"Какво не е наред в Бюджет 2017", пише в. "Сега"

Народните представители не отделят много от времето си за обсъждане на проекта за държавен бюджет, а през тази година имат и оправдание - ангажименти с изборите. И тази година вероятно ще стане като предишните - прави се общо заседание на Комисията по бюджет и финанси и Комисията по икономика, следва пленарно заседание и законът се гласува. И вероятно бюджетът ще бъде приет в определения срок - до края на ноември.

Бюджет 2017 не се различава много от тазгодишния. Приходите имат същата структура. През изтичащата 2016 г. данъчните приходи заемат 87.6% от всички приходи, в проекта за 2017 г. те са 87.3%. Неданъчните приходи нарастват с 0.3 процентни пункта - от 12.4% на 12.7%. Дали това е за добро или не зависи от това какво се променя в структурата на конкретните видове приходи.

Прочети още от в. "Сега"

"Фалшификатори перат 12 млн.евро в язовир" четем във в. "Монитор"

12 милиона евро менте ненарязани на листове и без холограми били открити от ДАНС и ГДБОП изпрани в буквалния смисъл в язовир "Мечка" до пловдивското село Леново.

От домовете на арестуваните трима фалшификатори били иззети още 1117 броя банкноти по 500 евро на стойност над 558 000 евро и 405 листа с отпечатъци по шест броя банкноти по 500 евро на стойност 1 милион и 215 хиляди евро. Ментетата са били открити при претърсвания в къщи в село Татарево, в Първомай и в язовир до село Леново. До находката се стигнало след подаден сигнал от държава от Балканския полуостров до българските служби. Това стана ясно на пресконференция на прокуратурата в Пловдив с участието на главния прокурор Сотир Цацаров.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Кристалина бие Обама по заплата" четем на първа страница на в. "Труд"

Доскорошната ни еврокомисарка и вицепрезидент на Европейската комисия Кристалина Георгиева, ще бъде вероятно най-добре платената чиновничка в системата на Световната банка. Тя ще получава чисто поне 411 600 долара годишно. За сравнение - заплатата на американския президент Барак Обама е определена на 400 000 долара годишно, като самият Обама реши да връща в бюджета 5 процента от нея - 20 000 долара.

Справка в официалните и напълно публични документи на Световната банка показва колко получава висшият мениджмънт на тази глобална финансова институция. Води сегашният президент Джим Йон Ким с 492 690 долара чисто на година. На второ място за 2016 година е посочена Сри Муляни Индравати, която до неотдавна бе главен оперативен директор на Световната банка, но се оттегли, за да стане отново финансов министър на Индонезия. Нейната заплата във Вашингтон бе определена на 411 600 долара годишно и се предполага, че именно на мястото й ще бъде назначена от януари догодина Кристалина Георгиева.

Прочети още от в. "Труд"

"В болницата: Плащаме си, ако откажем отпечатък", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Ако пациент откаже да се идентифицира с пръста си при постъпване в болница, той ще трябва да заплати за алтернативен метод на регистрация. Какъв ще бъде той, ще реши Здравната каса, след като се събере достатъчен брой лица, които не желаят да се идентифицират посредством своите пръсти.

Това съобщи днес здравният министър Петър Москов, след като взе участие в откриването на обновена Клиника по нефрология в столичната Военномедицинска академия. Новината за доплащането стана ясна часове след като в сила влезе новата идентификационна система за постъпване и изписване от всяко лечебно заведение, което има договор с касата. Тя се извършва посредством пръстов отпечатък. Само за чекиралите се чрез него пациенти здравната каса вече ще заплаща дължимото на лечебните заведения.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Богомил Манчев излезе от "Риск инженеринг"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Богомил Манчев вече не е собственик и мениджър на компанията си "Риск инженеринг". Частното дружество от години печели поръчки в ядрената енергетика, като оборотите варират през годините между 30 и 120 млн. лв. В края на октомври е имало общо събрание, на което Манчев е освободен от ръководството, а от приложените документи се вижда и че неговият пакет от 85% вече е с нов собственик. Това е досегашният изпълнителен директор Нели Беширова, която според медийни публикации от години съжителства с Манчев. Самото прехвърляне е било факт през август, става ясно от други документи в регистъра.

Неофициалните обяснения за промяната варират от свиване на бизнеса, страх от нова прокурорска атака до здравословен проблем.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Благоевград замества София като център на Югозападния регион", четем на първа страница на в. "24 часа"

След 2020 г. Благоевград ще е центърът на Югозападният регион, тъй като София ще бъде отделена в самостоятелен район за планиране. Това обяви регионалната министърка Лиляна Павлова на осмата дискусия "Региони в растеж", която в. "24 часа" и СИБанк организираха в Благоевград със съдействието на Конфедерацията на работодателите и индустриалците - КРИБ. С годините Благоевград се разви и сам се издигна в йерархията на градовете, заслужи си да е център при новото административно и бизнес делене на страната, обясни Павлова.

