„Радан, Волен, Валери, БСП и ДПС срещу Захариева", четем на първа страница на в. „24 часа"
Управляващите имат 120 гласа. Борисов избрал шефката на президентския кабинет във вторник вечерта, извикал партньорите да одобрят. Патриотите цепнати по кандидатурата. АБВ иска съвет по съдебната реформа към НС.

Шефа на кабинета на президента Росен Плевнелиев Екатерина Захариева предложи премиерът Бойко Борисов за нов правосъден министър. В сряда по обяд, след като я бе представил първо пред коалиционните партньори от РБ, а след това на заседанието на правителството, той я заведе в Народното събрание на среща с 4-те парламентарни групи, подкрепящи управлението - ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ.

Лидерът на ДСБ и съпредседател на РБ Радан Кънев предупреди, че той и депутатите около него ще гласуват най-вероятно “против”. Защото “Захариева не е човек с някаква лична отдаденост и традиция в реформата на правосъдието.

Прочети още от в. „24 часа"

“Мними брокери крадат жилища” извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Имотната мафия с нов подход. Карат хазяите да подпишат договори, с които отмъкват жилището.
Мними брокери крадат апартаменти, които се отдават под наем. Измамниците, които са част от имотната мафия в страната, използват предимно наивността на възрастни хора, които имат жилища и нямат наследници или са в лоши отношения с тях. Пенсионерите често предпочитат да отдадат под наем имота си, вместо да го продават. Те пускат обяви или разлепят офертите си по спирките. Точно по този начин и мошениците се свързват с тях. Те се представят за брокери от големи компании.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България и Южна Корея са лидери в класация за уеб връзка", пише в. “Капитал Daily”
България и Южна Корея имат най-голям процент на интернет потребители, които разполагат с достъп до глобалната мрежа от над 4 Mbps. Това показва последният доклад за третото тримесечие на компанията за облачни технологии Akamai. В него се посочва, че 96% от българите и южнокорейците, които имат фиксирана връзка с интернет, ползват скорости от над 4 Mbps. България и Южна Корея спорят през цялата година за лидерската позиция, като през последното тримесечие на изминалата 2014 г. страната ни изпревари по този показател азиатската държава. През второто и третото силите се изравниха, като двете страни имат 96% проникване. За сметка на това Южна Корея води по всички други показатели в доклада за третото триКмесечие на Akamai. Изследването на компанията се прави на базата на IP адресите от съответната държава и скоростта на връзка към тях.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Китайци проучват VII блок на АЕЦ “Козлодуй”" четем на първа страница на в. “Труд”
До април 2016 г. ще е ясно дали VII блок на АЕЦ “Козлодуй” ще се строи от китайска компания. Изричното условие на правителството е проектът да се осъществи без българско финансиране, а голяма част от средствата да се осигурят от стратегическия инвеститор, без държавна гаранция. Това съобщи вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев.

Разговори за финансирането на ядрения проект бяха проведени в края на ноември при посещението на премиера Бойко Борисов в Китай, но се водят реално от две години. Преди два дни Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова заведоха представители на китайската компания SNPTC в атомната централа и обсъдиха възможностите за изграждането на новата ядрена мощност.

Прочети още от в. “Труд”

“Взимаме на заем 4700 лв. за кола”, пише в. “Стандарт”

