"Кредитен милионер иска "Химко"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Отново има оферта за активите срещу 12 млн. лв. Сега тя е от бившия акционер във фалиралата ЧЗИБ Георги Пиримов.

След Делян Пеевски друг бизнесмен със спорна репутация може да стане собственик на активите на фалиралия врачански торов завод "Химко" срещу почти 12 млн. лв. Една оферта е била подадена до крайния срок 20 юни и кандидатът е внесъл депозит от 1 млн. лв., потвърди синдикът на дружеството, но отказа да съобщи името на купувача. По информация на местния сайт "Зов нюз" и регионалния кореспондент на "24 часа" това е пазарджишкият бизнесмен и кредитен милионер Георги Пиримов. Според "Зов нюз" по време...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Богдан Борисов: Българинът няма култура за сирене", пише в. „24 часа"
Хора с претенции избират вино за 30 лв., а казват: “Дай една буца”, без значение каква, казва председателят на Националната асоциация на млекопреработвателите

- Г-н Борисов, на дебата за сиренето на “24 часа” предложихте да се правят 2 пъти годишно дегустации. Разкажете каква е идеята ви?

- Каня ви да направим такава дегустация през септември, обещавам да я организирам. Трябват подобни неща, за да се опита и направи разликата. Същото е като с хубавото вино. Ето виждате каква просветителска кампания се провежда за него. С дегустации, промоции... Естествено е да има такава и за сиренето. И това ще е една полезна инициатива за всички.

- И какво сирене яде българинът - качествено или фалшификат под формата на т.нар. имитиращи продукти, бързозрейка, трепач и т.н.?

- В момента пазарният дял държат имитиращите продукти и бързозрейката. И причината за това е проста. Те са по-евтини.

Прочети още от в. „24 часа"

“Шефове наемат по 2000 непълнолетни служители” четем във в. “Монитор”
Тийнейджърите подбиват цената на труда по морето
Около 2000 деца работят всяка година у нас, показва справка в Главна инспекция по труда (ГИТ). През миналата година фирми са наели 2605 непълнолетни служители, което е с 600 повече спрямо 2014 година. Работници между 16 и 18 г. се наемат основно като сервитьори, бармани и продавачи.

От години наемаме младежи за сервитьори и бармани, защото те са предсказуеми – идват за 2 – 3 месеца и нямат претенциите, които имат 20-годишните младежи, признава собственичката на бар във Варна Мариета Крумова.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Правете деца между 26 г. и 30 г.”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Мъжете над 45-годишна възраст са с намалени шансове да имат поколение. С напредването на възрастта повече пациенти имат отклонения в основните показатели на семенния анализ. След 45-годишна възраст тези отклонения са 30%, а случаите на мъже с нормални спермални параметри са не повече от 15 на сто. Това сочат резултатите от стандартен семенен анализ, направен от специалистите в CБAЛAГPM "София" след края на кaмпaнията "Meceц нa мъжкoтo peпpoдyктивнo здpaвe". В рамките на инициативата ин витро болницата отвори врати за всички мъже, които желаят да се осведомят за своето репродуктивно здраве и то безплатно. От 4 до 30 април 2016 г. в лечебното заведение са изследвани общо 403 мъже на възраст между 19 и 70 г. 21,3 на сто от изследваните пациенти или 86 господа са с тежки отклонения в основните показатели на семенния анализ.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Китайска компания проучва възможностите за производство на електроавтомобили в България” пише в. „Труд"
Китайската компания за производство на леки и тежки автомобили JAC Motors проучва възможностите за производство в България и навлизане на европейския пазар. Това съобщиха представители на компанията на среща със заместник-министър Любен Петров, съобщиха от Министерството на икономиката. 

JAC Motors разглежда България като отправна точка към европейските пазари за произвежданите от компанията електроавтомобили и електрически автобуси. От китайската компания заявиха, че при успешен старт ще бъде обсъдена и възможността за установяване на асемблиращо производство в България с използване на произведени у нас компоненти.

Прочети още от в. „Труд"

"Глобите за превишена скорост ще се удвоят” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Двойни глоби за превишена скорост одобриха вчера депутатите от парламентарната комисия по транспорт. Решението е част от мерките за повишаване на безопасността на движение и за много по-строги наказания за убийците на пътя. Промените в Закона за движение по пътищата предстои да бъдат окончателно одобрени от парламента на второ четене.

