""Газпром" сложи прът в колелото на газовия хъб "Балкан"", четем в "Капитал"
ЕК иска разпределителен хъб, а не нов транзитен газопровод през страната
Вероятността за реализацията на мащабния проект за нов транзитен газопровод от турската до сръбската граница изглежда вече по-малка, след като се разбра, че "Газпром" не планира да участва в газовия хъб "Балкан" в България. Последното, според агенция ТАСС, е съобщил пред журналисти председателят на газовия холдинг Алексей Милер след срещата на премиера на Русия Дмитрий Медведев с Бойко Борисов.
"Газпром" не участва в проекта за хъб "Балкан", тъй като всичките ни ресурси от газ в този регион са дългосрочно договорирани", е цитиран да казва Милер, който е в делегацията, с която Дмитрий Медведев пристигна в София. Казано иначе "Газпром" иска да доставя природния газ до крайните си клиенти в Централна и източна Европа по договорите, които вече е сключил и няма никакво намерение да позволи на България да извършва собствена търговия.
"С шест стъпки намаляваме данъците до 65%" извежда на първа страница в. "Монитор"
От налози пестим най-много с дарения
65 на сто от данъците е възможно да си спестим напълно законно по различни начини. Най-много може да намалим налозите си с помощта на дарения, показва справка на "Монитор".
Законът за доходите на физически лица ни дава 6 напълно легални възможности да се намали годишната данъчна основа и така да свием сумата на дължимия данък общ доход.
Ако имате човешко "Каско", известно като полица "Живот" или такава за здраве, данъчната основа се намалява с внесената през годината сума за тях. Максимумът за намаление е до 10% от общата стойност на основата, върху която се изчислява налогът. Това означава, че ако получавате заплата от 1000 лева месечно (или 12 хиляди лева на година), то 10% са 1200 лева и за да ползваме пълния процент на облекчението, месечната вноска по застраховката трябва да е 100 лева. В описания случай вместо 1200 лева данък (12 000x10%) ще платим 1080 (12 000 - 1,200) x 10%) и ще спестим 120 лева данък на година. Важно е да се уточни, че това облекчение важи само за личните вноски, а не тези, които прави нашият работодател. За да се ползва, трябва да се прикачат към годишната данъчна декларация застрахователната полица и документ за направените вноски през годината.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"НАП праща поне 50 000 нови касови апарата за нова преработка" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Поредни странни промени в наредбата за фискалните устройства изненадаха бизнеса
НАП изненадващо постави нови, неочаквани изисквания към касовите апарати, с които шокира бизнеса. Финансовото министерство публикува проект за изменение на наредбата с ускорено обществено обсъждане от 14 дни.
Наред с удължените до 30 септември срокове за изпълнение на правилата за фискалните устройства и софтуера са включени допълнителни изисквания, които ще доведат да повторна преработка на вече сменените поне 50 000 касови апарата. Бързането е, за да се изпревари 31 март - крайния срок, до който регистрираните по ДДС фирми трябваше да съобразят с новите изисквания за фискалните си устройства и софтуерите за управление на продажбите.
Неочакваните изисквания към касовите апарати ще създадат още работа на софтуерните разработчици и ще доведат до допълнителни разходи за бизнеса.
Приходната агенция въвежда изискване наред с дневния финансов отчет за продажбите да се отпечатва и служебен бон, който показва, че касовият апарат има връзка с мобилен оператор. Смисълът на това е неясен, но със сигурност налага преработване на софтуера на вече инсталираните касови апарати от нов тип.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Планът "Макрон" грабна Европа - едни очаровани, други стреснати и иронични" е заглавиe от в. "24 часа"
Няколко смели идеи за обновление на Европейския съюз разви френският президент Еманюел Макрон в статия, предоставена на "24 часа" и още 27 водещи европейски вестника.
Сред тях са британският "Гардиън", германският "Ди Велт", австрийският "Ди Пресе", италианският "Кориере дела сера", полският "Газета виборча", испанският "Ел Паис".
Социален щит за всеки европейски работник. Създаване на Европейска агенция за защита на демокрацията. Да се преосмисли изцяло Шенгенското пространство. Европейска банка за климата. Това са част от предложенията във визията на Макрон.
Той призовава да се свика Конференция за Европа до края на тази година.
Планът "Макрон" веднага стана обект на дискусии из цяла Европа - от институции до медии и социални мрежи. Някои коментари са положителни, други - скептични.
"До дни каним инвеститори за "Белене"", четем във в. "Стандарт"
До дни България ще покани инвеститори да строят АЕЦ "Белене". Засега е имало интерес от китайска, корейска, френска, американска и руска компания, обясни енергийният министър Теменужка Петкова. Според нея и другият бъдещ проект - "Турски поток", е важен за българската енергийна независимост.
Втората ни атомна електроцентрала е на път, обясни енергийният министър. Имаме вече български реактори, лиценз за площадката и голяма част от документите за лиценз на самия проект.
"До момента са дадени 3 милиарда, това са парите на българските данъкоплатци, така че са налице всички предпоставки да бъде направен опит този проект да бъде реализиран на пазарен принцип", заяви министър Петкова.
Това означава държавата да не дава други пари, освен вече вложените. Според експерти - нямало как да стане.
"Пазарният принцип е такъв, че всеки иска гаранция - когато инвестира 1 лев, да знае, че този лев ще бъде под някаква форма върнат. Без държавна гаранция, не мисля, че някой въобще ще прояви сериозен интерес. Всичко друго е само в сферата на мечтите", коментира енергийният експерт Васил Начев.
