„Много шум за "Химко"", пише в. “Капитал Daily”
Дни след като фирмата на депутата Делян Пеевски "НСН инвестмънт" се оказа единствен кандидат за активите на "Химко", историята придоби странен обрат. Загадъчен кандидат за неработещия торов завод обвини синдика на предприятието и неизвестен съветник на премиера Бойко Борисов в корупция. Това стана с писмо, адресирано до министър-председателя, главния прокурор и до шарже д`афера на американското посолство, което беше показано от журналиста Сашо Диков по BiT. Въпросният инвеститор е регистрираната през 2007 г. в щата Ню Джърси компания ANJ Group Corp., която твърди, че са й били поискани два пъти по 500 хил. евро, за да получи врачанското предприятие.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Сеч на чиновници и бонуси в министерствата” четем във в. “Монитор”
Масова сеч на чиновници и бонуси са предприели министерствата, за да успеят да влязат в бюджетните рамки през изминалата година. След искане на финансовия министър Владислав Горанов за сериозно затягане на бюджетната дисциплина навсякъде по ведомствата бе заложено орязване на харчовете за персонал с 10%. Как и доколко всяко министерство е успяло да се побере в снишения разходен таван през 2015 г. става ясно от писмените отговори на титулярите им след поставени депутатски въпроси, с които Агенция Монитор разполага.

Министерствата с най-ударни съкращения с цел свиване на административните разходи са здравното и земеделското. Ръководеното от Петър Москов ведомство и структурите към него са свили щатните си бройки с 1 391. Най-голямо е било орязването на персонал в домовете за медико-социални грижи и районните здравни инспекции. В резултат е постигнато намаление на персонала е с 9%, но на разходите с едва 7 на сто. Разминаването идва заради средствата, които отишли след това за обезщетение на освободените служители. Затова пълният финансов ефект от съкращенията ще се усети през тази година, обещава Москов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“30 евро бонус за всеки турист предлагат наши хотелиери" четем на първа страница на в. “Труд”
Всеки един турист, който посети тази година нашата страна, да ползва бонус в рамките на 30 евро – това, което го правят нашите конкуренти от Турция, Гърция, Хърватска. Това обсъждат хотелиери у нас, съобщи председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин пред БНР.
Всеки хотелиер, който може, да даде бонус – може да бъде масаж, спа услуга, атракция, анимация, поясни той.

По думите му хотелиерите и ресторантьорите са оптимистично настроени за новата година да се намерят повече средства за външна и вътрешна реклама. Да се увеличат нискотарифните полети и страната да има позитивно послание към света – върху това трябва да се работи през годината.

Прочети още от в. “Труд”

“Делегираният бюджет роди новия школски хулиган”, четем във в.“Стандарт”

Димитър Янев, бивш директор на Селскостопанската гимназия в Садово

Чета тези дни как училищните директори са написали по заръка на министерството план за борба с агресията, като в него са упоменали като такива прояви даже клюките и качването на снимки и видео в интернет.

Съгласен съм с педагозите и психолозите, че за да станат тези неща ежедневие за децата, са виновни родителите и цялото общество с примерите, които дава. Техният принос обаче е само 10 %. За мен 90 на сто причината учениците да са такива е въвеждането на делегираните бюджети, които отпускат на учебните заведения пари на брой записани деца.
Аз съм бил училищен директор 25 години. Ръководил съм учебно заведение и преди въвеждането на тази система, и след това. Видях с очите си как се промени поведението. Преди, ако понеча да изключа дете за лошо поведение, майка му и баща му идваха да реват и да се молят в кабинета ми.

А сега е съвсем обратното - едва ли не ние ги умоляваме да останат. Имаше едно момче, което много искаше да учи за комбайнер в селскостопанската гимназия в Садово. В училището, където учеше обаче, директорката отказа да му оформи документите. Не го пуснаха, защото ще изгубят 2000 лева.

Прочети още от в. “Стандарт”

"НАП излезе с указания за данък "уикенд"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Националната агенция за приходите (НАП) излезе с указания как компаниите да определят размера на т. нар. "Данък уикенд" - за фирмени активи, които се използват и за лични цели. На близо 20 страници експертите на ведомството дават примери как бизнесът да изчисляват в месечните си декларации дължимия ДДС и какво ще изискват данъчните, когато влязат на проверка. Документът дава определена предвидимост, но има и още неясноти, обобщиха данъчни консултанти. При гласуването на законовите поправки през декември отпадна минималният праг и така текстовете вече важат и за най-дребните стоки и услуги. Това ще вкара нова допълнителна бюрокрация за близо 300-те хиляди фирми, регистрирани по ДДС.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Радо Шишарката идва в София с влака, прибира се в Перник с краден мерцедес", четем на първа страница на в. „24 часа"
Радо Шишарката е добре познат на столичната полиция. Не защото ченгетата са почитатели на поп фолк певеца обаче. А защото перничанинът Радмин Георгиев, който се крие зад прякора, е сред най-оборотните автокрадци в София.

