"Краят на евтината "Гражданска отговорност"", четем на първа страница в "Капитал"

Най-разпространената застраховка поскъпва заради едно съдебно решение и това вероятно е само началото

В представите на повечето български шофьори задължителната "Гражданска отговорност" не е застраховка, а по-скоро досаден данък върху колата им. Затова и когато цената се вдига с над 50% от лятото насам и вече се говори за опасност от още покачване, и то в пъти, реакциите са гневни. И каквито и експертни обяснения, изпъстрени със сложни термини, да се дават и колкото и да се обяснява, че доскорошните цени от под 200 лв. са недостатъчни, за много хора, за които това е съществена част от разполагаемия им доход, дебатът се свежда до констатации като "обирджии" и "кожодери".

Прочети още от в " Капитал"

"София трябва да инвестира 3 млрд. лв. в транспорт и инфраструктура" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Столичната община трябва да инвестира над 3 млрд. лв. в транспортната инфраструктура, за да подобри движението в София. Това предвижда проект на план за устойчива градска мобилност на столицата с хоризонт до 2035 г. на обединението "Инфрамобилплан", който беше представен на вниманието на общинските съветници от транспортната комисия към Столичния общински съвет.

Планът съдържа насоки за развитието на транспорта в София, като фокусът е поставен върху ограничаването на движението на автомобилите в центъра, развиване на пешеходното и велосипедното движение, подобряване на обществения транспорт и създаване на градска железница.

Сред примерите за създаването на стимули за пешеходното придвижване и за използването на градския транспорт са насочване на автомобилното движение по четирите транспортни ринга в града, изграждане на буферни паркинги при станциите на третия лъч на метрото при булевардите "Монтевидео" и "Ботевградско шосе", увеличение на цените на зоните за паркиране при достигане на запълняемост над 85%, въвеждане на жълта зона в останалата част от града, ограничаване на тежкотоварното движение само в най-външния ринг...

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БСП срещу строителите, те пък търсят ОЛАФ - ще опровергават лъжи" извежда на първа страница в. "24 часа"

Не сме корумпирани, ако до 18.ХI. не спрат обидите, идваме пред парламента, пишат от бранша

79-те депутати от БСП ще искат проверка на основни пътища. Корнелия Нинова атакува Камарата на строителите, която поиска 3-ма червени депутати, обвинили ги в корупционни схеми, да подадат оставки.

"Набедени сме!", написаха от камарата и предупредиха, че ако до 18 ноември не спрат обидните квалификации, строителите влизат в парламента.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Протести в цялата страна срещу цените на горивата и данъците на колите" е заглавиe от в. "Монитор"

Протести в цяла България срещу високите цени на горивата, "Гражданска отговорност" и данъците на автомобилите.

Шофьори от над 30 града излизат с колите си, за да изразят недоволството си. На много места се очакват блокади, затруднения в придвижването и задръствания.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Държавната "Автомагистрали" без конкуренция за поддържането на магистрала "Тракия"", пише "Капитал"

Поръчката за поддържане на магистралите за общо над 130 млн. лв. не предизвика особен интерес сред строителните фирми. Търгът беше разделен на пет обособени позиции, съответно за различни части от "Тракия", "Марица" и "Хемус". Тъй като оферти могат да се подават за всички позиции, донякъде е странно, че поръчката не е привлякла повече кандидати. 

Договорите се сключват за пет години с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и включват аварийни ремонти, зимно почистване и всякакви дейности за поддържане на магистралите.

Прочети още от " Капитал"

"Фиксираните цени на храните ще доведат до дефицит", пише в. "Сега"

- Господин Стоев, изненада ли Ви поредният секторен анализ на горивата, който започна КЗК?

- Не очаквам да има различен резултат от анализите на КЗК от преди години. За съжаление обаче тази активност създава грешни очаквания у гражданите, че правителството може и трябва да се намесва на всеки пазар. Бих препоръчал КЗК да фокусира усилията си върху пазари, които са изкривени заради държавна протекция към определени играчи.

- Намеса обаче предвижда и една идея на ВМРО - за фиксиран таван за надценките на основните хранителни продукти? Как Ви се струва това?

- Няма случай в икономическата история, когато някой да се е опитал да регулира цени и това да не е довело до дефицит. В момента, в който кажеш на производителя и на търговеца да не продава стоката си над дадена цена, той просто ще спре да я продава и така потребителят няма да има достъп до олио, сирене или до това, което искат да регулират от ВМРО.

Прочети още от в. "Сега"

"София пита Брюксел: Да се махне ли отпускът веднага след майчинство" четем в "24 часа"

1000 жени със заплата и половина, върнали се на работа с бебета на 6 месеца

Българското правителство очаква конкретни указания от Европейската комисия дали да премахне правото на платен годишен отпуск за жените, които са ползвали отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст. Това съобщи зам.-министърът на труда Зорница Русинова.Бизнесът вече поиска майките да нямат право на платен отпуск веднага след майчинството и да има промени в Кодекса на труда. Те се позовават на решение на Съда на ЕС в Люксембург по жалба на румънката Мария Дицу заради отказан ѝ платен годишен отпуск след завръщането от майчинство. Магистратите се произнасят, че периодът на родителски отпуск не може да се приравни на действително полагане на труд.

Бизнесът поиска от държавата и да намали платеното майчинство с два месеца и половина.

Прочети още от в. "24 часа"

"Свършиха противогрипните ваксини" пише в. "Монитор"

Противогрипните ваксини свършиха. Оказва се, че имунизациите липсват от пазара от две седмици. Това обясни за "Монитор" главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

В аптечната мрежа са били разпространени 130 000 дози както обикновено, но те са се оказали недостатъчни.

"Търговците ги внасят на база на консумацията от предишни години. Единият дистрибутор този сезон намали броя на ваксините с 20 000, а другият пък съответно ги увеличи с 10 000 и така отново се разпространиха около 130 000, както обикновено. Въпреки че у нас традиционно се имунизират около 2% от населението, явно тази година има по-голям интерес", коментира д-р Кунчев. Той уточни, че здравното министерство се е договорило с един от производителите да бъдат вкарани допълнително 7000 дози от други пазари, които обаче според него ще свършат от аптечната мрежа за отрицателно време. Все още в страната няма случаи на грип, стана ясно от главния държавен здравен инспектор.

Прочети още от в. "Монитор"