Прочети още от в. "24 часа"

"Печалбата на банките расте с по 122 млн. лева на месец" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Печалбата на банковата система в България расте неуморно и в края на септември е достигнала рекордните за следкризисния период 1.07 милиарда лева. Това показват новите данни на БНБ. Резултатът е с 279 милиона лева по-висок в сравнение с деветте месеца на миналата година. В условия на падащи лихви таксите и комисионите стават все по-важни за банките. Те вече формират над 1/5 от приходите им.

От статистиката излиза, че през 2016 г. банките трупат печалби със средна скорост от 122 млн. лева месечно. Това се случва на фона на падащи лихви - и по депозити, и по кредити. Любопитното е, че при рекордно ниски лихвени проценти, клонящи вече към нулата, влоговете в българските банки продължават да растат. И тук има нови рекорди - депозитите в края на септември са надхвърлили 76 млрд. лева, като само за три месеца са се увеличили с цял милиард. Най-забележително е повишението на фирмените вложения - със 766 млн. лева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителството ще има да харчи над 8 млрд. лв. за два месеца", пише в. "Капитал Daily"

Излишъкът в държавния бюджет достигна нов рекорд - към края на октомври според предварителните оценки на Министерството на финансите държавата е събрала с 3.41 млрд. лв. повече, отколкото са били разходите й, което представлява 3.8% от прогнозния БВП. Данните означават, че правителството ще харчи разточително - до края на годината ще разполага с 8.3 млрд. лв. за разходи. При очаквания бюджет на нула в края на годината и средно месечна нужда от 2-3 млрд. лв. това означава, че управляващите имат бонус за раздаване от над 3 млрд. лв.

През октомври миналата година държавният бюджет също беше в излишък, но тогава той бе едва 64 млн. лв., което е над 50 пъти по-малко в сравнение със сегашните му размери. Темповете на растеж на излишъка обаче се забавят. Специално през октомври той е нараснал с около 50 млн. лв.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Над 4 млрд. евро инвестирани в регион Пловдив през последните години" пише в. "Труд"

Над 4 милиарда евро са инвестирани през последните години в индустриалните зони край Пловдив, съобщи кметът на града под тепетата Иван Тотев при откриването на първата по рода си конференция "Doing Business in Bulgaria: Успехът на Пловдив и кои са новите региони с потенциал".

"От гледна точка на индустриалното производство това е най-предпочитаната за инвестиции зона в България. Пловдив и регионът вече са видими извън страната, те са на картата на Стария континент като едно от най-големите икономически струпвания в Югоизточна Европа и ЕС", допълни кметът Тотев.

Прочети още от в. "Труд"

"Начинаещи доктори се мръщят на 920 лв. заплата", четем във в. "Монитор"

Начинаещи лекари отказват заплата от 920 лева, която им се осигурява от болниците, в които могат да специализират, и заминават в чужбина, където работят и специализират едновременно, установи проверка на "Монитор".

Между 350 и 400 млади лекари всяка година не само току-що завършили, но и такива до 45-годишна възраст, си изваждат удостоверения за работа в чужбина, уточни председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. Това е почти един випуск, уточни председателят на съсловната организация.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Цветан Цветков: Добре ще е, ако можем да проверяваме парите на политиците ни и в чужбина", пише в. "24 часа"

- Десет години публичен регистър, г-н Цветков. И установени 1 млн. лв. данъци, укрити от властта. Не са ли малко ?

- Ролята на публичния регистър е много по-различна от това да събира данъци за бюджета. Цел та му е всеки да се информира с какви доходи и имоти влизат във властта заемащите висши длъжности, какво придобиват, докато са в нея, и с какво си тръгват. Публичността е превенция в борбата срещу корупцията. Проверяваме и дали вписаното в декларациите отговаря на реално притежаваното. За 10 г. публикувахме над 77 200 декларации. Реално са проверени поне два пъти повече лица, защото се гледа и обявеното от съпруги, съпрузи и непълнолетни деца. Над 2200 са заключенията ни за несъответствие. Ако преди се пропускаха суми от около 2000-3000 лв. или някоя наследствена нива, сега най-често откриваме недекларирани участия в търговски дружества най-вече на съпрузите, солидарни и ипотекарни техни задължения към юридически лица. И то за големи суми.

Прочети още от статията на в. "24 часа"