"Дрипшоповете въртят оборот за 100 млн. лв. годишно" четем във в. "Монитор"
Най-предпочитани са дънките, потниците и якетата
Оборотът на магазините за дрехи втора употреба в България е поне 100 млн. лв. Това съобщи за "Монитор" Севдалин Спасов, председател на националния съюз на търговците от този бранш.
"Основните доставки са от Европа - Германия, скандинавските страни, Италия. Има и внос от САЩ и Канада, но делът им е около десетина процента. Много се разрасна и онлайн търговията, която зае дял от над една пета. Темповете на развитие на тези сайтове са високи и те вече са сериозни конкуренти на класическите магазини. Динамиката в бранша е голяма. Откриването на магазин излиза към 10 000 лв., които лесно се прежалват. 20-30% от магазините затварят до шестия месец", допълни Спасов. Според него пазарът ни обаче е стабилен и продължава да расте. "По груби данни в сектора са заети около 20 000 души.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Иван Гарелов: Герджиков ме уволни, получил есемес от Борисов" четем на първа страница на в. "Труд"
Каква е причината за уволнението ви като медиен съветник на Огнян Герджиков?
- Причината е моето участие по Нова телевизия, в което защитих Елена Йончева. С това съм бил ангажирал кабинета. С изказването си съм бил засегнал и бившия министър-председател Бойко Борисов. Това е причината.
Наясно ли сте дали премиерът сам е взел това решение?
- Ами... Тъй като Герджиков не ми каза да не казвам... Имало е реакция от бившия министър-председател към него. След това той (б.р.. Гержиков) е координирал решението си с президента.
"Брюксел и "Газпром" отварят вратата за нашия хъб", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Споразумението между Европейската комисия и "Газпром" точно в този момент е добър показател за всички "exit" настроения. Европа вече показва безспорните си предимства, когато е обединена. "Газпром" започна да се освобождава от участие във фирми в цяла Европа, защото концернът е 3 в 1: собственик, доставчик и разпространител на газа. Така се разкъса вертикалната интеграция във веригата на доставките. Миналата година при 450 млрд. куб м. газ потребление, Европа е получила 176 млрд. куб м. от "Газпром" за година, това е над 40 на сто. Явно Европа и "Газпром" вървят един към друг в търсене на компромис.
Не трябва да забравяме и геополитическия фактор. Шистовата революция накара "Газпром" да бъде по-гъвкав. Руснаците се опасяват не само от възможната санкция от страна на ЕС, която е 10 на сто от световния оборот на компанията, а и от възможността да бъдат изместени от пазара.
"Пазарът на банкови портфейли: От потребителски към фирмени заеми за 1 млрд. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Колекторските дружества са купили "лоши" задължения за 900 млн. лв. през 2016 г.
Тази година банките ще дебютират на нов пазар - ако досега продаваха пакетирани лоши потребителски заеми, през 2017 г. хитът ще е при обезпечените корпоративни кредити. "Проблемните" портфейли са бизнес за специализираните колекторски фирми, които очакват тази година да изкупят от банките такъв тип обезпечени дългове за 1 млрд. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Длъжниците намаляват, но размерът на кредитите расте" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Потребителите теглят по-големи заеми, защото се връща оптимизмът отпреди кризата, отчитат колекторските фирми
Все по-малко българи задлъжняват към банки и търговски дружества, но с по-големи суми. Ако през 2014 г. средният размер на непогасения дълг на домакинствата е бил 485 лв., през 2016 г. е скочил почти двойно - на 912 лв. Но за една година наполовина е паднал броят на длъжниците, показват данните на т.нар. колектори - компаниите, които събират просрочени кредити, сметки и т.н.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"София е най-лошата столица за чуждестранни бизнесмени в ЕС", пише в. "Капитал"
Виена е най-добрият град в света според класацията на Mercer"s
София е най-лошата за живеене столица в Европейския съюз, показва годишната класация на консултантската компания (Mercer"s) за качество на живот във водещите градове по света. Подреждането е преди всичко по критерии, с които се съобразяват компаниите, когато искат да започнат бизнес на ново място или изпращат в тези градове свои служители и преценяват колко и за какво да предвидят разходи за престоя им.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Три фирми са взели най-много пари от "безплатното" саниране", пише в. "Сега"
ри фирми водят класацията по спечелени пари от програмата за "безплатно" саниране на ГЕРБ. Това сочат данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за извършените и платени досега дейности. Санирани са общо около 300 блока от одобрените 2022 сгради, а три фирми са получили 17 млн. лв. от общо платените 282 млн. лв., съобщи Mедиапул.
Лидер по получени средства - над 6.3 млн. лева, е неизвестното дружество "Строителство и саниране Инженеринг Консулт" ЕООД с над 6.3 млн. лв. То е собственост на 25-годишната Елизабет Мариус Урумова, която работи в съдружие с компания, свързвана с ДПС. Следващата фирма в топ 3 е "ПСГ" АД, свързвана с бизнесмена политик Делян Пеевски, а на трета позиция е хасковската "Еко Традекс Груп".
"Димитър Маргаритов: Потребителските права важат и за онлайн търговията" пише в. "Труд"
Дигиталният пазар би бил в полза на потребителите най-вече когато е сигурен и спокоен. Мисля, че в последните години нашето общество узрява все повече за това, че търгуването в интернет не е толкова опасно. Това заяви Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по БНТ преди началото на кръгла маса на тема: "Информационните технологии - в полза на потребителите".
По думите му, доверието на българските потребители в предимствата на дигиталния пазар се забелязва и през публикуваната наскоро статистика на "Евростат", която показва, че вече над 1,3 млн. потребители у нас търгуват в интернет и реализират оборот от над 400 млн. лв. на година."
"Датчици издават гратисчиите", четем във в. "Монитор"
Контрольорите получават сигнали по коя линия има пътници без билет
Датчици ще издават колко пътници без билет се возят в столичните автобуси и трамваи. Това иновативно решение в реално време ще дава информация за валидациите в превозното средство и действителния брой пътуващи. Информацията директно ще отива при проверяващите и те ще могат да взимат решения на момента. Така ако в тролей №1 има трима човека без валидиран билет, но в следващия, който идва, те са 13, контрольорите ще могат да изберат в кой да се качат. Освен това по този начин ще има и пряк контрол и на проверяващите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"България има интерес от по-голяма интеграция на ЕС", пише в. "Стандарт"
Времето е назряло в ЕС да започне дискусия относно перспективите за неговото по- нататъшно развитие - особено след Брекзит и нарастването на влиянието на популистките партии, процес, който подкопава единството на Съюза и де факто създава условия за неговото разпадане.
Същевременно е изключително важно да не се изисква взимането на бързо решение, още по-малко да се поставят ултиматуми, което като че ли се усеща в изказванията на някои лидери в ЕС. Същевременно предстоят важни избори в редица възлови страни на ЕС и е много важно ЕК да не форсира дискусия, която да подхрани популистките претенции срещу "диктата" на Брюксел и да предизвика обратен ефект.
Прочети още от в. "Стандарт"