"Страната ни е в демографски капан, от който няма измъкване", четем във в. "Монитор"

Акад. Петър Иванов, директор на Демографския институт към Българската академия на наука и изкуства:

Българите със светли очи са намалели наполовина от 1940 година насам, Всеки ден по 82-ма души бягат в чужбина

- Акад. Иванов, преди няколко дни отново повдигнахте темата за демографската криза. Има ли наистина повод за притеснения?

- Повод за притеснения има от 20 години насам и нещата не се променят. Демографската катастрофа е факт. Подразних се от факта, че хора, които никога не са вземали отношение по проблема, сега изведнъж излизат с някакви програми и едва ли не предлагат решения, а идеите им са безумни. Отдавна трябваше да се вземат мерки, да се въведе семейно планиране, както е в другите европейски страни. Недопустимо е да не можеш да броиш до 10, а да имаш 11 деца и да разчиташ на помощи.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Концесията на "Летище София" отлетя за далечното бъдеще", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Концесията на летище София трябва да бъде прекратена. Това заяви служебният министър на транспорта Христо Алексиев на специална пресконференция. Така девет месеца след като стартира, до дни Министерският съвет явно ще вземе решение за спиране на търсенето на частен стопанин. Аргументите са, че процедурата е с пороци и не е изгодна за държавата. Но вместо да променят решението, така че да отстранят слабостите, временно управляващите минават на крайния вариант с прекратяването. В унисон с пожеланото от БСП.

Ефектът ще е тясно и зле работещо летище още години. И дузина недоволни чуждестранни инвеститори, които година проучваха обекта, и сега им се съобщава, че са си загубили времето.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Английският език е най-предпочитан за втора матура" е водещo заглавиe на в. "Сега"

52 553 младежи ще се явят на изпита по български и литература през май.

Английският език за първи път измества географията като желан предмет за втората задължителна матура. Това показват данните на просветното министерство за младежите, подали заявления за явяване на тазгодишните държавни зрелостни изпити. Тенденцията вероятно се дължи на все по-универсалното приложение на матурите като вход за университетите. Крайният срок за участие на изпитите през майската сесия изтече на 17 март. Първата матура по български език и литература е планирана за 19 май, а втората - по предмет по избор - на 22 май.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"С 34% нараснали разходите за заплати" четем във в. "Труд"

България сред лидерите в ЕС по увеличение на парите за труд

Разходите за труд в България са нараснали с 34,6% през последните четири години (2013-2016). Само през четвъртото тримесечие на 2016 г. работодателите у нас са плащали за един отработен час с 8,2% повече в сравнение със същия период на 2015 г., показват най-новите данни на НСИ. Увеличението в индустрията е с 8,1%, в услугите - с 9,4%, а в строителството - с 2,2%.

По този показател страната ни се нарежда на 4-то място сред членките на Европейския съюз (ЕС) с най-силни повишения, според статистиката на европейската служба Евростат. Най-голям ръст е отчетен в Румъния (12,3%), Литва (10,7%), а Латвия е само с 0,1 процентен пункт преди нас - 8,1%.

Прочети още от в. "Труд"

"Преизбраха Домусчиев за председател на КРИБ", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Кирил Домусчиев бе преизбран за председател на КРИБ на общото събрание на конфедерацията, което се проведе вчера.

"Членовете на най-голямата работодателска организация КРИБ са се удвоили през последните две години", обясни председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев при откриване на събранието. 341 са новите членове в конфедерацията от всички сектори само от последния мандат на управителния съвет на КРИБ, който е започнал през ноември 2014 година. При това целият бизнес в организацията е в белия сектор, подчерта Домусчиев. КРИБ е успял да увеличи и приходите си за този период с 3,5 милиона лева, което също е прецедент от създаване на организацията. В момента конфедерацията се радва на изключителна финансова стабилност, която ще й позволи да продължи да реализира идеите си, подчерта Домусчиев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"БТК: повече приходи, по-ниска печалба", пише в. "Капитал"

Операторът увеличава дела си на мобилния пазар, където "Теленор" измества "Мобилтел"

Годишните резултати на БТК за 2016 г. дадоха цялостна картина за българския телекомуникационен пазар и показаха някои интересни тенденции и размествания. БТК остава най-големият оператор по приходи, "Мобилтел" е лидер по абонати, а "Теленор" вече е начело по оборот от мобилни услуги. А голямото трио в сектора, който от години е със спадащи приходи заради конкуренция и регулация, обръща тенденцията и леко расте.

