"Чуждите инвестиции са намалели с над 1 млрд. евро през 2016 г.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Преките чуждестранни инвестиции в България са се понижили с над 1 млрд. евро, или 59.7% на годишна база към края на миналата година, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Общата им сума е 682.8 млн. евро в сравнение с 1.7 млрд. евро година по-рано.

Свиване има във всички категории, но с най-голяма тежест в понижението е намаляването на по-дългосрочните вложения на международни компании в акционерни участия в дъщерни дружества в страната - т.е. в дялов капитал. Общо за изминалата година техният обем е бил 222.3 млн. евро в сравнение с 1.1 млрд. евро през 2015 г. Те са важни, тъй като имат най-голямо значение за осигуряване на дългосрочен растеж.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Само в София минималната заплата е значително по-ниска от средната" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Минималната заплата в страната се е доближила опасно близо до средното възнаграждение в почти всички области. Това показват последните данни на националната статистика за миналата година. Най-ниското възнаграждение тогава бе 420 лв., а от януари стана 460 лв. С това последно увеличение според работодателите вече има области, в които минималната заплата е 80% от средната.

Само в столицата миналата година заплата от 420 лв. заедно със средната добавка за стаж от 12%, която работодателите използват при техните изчисления, е била под 50% от средната. За София това съотношение е било 37% и е най-благоприятното у нас. Във всички останали области границата от 50% вече е премината. Във Видинско минималната заплата е стигнала цели 73% от това, което средно получават хората в региона. В област Кюстендил съотношението също е тревожно - 71%, а в Благоевград е било 70%. В 17 области у нас минималната заплата е между 60 и 70% от средната в тях.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Всеки десети прецакан с неизползван отпуск" четем във в. "Монитор"

Компенсацията за ден достига до 118 лв.

10% от работниците не могат да вземат полагаемото им се обезщетение за неизползван отпуск след прекратяване на договора, показва практиката на юристи.

"Работодателите просто отказват да им изплатят това обезщетение, въпреки че е регламентирано в Кодекса на труда", обясни адвокатът Веселин Василев.

Независимо дали служителят е напуснал или е бил уволнен, ако е работил поне 8 месеца в една фирма, той има право на компенсация за дните, останали му от платения годишен отпуск. Размерът на обезщетението зависи от възнаграждението на работника и остатъка от почивните му дни. Така служител със заплата от 1000 лв., който напусне работа без да е използвал 10 дни от отпуска си, трябва да получи обезщетение в размер на 454 лв. за останалите 10 дни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Банкерът беглец си точи КТБ" четем на първа страница на в. "Труд"

Според нов списък на синдиците на КТБ над 70% от всички вземания на банката са към свързани с Цветан Василев дружества и са над 4 милиарда лева

През 2001 г. гръмва един от най-големите скандали в най-новата финансова история на света. Фалира американският енергиен гигант "Енрон", а несъстоятелността му води и до гибелта на водещата одиторска компания "Артур Андерсен", която е прикривала с фалшиви отчети източването на близо 63 милиарда долара от парите на акционерите.

След приключване на разследването шефовете на "Енрон" Кенет Лей и Джефри Скилинг са осъдени, макар до последно да се опитват да убедят обществото в своята невинност. Американските регулаторни органи обаче доказват, че за да прикрива действителното си финансово състояние, "Енрон" е създало над 3500 офшорни фирми фантоми, повечето от тях с екзотични имена като "Междузвездни войни" и "Джурасик парк", а стотици дружества се оказват регистрирани на един и същ административен адрес на Каймановите острови. Именно във връзка с аферата "Енрон" така наречените дружества със специална инвестиционна цел добиват негативен имидж.

Прочети още от в. "Труд"

"Доставяме газ от Азербайджан от 2020 г.",пише в. "Стандарт"

България ще получи азербайджански природен газ най-рано през 2020 г., а интерконекторът Гърция-България (IGB) ще бъде готов в края на 2019 г. Това съобщиха от Министерството на енергетиката.

На 22 и 23 февруари в Баку ще се проведе среща на Консултативния съвет на Южния газов коридор. На нея България ще бъде представена от министъра на енергетиката Николай Павлов. Този проект има важно значение за доставките на азербайджанско "синьо гориво" за нашата страна.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Задава ли се данъчна коалиция", пише в. "Капитал Daily"

В предизборната обстановка парадоксално или не лявопатриотичният възход на политическата сцена е придружен с идеи за облекчаване на данъчното бреме, които са видими по целия ляво-десен спектър. Част от идеите са написани в програмни документи, друга част все още се обсъждат. Общата картина обаче е ясна:

ГЕРБ: Единствената партия, която не говори за данъци извън подкрепата им за плоския данък. Бидейки доскоро на власт, ГЕРБ явно са на позиция да запазят статуквото. Покачването на осигуровките (планирано за 2018 г.) тук остава в сила.

