"Хаосът в автомобилното застраховане стана пълен и ще ни струва скъпо" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Хаосът в автомобилното застраховане стана пълен, след като вчера шефът на Националното бюро "Зелена карта" Орлин Пенев подаде оставка. Това стана само ден след като бюрото съобщи, че Съветът на бюрата за автомобилно застраховане е наложил наказателни мерки на България заради системно неплащане на щети, причинени от български автомобили в чужбина. В резултат задължителната полица "Гражданска отговорност" може отново да поскъпне драстично. От началото на годината до сега цената й се увеличи средно с около 100 лева.

Оставката на шефа на бюрото, която официално се води по здравословни причини, оставя автомобилното застраховане на практика без ефективен контрол. През лятото заради фалита на кипърския застраховател "Олимпик", оставил 200 000 българи без "Гражданска отговорност", се оттегли Ралица Агайн - шефът на застрахователния надзор в Комисията за финансов надзор (КФН).

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Как правителствена болница ще стане детска", четем в "Капитал"

Решението лечебното заведение да бъде превърнато в педиатрия звучи добре, но има и много рискове

В момента, ако едно дете в София има счупване или е глътнало монета, то трябва да отиде в "Пирогов", ако проблемите са сърдечни - в Националната кардиологична болница, ако има онкологично заболяване - в ИСУЛ, при диабет, артрит, проблеми с бъбреците или заболяване на нервната система - в специализираната болница по детски болести, за белодробни заболявания - в "Александровска". Още по-сложно е при пациентите в кърмаческа възраст и неонатологиите. Списъкът на местата, където би могло да бъде прието едно дете в столицата, включва 17 клиники. И нито една, в която да може едновременно да бъде следено от всички възможни специалисти в педиатричната област.

Прочети още от " Капитал"

"3,5 милиарда лева спечелил за 10 години сивият сектор при цигарите" е заглавиe от в. "24 часа"

Парите от незаконна търговия сега се свили до 140 млн. лв. годишно

Между 2,5 и 3,5 млрд. лв. са приходите от незаконна търговия на цигари в България през периода 2007-2016 г. Това показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), публикуван в четвъртък.

В момента нивата на незаконната търговия на цигари в България са относително ниски - в рамките на 5-6% от пазара. Приходите от контрабанда за изминалата година се оценяват от ИПИ на 100-140 млн. лв.

Последните данни за нивата на контрабанда на цигари показват леко увеличение за България. През третото тримесечие контрабандата на цигари е 5,3%. Делът се увеличава с малко в сравнение с предишното тримесечие, когато бе 4,7 на сто.

Въпреки това България остава с едно от най-ниските нива в ЕС на незаконна търговия, по-високи има в Гърция, Румъния, Франция, Германия, Полша, Италия и други страни.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Съдят по двама на ден за фиктивни бракове" извежда на първа страница в. "Монитор"

Влизат в брачен съюз заради гражданство и наследство

По двама души на ден са съдени за фиктивни бракове у нас. Обвиненията на прокуратурата са за търговията с българско гражданство, при която нашенки се омъжват за чужденци, за да им осигурят европейски паспорт срещу пари или да се докопаят до наследство. Това показва статистиката на НСИ и на правосъдното министерство, предоставена за "Монитор". Според данните точно 699 души са получили присъди за изминалата година заради това, че са сключвали фиктивни бракове.

Най-тежките присъди са били от по 3 години затвор. На толкова престой зад решетките са осъдени 11 души, следват хората, които ще търкат наровете по 1 година. Те са 46. Най-много са с наказания до 6 месеца. Те са 182-ма човека. Останалите са с условни наказания. Най-много са наказаните жени. Те са 417, но има и 106 мъже. Другите са получили само пробация.

Най-често наказания са получавали жени, които са сключвали бракове с чужденци, за да могат вторите да вземат гражданство. Не липсват обаче и случаи, когато дамите са влизали в брачен съюз, за да може някой да се докопае до наследство, което после да раздели с тях.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Президентът настоява бюлетините да се броят онлайн", четем във в. "Стандарт"

Да има пълно видеонаблюдение на броенето на бюлетините на избори в секционните избирателни комисии (СИК), както и пълно машинно гласуване . За това настоя президентът Румен Радев на дискусията "Избори - прозрачност и доверие", която се провежда на "Дондуков" 2. В нея участват членове на ЦИК, експерти и депутати. ГЕРБ, Обединени патриоти и Воля обаче бойкотираха форума и на него от партите в парламента са представени само от БСП и ДПС. Радев напомни, че видеонаблюдението в комисиите е изискване на Венецианската комисия и ще гарантира прозрачност при броенето на бюлетини. Да се за тази тайната на вота, но да има пълно обхващане на броенето - от отваряне на урните до протокола, да има не само картина онлайн, но и звук, за да се чува какво си говорят членовете на СИК, предложи Радев. Така всеки гражданин ще знае какво става в секцията, където си е подал гласа. Това ще има дисциплиниращ ефект за членовете на СИК, коментира държавният глава. Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. "Стандарт"