Мъжът излязъл от затвора миналата година и веднага се завърнал към занаята си. 36-годишният бандит в момента е в ареста, след като пробва да задигне ситроен на метри от 6-о РУП в София. Декември м.г. крадецът посегнал на ситроен в столичния кв. “Бъкстон”. След като разбил вратата и стартера обаче, го видели и той духнал без колата.

Макар че не го хванали на място, белезниците щракнали на ръцете му на 29 декември. Така вместо да празнува Нова година, бандитът се оказа отново зад решетките. Той ще остане там поне още 2 месеца, след като и втората инстанция сметна, че има опасност Георгиев да извърши друго престъпление, ако е извън ареста.

Прочети още от в. „24 часа"

“Наемите в моловете - двойно по-ниски отколкото на „Витошка“” пише в. „Труд"
Наемите в моловете в София са близо два пъти по-ниски отколкото на най-скъпия столичен булевард „Витоша“. Това показва анализът на консултантската компания „Фортън“ за 2015 г. След стабилизирането си в средата на миналата година наемите на първокласни площи в добре работещите търговски центрове в София започнаха да се повишават. В периода октомври-декември цената им е стигнала 27 евро за кв. м. Засиленото търсене на площи за аптеки, дрогерии, магазини за органични продукти е довело до повишаване на наемите и на търговските улици в София и големите градове. На столичния бул. „Витоша“ стойността им е достигнала 46 евро на кв. м за площ между 100 и 150 кв. м.

Преструктурирането на слабо представящите се молове беляза цялата 2015 г., отбелязва „Фортън“. При липсата на нови проекти наемният пазар беше движен основно от подобрения в микса от наематели на работещите центрове. В София един от двигателите на пазара беше Сити център София, където през есента на миналата година бяха подписани договори за над 2500 кв. м с големи наематели.

Прочети още от в. „Труд"

“Цените на горивата ще се задържат ниски“, четем във в. “Монитор”
Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация:Няма картел на пазара на горива. Бюджетът губи 600-800 млн. лв. от сивия сектор. Резервите за поевтиняване на бензина и дизела не са големи.
- Г-н Делчев, каква е прогнозата ви за цените на горивата у нас тази година?

- Евтини горива.

- Колко евтини?

- Толкова, колкото в момента, а може би още малко надолу. Според мен няма капацитет за много по-голямо поевтиняване и причината е в това, че малко над 1 лев от цената е акциз и ДДС. Към тях трябва да се добавят всички останали разходи – производствени, транспортни и други, плюс печалбата. Така че няма резерв цената да падне още много.

- Сега масовият бензин е 1,93 лв. До какви нива може да се очаква да падне цената?

- Не мога да се ангажирам с конкретна цифра.

- И все пак, направете прогноза на фона на това, че петролът поевтинява с всеки изминал ден?

- Ако обърнете внимание, цените на дребно у нас също падат с по 2-3 стотинки почти всеки ден. Бензинът вече е под 2 лева. Преди година, когато струваше 2,60 лв. и гонеше 3 лв., никой не си представяше, че цените на дребно ще паднат с поне 30-40%, както и че петролът ще падне под 28 долара. Ако суровината стигне 20 долара за барел, каквито са прогнозите, очевидно има и резерв в цените.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Рискът от бедност сред заети с начално образование - 58%, с висше - под 2%", пише в. „24 часа"
Големият проблем на пазара на труда е броят заети, а не заплатите

Проучването на Института за пазарна икономика и данните, които показваме, не целят единствено да съобщим процента бедни в България, а по-скоро да видим разпределението на доходите в цялото общество по социални групи и какъв е рискът всяка една от тях да изпадне в бедност. Така доста по-ясно ще се видят някои зависимости.

Три са факторите, които влияят върху доходите.

На първо място, това е икономическата активност - дали работиш, или си безработен или пенсионер. Вторият е каква е степента на образование на хората. Третият фактор, който често се пропуска, е къде живееш.

Данните на ИПИ показват, че в рамките на една година заети в някаква форма са около 3 млн. българи. Огромната част от тях - над 90 процента, не са бедни. Затова тук голямото струпване е отдалечено от линията на бедността.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”КЗК разреши сделката за “Техномаркет”", пише в. “Стандарт”

Комисията за защита на конкуренцията е разрешила сделката за "Техномаркет". При нея 50% от веригата за техника се придобиват от дружеството "НСН инвестмънт", което е собственост на депутата от ДПС Делян Пеевски. Според анализ на комисията сделката няма да наруши условията на конкуренция на този пазар. Купувачът взема дела, който в момента е собственост на фирма "Е. Миролио", става ясно от съобщениетo на антимонополната комисия.

Сделката ще се реализира при условието, че отпадне ограничението за прехвърляне и наложения запор върху 25% от акциите на "Техномаркет". Дотогава "НСН инвестмънт" има прaво на вето върху стратегически за веригата решения.