"И НЕК поиска по-високи цени” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
И НЕК даде заявка за поскъпване на тока. Компанията е внесла в енергийния регулатор предложение за нови цени от 1 юли. Преди това трите ЕРП-та - ЧЕЗ, "Енерго-Про" и ЕВН, също внесоха в Комисията за енергийно и водно регулиране искания за поскъпване на електроенергията. Най-сериозна промяна - с 21%, е заложена в документите на ЧЕЗ.

Сега в заявлението си до КЕВР НЕК предлага добавката "задължение към обществото", която влиза в крайната цена на тока за бита, да бъде увеличена от 36.83 на 47.41 лв. за мегаватчас. От комисията обясниха, че обсъжданията тепърва предстоят и още е прекалено рано да се правят прогнози за цените от 1 юли.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Такса смет ще е по-справедлива от догодина", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Такса смет ще спре да е втори данък сгради и от догодина общините ще трябва да го изчисляват на принципа кой колко боклук е произвел. Задължението е записано в Закона за местните данъци и такси, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане. Решението ще срещне съпротива сред кметовете, защото много вероятно е таксата да порасне за гражданите. Но пък ще облекчи компаниите, които от години плащат необосновано големи суми. В момента от фирмите се събират 2/3 от сумите, макар те да произвеждат едва 30% от отпадъците. Години наред държава и общини отлагаха промяната. Сега управляващите не дават един механизъм за изчисляване на показателя "количество боклук", а предлагат всяка местна власт сама да избере между три варианта: брой ползватели на имота, "скъпи" торбички за отпадъци и брой кофи в региона и честотата им на изхвърляне.
Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Бойко Борисов: Ако открием нефт и газ, ще даваме по $ 5 млрд. за социални дейности", четем на първа страница на в. „24 часа"
До дни почват да търсят залежи в блока “Хан Аспарух”, североизточно от Варна

“Не искам да пророкувам, но ако се открие нефт и газ в Черно море, следващите поколения на България ще са други. Представете си $ 5 млрд. на година да не даваме, а да ги разпределяме за социални дейности.” Това каза премиерът Бойко Борисов в Бургас и на два пъти се прекръсти на слизане от сондажния кораб “Нобъл Глоуб Тротър II”, който от идната седмица ще дупчи Черно море за нефт и газ в блока “Хан Аспарух”, североизточно от Варна.

Прочети още от в. „24 часа"

“Интернетът в София е от най-бързите в света” четем във в. “Монитор”
София е град с един най-бързите интернет скорости в света. Това съобщи кметът Йорданка Фандъкова по време на откриването на ежегодния форум за технологии, иновации и инвестиции Webit.Festival, който тази година се провежда в нашата столица. Тя се утвърди като един от водещите световни градове на стартиращи компании в IT индустрията и е в топ 5 на европейските градове за стартиращ бизнес, допълни тя, позовавайки се на проучване на „Форбс”.

Кметът Фандъкова припомни, че електронна система, която ще изгражда в момента, ще следи за събирането и обработването на боклука на София.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Изненадахме ЦРУ с по-висока смъртност" четем на първа страница на в. “Труд”
US разузнаването прогнозира 14,4 починали на 1000 души за 2015 г., а се оказаха 15,3.

В дъното на класацията сме и по застаряване, поставени на 210-о място в Световната книга на фактите. Пред нас са само Лесото и Украйна

България изненада ЦРУ с данни за по-висока смъртност. Американската разузнавателна агенция постави страната на трето място в света по този показател измежду 225 държави, а от НСИ обявиха, че цифрите са още по-стряскащи. Според прогнозата на ЦРУ за 2015 г. за България на 1000 души ще починат 14,44. В класацията на Световната книга на фактите на ЦРУ по този показател ни изпреварват само африканската държава Лесото с 14,89 промила и Украйна с 14,46 промила.

Прочети още от в. “Труд”

“Индустриалните зони - магнит за инвеститори”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Държавата и общините залагат на развитието на индустриалните зони в страната като политика за подпомагане на качествено и иновативно производство и катализатор за привличане на чужди инвеститори. За целта Министерството на икономиката е изготвило стратегия за индустриалните зони, чийто проект е пуснат за обществено обсъждане.

В стратегията се предвижда изработването на специален закон за индустриалните и техноголичните паркове, в който ясно да се дефинират основните изисквания за тяхното създаване, да се прецизира както терминологичното многообразие на тези зони, така и процедурите по тяхната регистрация и сертификация. Предвижда се специален орган да извършва лицензиране на индустриалните зони. По този начин ще се гарантира целесъобразното използване на създадените стимули за инвестиране.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Борисов греши за милиардите, които ще пестим от "Хан Аспарух"", пише в. “Капитал Daily”
Дори да бъдат открити огромни залежи на нефт и газ, те няма да са безплатни.
 