"Старозагорски заводи заплашиха със спиране. После получиха евтин държавен ток", пише "Капитал"

"Загора Енерджи" изненадващо купи електричество през борсата на 20% под пазарната цена и спести 5 млн. лв.

Докато бизнес организации и компании недоволстват от поскъпването на електроенергията през последните седмици и монополът на държавата при предлагането, един малко известен търговец успя да си купи голямо количество ток през борсата на изключително изгодна цена - 20% под пазарната. Непознатият посредник "Загора Енерджи" всъщност е част от "Холдинг Загора", чийто заводи "Прогрес", "Пресков" и "Хранинвест - ХМК" заплашиха преди седмица да спрат производство именно заради поскъпването на електричеството.

Прочети още от " Капитал"

"Как България тихо се феодализира", пише в. "Сега"

Третото българско правителство на Бойко Борисов започва да прилича на Второто българско царство по времето на Иван Шишман, коментира Даниел Смилов и твърди, че в България е в ход тиха феодализация

Кабинетът "Борисов 3" остана на власт след поредица от скандали, някои от които още не са приключили - като този с апартамента (на кръстника) на финансовия министър. Въпросът е каква е формулата на политическото оцеляване в такава наситена с недоверие и антагонизъм среда.

Накратко: оцеляването на премиера е уравнение с три важни променливи. Първата е способността на Борисов да се отдръпва и да бъде прикриван медиийно от неудобни теми. След интервюто с един резервиран и хрисим Слави Трифонов премиерът не е имал сериозна медийна изява. Това снишаване е стандартен пиар ход, с който се цели негативите от скандалите да бъдат обрани от по-долните нива в йерархията на ГЕРБ.

Второ, правителството предколедно раздава подаръци. Това също е стандартна маневра на управляващите в тежка ситуация - сега и Макрон опитва тази стратегия във Франция.

Прочети още от в. "Сега"

"Евростат: 2/3 от младите българи живеят в пренаселени жилища" пише в. "Монитор"

Oколо 62% от младите българи на възраст между 15-29 години, или близо две трети от младото поколение у нас в тези възрастови граници, живее в пренаселени жилищни условия, показват данни от анализ на Евростат за жилищните условия в страните от ЕС през 2017 г. Средният показател за наличието на тежки жилищни условия за младите европейци в ЕС е бил 27 на сто. Пред нас по този показател се нарежда единствено Румъния, където 65 на сто от младежите там на възраст 15-29 г. живеят в условия на пренаселеност.

Пренаселеността на жилищата у нас като цяло е била по-висока в градовете - 48 на сто, в сравнение със селските райони, където е 3 на сто.

Освен това по данни на НСИ, у нас около 1 милион домакинства живеят в жилища, които се споделят от повече от едно семейство, тоест в едно жилище съжителстват няколко поколения, като в големите градски центрове приблизително 6-8 човека живеят в двустаен апартамент от 60 квадратни метра.

Прочети още от в. "Монитор"

"Георги Петров: Не за тази България се борихме преди 29 години", пише в. "Стандарт"

Най-добре България да е полупрезидентска република, Борисов става за баща на нацията

Заблудихме Костов, че правя събрание за вино, а така учредихме НДСВ. Цели нощи въртях домашния телефон да събирам хора

3 пъти са ме канили за земеделски министър, отказвах

- Г-н Петров, преди точно 29 г. бяхте сред хората, които обсадиха НС и бутнаха член 1 от тогавашната конституция. Каква е равносметката ви за тези близо 3 десетилетия във и извън политиката?

- Първият революционен митинг беше на 14 декември 1989 г. около комунистическото Народно събрание. Около 30 000 бяхме, ако не и повече, в една киша, студ, сняг. Искахме да падне член първи, но не вярвахме, че ще стане, затова искахме да влизаме в парламента. Скандирахме "Долу БКП! Долу член първи!" И за Велико народно събрание - идея на Стоян Ганев, за да може да има връщане към нашата история, защото за 45 г. се бяхме откъснали от историята си от времето на буржоазна България.

Прочети още от в. "Стандарт"