дестинациите, които заемат първите 3 места, биха изглеждали изненадващо за много хора. Като любима страна за емигрантите се класира Бахрейн, като само година по-рано държавата беше на 20-то място. Като главна причина за избора си респондентите посочват, че там се чувстват добре дошли, а езикова бариера липсва, защото всички говорят английски.
Източник: internations.org
След Бахрейн се нареждат Коста Рика и Мексико. За първата анкетираните казват, че предлага възможност за спокоен и щастлив живот с възможности за нови приятелства, а втората е избирана заради климата си, приятелски настроените местни и хубавата храна.
В Европа освен изброените държави, другите предпочитани от чужденците са Холандия и Люксембург, както и скандинавските страни. Едва след тях на 23-то място идва най-голямата европейска икономика - Германия.
На другия полюс сред най-нехаресваните от емигрантите дестинации са две съседки на България - Турция и Гърция, която е на последното 65-то място. Сред най-зле представящите се страни от Стария континент са още Италия и Украйна.
Кои са най-добрите страни за намиране на работа?
Според тазгодишната класация на първо място, като предпочитана държава за работа е Чехия, където работодателите предлагат по-гъвкаво работно време и в същото време дават достатъчна сигурност на служителите.
След нея в топ 3 влизат Нова Зеландия и Бахрейн, следвани от Люксембург и Малта.
В дъното по този показател отново е Гърция, а пред нея са Италия, Бразилия и Аржентина.
Държавите в тази категория са класирани според различни индикатори, включващи възможностите за кариера, балансът между работата и личния живот, както и сигурността на работата.
Източник: internations.org