БСП: Левите са най-активни на тема данъци, като публично избягват да говорят за пълна отмяна на плоския данък, но в програмата е записано "плавен изход от плоския данък" (разбирай отмяна). Това е съчетано с риторика за облекчаване на бремето чрез приспадане на 50 лв. от дължимия месечен данък на работещите родители за дете. Това се противопоставя на нова ставка от 20% за работещите с доход над 10 хил. лв. на месец.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"ГИПС", пише в. "Сега"

В американските университети и мозъчни центрове се роди модата да заместваме тежката научна терминология със стикери - обикновено абревиатури, с алюзия към нещо лесно за помнене. Като наименованието на закона, наречен PATRIOT Act (не е "Патриотичен закон", а съкращение; проверете как се дешифрира). Един натрапчив етикет, който зарази цял свят, е находчивото BRICS - чете се като "тухли", а както знаете, групира икономики, бързо набиращи мощ: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Това е подвеждащо групиране, събрано само заради търсения троп. Иначе трудно се намират страни с така различни икономики и толкова малко общо между тях: че са големи и растат (а половината от тях в момента дори не растат). Въпреки неизбежната неточност се счита за голям успех да измислиш подходящ вербален калъф за някой актуален икономически проблем.

Прочети още от в. "Сега"

"Над 1 млн. румънци на почивка у нас през 2016 г.", четем във в. "Монитор"

Над 1 млн. румънци са дошли на почивка у нас през миналата година, като се отчита ръст от 11,2 на сто спрямо година по-рано. Това съобщиха от министерството на туризма по повод представянето на България в международното туристическо изложение TTR - I, което се провежда в Букурещ. Броят на посетителите поставя гостите от северната ни съседка на първо място в класацията по посещения.

Румънският пазар е ключов за българския туризъм, като е основен също по отношение на краткосрочните пътувания до България. Туристите от северната ни съседка идват за 3-4 дни на ски, СПА и културен туризъм. Освен това покрай празници като Великден, 1 май, Коледа и Нова година.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Левон Хампарцумян: Еврото ще ни постави в А отбора на Европа", пише в. "24 часа"

Бĸз члĸнcтвeтe в AP cĸгo щяxмĸ дo cмĸ aoтe бившo cъвĸтcao pĸпyблиao бĸз пĸтpeл, aoзвo глoвният изпълнитĸлĸн диpĸaтep нo Униapĸдит Бyлбoнa

- Pтoнo мeдĸpнe дo cĸ гeвepи зo yвĸличĸниĸ нo дexeдитĸ. Дeйдĸ ли тeвo вpĸмĸ, г-н Toмпopцyмян?

- Cpябвo иaeнeмиaoтo нo Бългopия дo cтoнĸ пe-гeлямo, зo дo имo и pъcт нo дexeдитĸ. Bĸ мeжĸ дo xopчим пopи, aeитe нĸ co изaopoни. Днĸшнoтo иaeнeмиao нo Бългopия ĸ eaeлe 5 пъти пe-гeлямo eт тoзи пpĸз 1990 г. Ceвo нĸ eзнoчoвo, чĸ вcичaи живĸят 5 пъти пe-дeбpĸ. Πoзпpĸдĸлĸниĸтe нo дexeдитĸ нoвcяaъдĸ пe cвĸтo ĸ нĸpoвнeмĸpнe. Имo aeĸфициĸнт нo Джини, aeйтe eпpĸдĸля тoзи нĸpoвнeмĸpнecт и в Бългopия тя ĸ aoтe в Гĸpмoния.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Тръмп готви Америка за технологичен скок", пише в. "Стандарт"

Защо Доналд Тръмп иска да построи стена с Мексико ? На пръв поглед изглежда разбираемо и логично за всички: за да не влизат мексиканци, които "изяждат" работните места на американците. Да, ама не ! Като се замисли един средно грамотен човек и ще разбере, че това няма смисъл и няма да заработи. Защо? Между 2002 и 2012 г. икономиката на САЩ е създала 56 млн. работни места, а са се пенсионирали 75 млн души. Общото количество на всички незаконни емигранти от всички страни е 11 млн души. Простата сметка показва, че САЩ има огромна нужда от евтина работна ръка, защото американците не я вършат и няма да я вършат никога. Т.е. те се нуждаят от внос, а не забрана на работници отвън. Много, почти всички икономисти, доказаха с цифри, че всеки емигрант допринася за увеличението на БВП, т.е. не изяжда, а създава доходи за другите американци. Така е и в Германия, Великобритания, Франция, Белгия и др. Ето го първия проблем, развитите икономики имат огромна нужда от евтина работна ръка, но тя може да идва само от бедни държави и райони.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Мартин Шулц и надеждата на германците" пише в. "Труд"

Социалдемократът дава шанс на неубедените и повежда в борбата

Тонът в горещата фаза на кампанията навярно ще бъде спокоен, а дискусиите - по същество

Появата на Мартин Шулц на сцената (б. р. - в кампанията за парламентарните избори в Германия) въодушеви хората. Той самият с отскок получи по-голямо доверие като кандидат за канцлер от Меркел, а партията му веднага дръпна с десетина пункта напред. Успехът на Шулц се обяснява с няколко фактора. Първо, той е харизматичен, хората го харесват, може би и поради това, че има известен популистки уклон. Популизмът му привлича дори избиратели на крайнодясната "Алтернатива за Германия".

В същото време Шулц изтегля социалдемократите по-наляво, където има много потенциални избиратели. Шулц не е министър, хората не го свързват със сегашната власт, а това му носи допълнителен бонус. Второ, както е известно, непоклатимият доскоро рейтинг на Меркел пострада от нейната либерална политика към бежанците и мигрантите. Германците все още й дават висок кредит на доверие, но с появата на Шулц вече виждат и друг възможен канцлер.

Прочети още от в. "Труд"