Така, ако сега за превишение на скоростта с от 31 до 40 км/ч в населено място глобата е 200 лв., тя ще стане 400 лв. За движение с над 40 км/ч санкцията става 600 вместо 300 лв., а за над 50 км - 700 лв. вместо 350 лв. При движение с над допустимата скорост извън града глобите съответно стават: 300 лв. вместо 150 лв. за превишение с 31-40 км/ч, 400 лв. вместо 200 лв. за над 40 км/ч и 600 лв. вместо 300 лв. за над 50 км/ч. Вдигат се и глобите за превишена скорост от шофьорите на автобуси и товарни автомобили - съответно на 500, 800 и 1000 лв.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Гърч в Слънчев бряг", четем на първа страница на в. „24 часа"
Жега в прекия и преносния смисъл на думата мъчи търговци и съдържатели на нощни клубове в Слънчев бряг през последните две седмици.

Откакто стана престрелката в ресторант 4 you на 8 юни при разпра между две банди - на Димитър Желязков - Митьо Очите и на Божидар Кузманов - Божо Кравата, почти всеки ден в курорта има акции на НАП за скрити обороти. 

През комплекса минаха и ДАНС, МВР, Инспекцията по труда и пожарната.

Всеки втори търговец в Слънчев бряг крие приходи Ресторанти, нощни клубове, кафенета и паркинги на територията на Слънчев бряг масово не отчитат оборотите си - това са изводите на данъчните. Рекорд по осветляване на приходи е постигнат при поверка на паркинг, поставен за известно време под открито наблюдение от данъчни служители.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

„Концепциите на кандидатите за КЗК: Преразказ на закона", пише в. “Капитал Daily”
Посочените от партии членове почти не критикуваха досегашната работа на регулатора
Почти година след изтичането на мандатите в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) процедурата по избор на нови членове на регулатора се задвижи - в сряда в парламента бяха изслушани единадесетте кандидати. Те четяха концепции, които в голямата си част преразказваха закона за конкуренцията. Почти никой не критикува досегашната работа на регулатора и не предложи нещо ново. Интересът на депутатите също бе вял - слабо присъствие и въпрос само от страна на Мартин Димитров. И това за ключовия регулатор в страната, който има права да убие бизнес или да го преразпредели. Следващата седмица ще е гласуването в зала. Партиите предварително си договарят квотите и номинациите, затова и по-силни независими кандидатури остават извън състезанието, каквото и да предложат.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Как учителският събор можеше да не е пълен провал", пише в. “Сега”
В деня след широко рекламирания Учителски събор има еднозначна оценка от всички, които не са свързани с организацията и не работят в МОН - Съборът е пълен провал. Мрънкането не помага, затова е редно да се направи анализ защо се стигна до този провал и по-важното - как можеше да бъде избегнат. Ако се водим от максимата, че "историята е учителка на народите", нали...

Провалът

Съборът се провали, защото не успя да постигне целта, която МОН заяви - да възвърне авторитета на Българския учител и да ни убеди, че "учителят е в центъра". Не само ни убеди, че министерството и лично министър Кунева са в центъра на този абсурд, ами и много други неща. Ето и причините за провала.

1. Защо сега и защо така?

Прочети още от в. “Сега”

“Цацаров: Ще има обвиняеми заради "Белене" , четем във в. “Монитор”
Прокуратурата е започнала досъдебни производства и скоро ще има привлечени обвиняеми във връзка с това, че след решението на Министерски съвет за спиране на плащанията по проекта за строежа на АЕЦ "Белене", те са продължили. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров по време на разглеждането на годишния доклад за дейността на прокуртурата на заседанието на правната комисия в НС. „Не ми приписвайте вината и за „Белене“. Прокуратурата си има достатъчно вини. Прокуратурата не може да има отношение към решението на арбитражен съд. Ние не можем да носим отговорността за решение, които са били политически, икономически и на колективни органи и които са били трупани и вземани през годините“, каза още той в отговор на въпрос на Петър Славов от РБ прокуратурата проверявала ли е случая обстойно. Цацаров бе категоричен, че отговорността е колективна.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Днешният избор е между лошо и по-лошо", пише в. “Стандарт”

Все още има четири месеца и половина до президентските избори в САЩ. Но утре предстои гласуване, което може да има не по-малко значение за бъдещето на света: британският референдум за членството в Европейския съюз. За съжаление, този вот е избор между лошо и по-лошо - и въпросът е кое какво е. За да не изглеждам сдържан: ще гласувам за оставане. Ще го направя с пълното съзнание, че дейността на ЕС е дълбоко разстроена и общността не показва почти с нищо, че ще се реформира. Но Brexit вероятно ще влоши нещата, не само за Великобритания, но и за Европа като цяло.

Преките икономически последици са ясни: Brexit ще направи Великобритания по-бедна. Непременно ще доведе до търговска война, но определено ще навреди на британската търговия с останалата част от Европа, като намали производителността и приходите. По мои груби изчисления, които са сходни с други оценки, предполагам, че Великобритания ще се окаже с 2% по-бедна, отколкото би била в противния случай, практически завинаги.

Прочети още от в. “Стандарт”