Най-често българите взимат потребителски заеми за ремонт на дома и обединяване на стари задължения. На трето място се нарежда нуждата от пари в брой, които се ползват за ежедневни разходи, плащане на комунални сметки, пътувания, покупка на техника и др. Това показват данните от обзора "Потребителският кредит на българина", изготвен от БНП Париба Лични Финанси. Най-големи суми се взимат за обединение на задължения - средно по 5325 лв. Това се обяснява с факта, че обикновено хората консолидират големи кредити като няколко потребителски заема, вноски по кредитни карти, покупка на стоки на изплащане и т.н. На второ място по размер са заемите за покупка на кола със средна сума от 4776 лв., а на трето се нарежда ремонтът на дома с кредити за 4056 лв. Средният размер на заемите за пари в брой е 3200 лв. С потребителски кредити хората често плащат и медицински услуги, като средната стойност на заемите с тази цел е 2832 лв.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Екатерина Захариева ще бъде новият правосъден министър", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Новият министър на правосъдието, който ще наследи Христо Иванов, ще бъде Екатерина Захариева - министър в двете служебни правителства на президента Росен Плевнелиев и началник на неговия кабинет. Парламентът ще гласува номинацията й, както и оставката на Иванов в петък, като изборът й се смята за сигурен при сегашното разположение на силите. Първоначалният план е бил гласуването да бъде още в сряда, но в крайна сметка Патриотичният фронт и от Реформаторския блок са поискали още малко време за разговори със Захариева. Тя бе представена в сряда от премиера Борисов и здравния министър Москов пред партньорите в управлението -  без ДСБ, които минаха в опозиция. Това се случи веднага след като парламентът одобри окончателно окастрените конституционни поправки на трето четене в залата. Това се случи с гласовете на 189 депутати, включително тези на ДБГ и СДС. Против бяха БСП, депутатите на ДСБ и Гражданския блок на РБ, а Корман Исмаилов от Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) се въздържа.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Парламентът е прокарал тихомълком най-скандалните промени за ДДС” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Фирмите все пак ще плащат ДДС върху фирмените активи, ако започнат да ги ползват и за лични нужди. Данъкът ще се плаща независимо от стойността и вида на стоката и услугата, т.е. ще се събира и за най-тривиални вещи като мобилна и офис техника. Това е най-тежкият режим за облагане спрямо обмисляните до момента, които уж бяха отхвърлени от депутатите.

Това става ясно от публикуван за обществено обсъждане правилник за прилагането на закона за ДДС. От правилника и прегледа на окончателно одобрения вариант на закона става ясно, че данъкът изобщо не е отменен, а от него е отпаднала само най-скандалната част - подаването на декларации пред НАП за точно определени активи. Парламентът е отменил най-шумно обсъжданите текстове, но е уредил други детайли за събирането на данъка.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Колкото по-безумно, толкова по-скъпо. С нашите пари!", пише в. “Сега”
Къде отиват парите на данъкоплатците? Какъв е смисълът от мостове за никъде, кой плаща за "безплатното саниране", защо Тарзан и ламя стряскат посетителите на пещерата "Леденика" и къде бабите си мечтаят за канализация и почистени речни корита, а получават велоалеи и стадион?

На тези въпроси е посветена Черната книга на правителствените разхищения. В нея авторите от Института за пазарна икономика (ИПИ) са подбрали само 10 сюжета - илюстрации за лошо похарчени пари на данъкоплатците в различни сфери и с различни мащаби. Иначе списъкът на безобразията е толкова дълъг, че за него би трябвало да се издаде многотомник.

Прочети още от в. “Сега”

“Доц. Костадин Ангелов: Да се затворят болниците, които не отговарят на критериите” пише в. „Труд"
Закъсняла справедливост е подготвяното различно финансиране на болниците. Подкрепяме смелостта на министър Москов

- Доц. Ангелов, вие бяхте един от директорите на университетски болници, които в събота призоваха д-р Петър Москов да не се отказва от поста здравен министър. Кои от направените от него промени оценявате като наложителни и позитивни?

- Призовахме д-р Москов да избере здравеопазването пред политиката заради всички промени, които започна в системата. Категорично подкрепяме смелостта му, тъй като здравеопазването има нужда от реформи. И това не е само наше мнение, но и на консултантите от Световната банка, които извършиха анализ на системата. В него ясно и точно бе записано, че тя трябва да се реформира, и елегантно бе подсказано, че може да разчита на европейско финансиране само при това условие.

