*Бари Ахенгрийн е професор по икономика в University of California, Berkley и бивши старши съветник в Международния валутен фонд.
Едностранчивостта на американския президент Доналд Тръмп променя света по дълбок и необратим начин. Той подкопава работата на редица институции, работили заедно. Другите страни вече не смятат Съединените американски щати за отговорен партньор и се чувстват задължени да развият своите геополитически способности.
И сега администрацията на Тръмп унищожава и ролята на долара в световен мащаб. Едностранчивото налагане на сакции срещу Иран застрашава със санкции компаниите, които правят бизнес с Ислямистката република, като ограничи достъпа им до американски банки.
Заплахата е сериозна, тъй като щатските банки са основен източник на доларите, използвани в трансграничи трансакции. По данни на SWIFT почти половината трансгранични плащания са в долари - дял, по-голям от тежестта на САЩ в световната икономика.
В отговор на позицията на администрацията на Тръмп, Германия, Франция и Великобритания, заедно с Русия и Китай, обявиха планове да заобиколят валутата, щатските банки и контрола на Вашингтон. "План" може да звучи твърде силно, тъй като все още има малко детайли. Но трите страни описаха най-общо създаването на отделно финансова единица, притежавана от правителствата, чрез която да се извършват трансакциите между Иран и чуждестранните компании.
Тези компании ще плащат в евро, не в долари, освобождавайки се от зависимостта си от американските банки. И тъй като специално създадената компания ще заобикаля и SWIFT, ще бъде доста трудно за САЩ да следи трансакциите и да въвежда санкции.
Ще проработи ли тази схема? Няма чисто техническа пречка пред създаването на алтернативен канал за плащания, но създаването му ще ядоса Тръмп, който със сигурност ще отговори например с нови мита срещу тези страни. Такава, за съжаление, е цената на политическата независимост, поне засега.
Научили болезнения урок относно зависимостта от долара, дали и други държави ще се отдръпнат от него? Именно фактът, че американската валута се ползва толкова широко, прави това толкова трудно. Банките и компаниите предпочитат да използват долари, защото толкова много други банки и компании използват долари и очакват отсрещната страна да направи същото. Преминаването към друга валута ще изисква координирано действие. Но с правителствата на три големи европейски, които се запътват натам, този сценарий не може да бъде изключен.
Трябва да си припомним как доларът придоби такова международно признание. Преди 1914 г. той не е играл никаква роля. Но геополитически шок, заедно с институционална промяна, трансформира статуса на зелената валута.
Шокът бе Първата световна война, която затрудни независимите държави да правят трансакции чрез британските банки и да използат стерлинги. Институционалната промяна пък бе актът, който създаде Федералния резерв. До началото на 20-те години доларът настигна, а в някои отношения дори изпревари, стерлинга като основна валута за международните трансакции.
Този прецедент подскачава, че 5-10 години са времева рамка, в която САЩ може да загубят "прекомерната привилегия", както тогавашния министър на финансите на Франция нарече възможността да печаташ основната международна валута.
Разбира се, това не означава, че чуждите банки и компании ще се откажат от долара напълно. Американските финансови пазари са огромни и ликвидни и най-вероятно ще останат такива. Американските банки оперират по цял свят. А и компаниите ще трябва да продължат да ползват долари, когато работят със САЩ.
Но в ерата на щатската едностранчивост, те ще искат да хеджират залозите си. Ако геополитическият шок от действията на Тръмп роди институционална иновация, която направи по-лесно за европейските банки и компании да плащат в евро, тогава трансформацията ще бъде бърза.
Ако Иран получава евро, вместо долари, за износа на петрол, страната ще ги използва, за да плаща за внос. С компании на други места, които получават евро, вместо долари, ще има по-малко причини централните банки да държат долари, за да се намесят на валутния пазар и да стабилизират местната валута срещу зелената. И в този момент вече няма да има връщане назад.
Една от мотивациите за създаването на еврото бе за освобождаване на Европа от твърде голямата зависимост от долара. Това е и една от причините Китай да търси по-голяма роля на юана. Засега успехът и на двете не е безспорен, меко казано. Заплашвайки да накаже Европа и Китай, Тръмп, иронично, им помага да постигнат целите.
Нещо повече, Тръмп прахосва лоста на САЩ. Работейки с европейците и китайците, той можеше да заплаши Иран и компаниите, които работят там, с ефективни санкции, ако имаше доказателства, че страната не изпълнява задълженията си. Но работейки заедно, за да се осигури това бе именно целта на ядрената сделка, от която Тръмп излезе.
Kpace
на 13.10.2018 в 19:43:26 #1Затова го харесвам.