"Мобилтел" и "Теленор" преди седмици отчетоха ръст на приходите си за миналата година. Във вторник и най-големият в сектора - БТК, показа увеличение.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Наръчник на Евросъюза: "Как се разпадна Съветският съюз"", пише в. "Сега"

Ако ЕС е тръгнал да се разпада чрез Брекзит, различни скорости, национализъм и пр., едно е сигурно - не търсете причината в Русия. Както несъстоятелно е да се твърди, че президентът Владимир Путин подмолно е докарал на власт Доналд Тръмп, за да дестабилизира САЩ.

Всъщност Русия може да бъде много полезна на Евросъюза, като му разкаже как се разпадна нерушимият Съветски съюз. Даже не е нужно да разказва (за да не изглежда, че се намесва чрез хибридна атака), защото ЕС може да попита своите нови членове, които бяха най-близки съюзници на СССР.

Прочети още от в. "Сега"

"Половин България без вето за алкохол на вота" четем във в. "Монитор"

Пиенето забранено в Перник, Варна и Стара Загора

Алкохолът в деня за размисъл и навръх предсрочния вот в неделя ще бъде разрешен поне в половината от населените места в страната, показа проверка на "Монитор". Там на практика избирателите ще могат да пият до ранни зори в дискотеките и кръчмите и след това да се наредят пред секциите, които ще отворят в 7 часа за старт на гласуването.

В София вече стана практика да не се забранява алкохолът. Така ще бъде и тази неделя. Столичани можеха да надигат бутилките и на последните президентски избори в края на 2016 година, както и на местния вот през 2015 година. Разбира се, и тогава, и сега няма да се разрешава алкохолът в самите изборни помещения и около тях, става ясно от заповед на кметицата Йорданка Фандъкова.

Забрана за пиене в деня за размисъл и на самите избори няма да има и в други големи градове в страната като Бургас и Русе.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България в общия фронт срещу данъчните измами", пише в. "Стандарт"

България влиза в общия фронт срещу данъчните измами от мултинационални компании. Това ще стане с предложените за обществено обсъждане промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс. Редица компании като Apple и Google прехвърляха част от печалбата си към страни с по-ниско данъчно облагане, като по този начин спестяваха налози за милиарди. В резултат в Европа стартираха редица големи съдебни дела, а Европейската комисия предприе мерки за промяна на цялата данъчна система.

Сега с предложените от МФ промени в ДОПК, България ще приложи новите правила на ЕС за обмен на информация между страните членки с цел да не се допуска избягване на данъчно облагане от мултинационални компании. Промените в ДОПК бяха пуснати за обсъждане и през септември миналата година. Но не се стигна до гласуването им в парламента.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Колко харчи Германия за отбрана?" пише в. "Труд"

Франция и Великобритания изостават съответно с 10,6 и 9,8 % от общите разходи

В Германия въпросът за разходите за отбрана се превърна в гореща тема в навечерието на ключовите парламентарни избори през септември. И мнозина водещи политици от управляващата широка коалиция подкрепят различни гледни точки. Германският канцлер Ангела Меркел и министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен от Християндемократическия съюз (ХДС) поеха ангажимент да увеличат разходите и да изпълнят целите на НАТО от 2% от БВП до 2024 г.

От друга страна, външният министър Зигмар Габриел от социалдемократите (ГСДП) хвърли съмнения върху възможностите за увеличаване на отбранителните разходи "в този им вид", настоявайки, че допълнителни фактори трябва да определят размера на вноската на съответната страна в алианса.

Прочети още от в. "Труд"