"България може да си спести до шест милиарда долара годишно, ако започне да добива свой газ и нефт." Икономическото откритие, според което за една нощ България ще се превърне в Кувейт на Балканите, беше направено от премиера Бойко Борисов (цитиран от БТА) по време на официалното представяне на сондажния кораб Noble Globetrotter II, който ще бъде използван за дълбоководните сондажи в най-перспективния български блок "Хан Аспарух" за търсене и проучване на въглеводороди.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Автоматичното отписване на коли без "Гражданска отговорност" се отлага", пише в. “Сега”
Служебното отписване на автомобилите без "Гражданска отговорност" от КАТ се отлага. Според приети наскоро законови промени вече трябваше да върви автоматична дерегистрация на всички коли, чиито собственици не са направили задължителната застраховка. Оказва се обаче, че има техническа засечка - все още няма онлайн връзка между базите данни на МВР за превозните средства и на Гаранционния фонд за сключените и изтеклите автозастраховки. По тази причина Гаранционният фонд периодично праща на КАТ списъци на коли без "Гражданска отговорност" за отписване. По данни на застрахователните компании в България има 4 милиона автомобила, от които около 500 000 са нередовни - без задължителната застраховка.

Прочети още от в. “Сега”

“Пародията „задължително гласуване“” пише в. „Труд"
Като ще има томбола, защо не си изберем и депутатите по този начин?

Задължителният вот е все едно да те принудят да избираш от пет повредени храни най-малко развалената.

Парламентът гласува на първо четене промени в Изборния кодекс, най-съществената от които е задължаването на гражданите да гласуват на всякакви избори и референдуми. Освен това се предлага за съвестните гласоподаватели да се организира томбола. Това предложение мина и на второ четене в комисията по правни въпроси. Неотдавна същите тези депутати със зъби и нокти защитаваха тезата изборите и референдумите да се провеждат в един и същи ден. Тогава в редица интервюта посочих, че това е твърде неразумно и нито ще облекчи финансово процеса, нито ще повиши избирателната активност. Единственият ефект ще е объркване на избирателите и увеличаването на броя на недействителните бюлетини.

Прочети още от в. „Труд"

“Разрешиха такса „дете“ в ресторант“, четем във в. “Монитор”
Такса „дете“ в ресторантите не е незаконна и не представлява дискриминация. Това реши Комисията за защита от дискриминация, която разгледа случай на по-високи цени в менюто за деца в старозагорска кръчма.

Според комисията няма дискриминация, ако в меню на ресторант или друго заведение за обществено хранене има друга, по-висока цена за консумация относно родители, които са отишли там с децата си. Повод за решението стана жалба от старозагорка, която през пролетта на м.г. установила, че в местно заведение таксуват с 50 на сто по-скъпо консумация на родители с невръстните им потомци.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Всеки седми прави планове да се изнесе от България", пише в. „24 часа"
Всяко второ българско семейство има близък, познат, дете, баща, майка, които са частично или изцяло в чужбина. Всеки седми българин си е изготвил основен жизнен план и той не е свързан с България, а да се изнесе час по-скоро, при младите хора - всеки четвърти, а при младите и образовани - всеки трети.

Каква държава сме направили? Държава, в която огромната част от нацията иска час по-скоро да се изнесе. Търпим пред очите ни да се изпепелява всяка една институция и всичко да се заменя с персоналното и с пускане на някакви лафчета.

Истината е, че в България няма повече от 6 милиона души. Няма война, която да е причинила подобно опустошение.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Строят магистрали на концесия", пише в. “Стандарт”
Магистрали ще може да се строят и на концесия. Това ще стане с приемането на изцяло нов закон за концесиите, който е пуснат за обсъждане на правителствения сайт strategy.bg. Той ще отмени действащите сега Закон за концесиите и Закон за публично-частното партньорство. С новия закон ще може да се дават концесии за строителство, за услуги, както и за ползване на държавна и общинска собственост. И старият закон позволява да се дават концесии за строителство. Досега обаче не е предоставена нито една концесия за строителство за значим инфраструктурен обект, се посочва в мотивите към проекта. А с новия закон се очаква това да се промени.

Концесия за строителство или за услуги ще може да се възложи винаги, когато има възможност концесионерът да поеме риска от управление на обекта или предоставяне на услугата, се посочва в проекта.

Прочети още от в. “Стандарт”