"Телефонната палата ще се надстрои с един етаж", пише "Капитал"
Сградата ще функционира като музей, ще има и подземен паркинг
Свързаната с Васил Божков компания "НГ пропърти" ще получи строително разрешително за надграждане на Телефонната палата в София с един етаж и за изграждане на подземен паркинг. Сградата ще функционира като музей с административна част, лаборатории и др. Визата за проектиране е одобрена още преди година, а проектът е получил зелена светлина от Министерство на културата.
"В момента се чака позволение от Столичната община за изграждане на подходи и рампи за подземния паркинг, за да можем да издадем строително разрешително", коментира пред "Капитал" главният архитект на София Здравко Здравков, който ръководи столичната дирекция "Направление архитектура и градоустройство". Той обясни, че скатният покрив на палатата ще бъде заменен с мансарден етаж. По сходен начин е надстроена съседната сграда на Български пощи и двете ще "си кореспондират добре", коментира арх. Здравков.
"Като имаш КПКОНПИ, адвокат не ти трябва", пише в. "Сега"
В казуса с апартамента на Горанов има всички съставки на добра мафиотска история - кръстник, омерта и отсъствие на контрол
Финансовият министър Владислав Горанов подаде оставка, след като стана ясно, че от години ползва безплатно жилище от 180 кв. м, собственост на бизнесмена Иван Сариев. Докато се шири в луксозния имот, Горанов е назначил сина на Сариев в подопечното му ведомство. Антикорупционната комисия оневини министъра, но въпреки това той заяви, че моралът не му позволява да продължава да заема висшия си държавен пост. Също така напуска и чуждия апартамент.
Това, разбира се, е фалшива новина. В България оставки по морални причини не се подават. А и антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и прокуратурата предлагат висококачествено почистване на имиджа. Не е нужно човек да има добри счетоводители и адвокати, за да излезе неопетнен от какъвто и да е скандал за конфликт на интереси. Нали помните как председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обобщи приключилите проверки срещу Делян Пеевски - той "е или най-проверяваният и най-чистият човек в държавата, или има много добри адвокати и счетоводители". Пак според него премиерът Бойко Борисов рекламира хазарт върху футболната си фланелка с отвращение и безплатно.
"България ще дотира привличането на чужди туристи у нас" четем в "24 часа"
Скъпият лев, обвързан с еврото, бил причина за спада на руските туристи в България, Медведев се шегува, че трябва да го обвържем с китайския юан
България разглежда възможността да се дотира довеждането на чужди туристи у нас. Това съобщи премиерът Бойко Борисов по време на българо-руски туристически форум, на който присъства заедно с руския си колега Дмитрий Медведев.
ози вариант се разглежда от Министерството на туризма и Националното сдружение на общините в Република България, за да сме конкурентни на съседите си на Балканите.
Туристически експерти обясниха за "24 часа", че става въпрос за национални програми в подкрепа на туроператорски фирми и транспортни компании, каквито се прилагат масово в съседните ни държави.
Едната възможност е държавата да доплаща за празните седалки в чартърните полети, а другата е туроператорите да бъдат пряко подпомагани в зависимост от броя на докараните туристи. Финансирането обаче трябва така да бъде организирано, че да не нарушава разпоредбите за допустима държавна помощ.
"БДЖ инвестира 65 млн. лева в ремонт на влакове" пише в. "Монитор"
Държавната железница предвижда да инвестира 71 млн. лева за подобряване на услугите си. От тях 65 млн. лв. са планирани за ремонт на локомотиви и вагони, съобщиха от БДЖ.
В сумата са включени обществени поръчки за изпълнение на подемни ремонти на 20 локомотива и капитални ремонти на още 30 локомотива, както и стартиране на ремонта на дизеловите и електромотрисните влакове "Сименс". Предстои и оптимизиране на текущата програма за ремонт на вагони като е предвидено през годината да бъде извършен капитален ремонт на общо 61 вагона и среден ремонт на още 98 вагона.
Предварителните данни за 2018 г. в "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД показват, че през 2018 г., приходите на дружеството се формират от 51 млн. лв. продажби, 10.4 млн. лв. компенсации и 175 млн. лв. субсидия, или общо 236.4 млн. лв., което е с 2.7 млн. лв. под планираните. Оперативните разходи са в размер на 215.2 млн. лв., с 10 млн. лв. по-малко от предвидените, като реализираната икономия е от разходи за външни услуги и енергия.
"Черни или розови облаци над икономиката ни ?", пише в. "Стандарт"
Черни или розови са облаците над икономиката ни и кой как чете цифрите?
Това обсъждаха икономисти, финансисти, депутати, представители на държавните институции, на бизнеса и академичните среди на кръгла маса, организирана от Лабораторията за научно-приложни изследвания към Висшето училище по застраховане и финанси (VUZF Lab). Темата бе "Задава ли се нова икономическа криза, кога и защо". Модератор на дискусията бе доц. д-р Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ и изпълнителен директор на VUZF Lab. "Стандарт" бе медиен партньор на събитието.
Основните опорни точки за коментарите на участниците бяха прогнозите на Международния валутен фонд /МВФ/, Световната банка и Еврокомисията, които понижиха очакванията си за ръст на световната, европейската и българската икономика за 2019 и 2020 г., данните на БНБ и на Националния статистически институт за износа и инвестициите. Сред акцентите бе и как външните рискове може да засегнат родната икономика. Изводите на представителите на държавата и на учените обаче бяха доста противоречиви.