Прочети още от в. „Труд"

„България и Южна Корея са лидери в класация за уеб връзка", пише в. “Капитал Daily”
България и Южна Корея имат най-голям процент на интернет потребители, които разполагат с достъп до глобалната мрежа от над 4 Mbps. Това показва последният доклад за третото тримесечие на компанията за облачни технологии Akamai. В него се посочва, че 96% от българите и южнокорейците, които имат фиксирана връзка с интернет, ползват скорости от над 4 Mbps. България и Южна Корея спорят през цялата година за лидерската позиция, като през последното тримесечие на изминалата 2014 г. страната ни изпревари по този показател азиатската държава. През второто и третото силите се изравниха, като двете страни имат 96% проникване. За сметка на това Южна Корея води по всички други показатели в доклада за третото триКмесечие на Akamai. Изследването на компанията се прави на базата на IP адресите от съответната държава и скоростта на връзка към тях.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Регулиран пазар паралелно със свободния, за да няма хаос с либерализацията“, четем във в. “Монитор”
Нищо не налага вдигане на цената на тока от КЕВР. ЕК казва до месеци за недопустимата държавна помощ за US тецовете.
- Г-н Добрев, новият Кодекс за застраховането вече е факт. Най-голям интерес в него предизвика възможността за сключването на „Гражданската отговорност“ онлайн. Защо се разгоря тази дискусия, след като и в момента тази застраховка може да се купи по интернет?

- По сега действащия Кодекс за застраховането застрахователите предлагат онлайн сключване на застраховката, но тя трябва да се подпише и от страна на клиента и да се върне на компанията. В текста на новия кодекс на първо четене, по вносител, имаше изрична забрана за сключването на застраховки дистанционно - било то онлайн или по друг начин. Между първо и второ четене отменихме тази забрана. Тоест в последната редакция на текста “Гражданската отговорност“ може да се направи по интернет, да се плати с дебитна, кредитна карта, чрез Ипей или по друг начин. Застрахователят има задължение в 3-дневен срок да изпрати стикера, който се запазва в сегашния кодекс, и хартиено копие на договора. Новото е, че от 1 януари, след като си получи полицата от куриера, клиентът няма нужда да я подписва и да я връща на застрахователя. На този етап остават стикерите, но очакваме, че след година или две и те ще отпаднат. Почти няма страна в ЕС, в която да има такива стикери.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Кухи фирми около разстреляния Борислав Манджуков продължават да точат милиони от държавата", пише в. „24 часа"
Фиктивно строителство на месокомбинат в основата на мащабна схема за ДДС измами, пострадали са реални компани и банки

Мащабна схема за данъчни престъпления, зад която стои фамилията на разстреляния през 2014 г. Борислав Манджуков, продължава да действа, установи проверка на “24 часа”.

Десетки милиони са щетите от фиктивните сделки на кухите фирми по веригата. Активна роля в организирането ѝ има Манджуков, пише в наказателно дело срещу негови приближени.

В схемата са замесени майка му Евгения, нейна братовчедка, дъщеря, зет, както и неграмотни роми.

Държавният бюджет е източен с няколко милиона от ДДС. Освен това са измамени реални компании, които са наети да строят месокомбинат фантом в с. Яребична до Варна. Предприятието не развива реална дейност години след пускането му в експлоатация.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”80% от фирмите дават коледни бонуси", пише в. “Стандарт”

83% от фирмите, които членуват в Българска стопанска камара, дават коледни бонуси за служителите си тази година. Това показва проучване на камарата сред 734 компании, направено в началото на декември. Половината от работодателите са избрали да зарадват служителите си с пари, а 32% - с подаръци. Друг вариант за коледни бонуси е раздаването на ваучери за храна, което са избрали 9% от анкетираните фирми. 3% от тях пращат свои служители на почивка на разноски на компанията. Прави впечатление, че в сравнение с миналата година значително е нараснал делът на компаниите, които планират коледни премии. Миналата година делът им е бил 56%.

 По-голямата част от работодателите (53%), които са избрали тази година финансови стимули, ще дадат суми в размер до 20% от заплатите. До половин заплата са планирали 23% от работодателите, а 10% ще раздават по цяла 13-та заплата.

Прочети още от в. “Стандарт”