"Пада мониторингът на България и Румъния", четем на първа страница на в. "24 часа"

От края на 2017 г. общ механизъм ще следи спазват ли закона всички държави До септември 2017 г. Европейската комисия трябва да създаде задължителен механизъм, който да докладва ежегодно за състоянието на демокрацията, върховенството на закона и основните права във всички държави от ЕС.

Това се казва в резолюция на Европарламента, приета във вторник. Този механизъм трябва да включва обективни показатели и ясен и постепенен подход за коригиране на нарушения. Ако бъде утвърден, той ще замени прилагания срещу България и Румъния механизъм за сътрудничество и проверка на Еврокомисията.

Прочети още от в. "24 часа"

"500 лв. и електромерът върти когато поискаме" четем във в. "Монитор"

220 млн. киловатчаса задигнати за сметка на изрядните абонати

Ловки крадци на ток пестят до 70 на сто от електроенергията с манипулации на електромера. "Обучаването" на обикновен струва около 500 лева, а за трифазен мизата стига 800 лева., показа проверка на "Монитор". Електротехник от Велико Търново вече е изобретил устройство, направено от обикновени части, каквито могат да се купят от всеки ел. магазин, с което се постига до укриване на две трети от изразходеното електричество. При използването на уреда електронните електромери не се повреждат, нито пък има някакво физическо въздействие върху тях. Действието на уреда е основано на технически недостатъци на новите електромери, които преди години бяха монтирани на мястото на старите механични. След като разгласи за откритието си, Петко Ганчев беше буквално засипан от обаждания с различни оферти за откупуване на уреда. Той обаче категорично отказва на този етап да го продава или да разкрие тайната на действието му.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Преправиха изборите, БСП-против, ГЕРБ-смирени" четем на първа страница на в. "Труд"

По една урна във всяка секция зад граница, максимум 35 секции в държавите извън Европейския съюз, бюлетините с квадратчето "Не подкрепям никого" ще се броят за валидни само на мажоритарни избори - тези промени минаха на второ четене в Комисията по правни въпроси в парламента.

Днес депутатите ще се съберат в пленарна зала, за да завършат окончателно спешните промени на Кодекса, предприети в навечерието на президентския вот и референдума.

Очаква се по време на дискусията в зала текстовете да минат както на комисията - БСП ще са против всички корекции, ДПС ще се бунтуват срещу броя на секциите в Турция, управляващите от ГЕРБ да се държат смирено, а в Реформаторския блок да цари разцепление.

Вчера депутатите разгледаха един основен законопроект за промени, който бе на базата на общо три предложения, минали на първо четене на 21 октомври.

Прочети още от в. "Труд"

"КФН вдига драстично таксите, без да отчита ефекта върху пазара", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Чувствително по-високи такси за всички небанкови финансови институции, които да осигурят независимост, модернизация, увеличение на щата и по-високи заплати в Комисията за финансов надзор (КФН). Това е равносметката от предложения от регулатора за обществено обсъждане законопроект, който тотално променя начина му на финансиране. Вместо досегашната система, при която КФН разчиташе на относително ниски такси, събрани глоби и трансфер от централния бюджет, сега се планира приходите на институцията да идват изцяло от такси - постъпленията от наложените санкции ще отиват в бюджета и ще се осигури финансова самостоятелност.

Генералната посока на промените е логически оправдана - бюджетът на КФН за 2016 г. е 10.14 млн. лв., като дефицитът в него от 3.2 млн. реално беше покриван със субсидия от държавата. Освен това за всеки регулатор, който получава и постъпленията от санкции, има изкривен стимул да задушава бизнеса с прекомерна строгост. Същевременно обаче покачването на таксите може да има и негативни ефекти за пазара и дори да изтласка от него по-малки играчи.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Смолян и Силистра са първенци по ръст на болничните" е водещo заглавиe на в. "Сега"

За шест години разходите на НОИ за тези обезщетения са скочили с над 35%

Въпреки реформата от 2010 г., с която работодателят плаща първите три дни от болничния, разходите на Националния осигурителен институт за тези обезщетения са се повишили значително от 2010 г. насам. За шест години сумата е скочила с над 100 млн. лв. до 391 млн. лв. само за болничните поради общо заболяване от четвъртия ден нататък. Това е ръст с над 35%. Увеличава се броят на хората, които отсъстват от работа, както и броят на взетите дни. Най-сериозен ръст на хората, ползвали болнични, има в областите Смолян и Силистра въпреки обезлюдяването им и относително високата безработица, показва анализът на осигурителния институт.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" може да работи още 30 години", пише в. "Капитал Daily"

Животът на експлоатация на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" ще може да бъде удължен с още 30 години, но ако бъдат изпълнени допълнителни дейности по модернизацията. Това показва завършената обосновка за удължаване ресурса на 1000-мегаватовия ядрен блок. Тя беше направена от консорциум между "Росатом сервис" - концерн "Росенергоатом", част от руската "Росатом" и френската EDF. Заключителните документи по проекта бяха предадени от обединението на официално събитие, на което присъстваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и заместник генералният директор на "Росатом" Кирил Комаров.

За модернизацията са изхарчени 120 млн. лв., каза за "Капитал" изпълнителният директор на "Козлодуй" Иван Андреев.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Румъния - икономическата "звезда" на Европа", пише в. "Сега"

Преди седмици изненадващо Румъния стана звезда. МВФ ревизира прогнозата си за развитието на румънската икономика и така страната се очерта като лидер в ЕС по ръст в икономическото развитие за 2016 и 2017 г. През април МВФ даде прогноза от 4.2% ръст, но сега вече очакванията на институцията са за 5% ръст за тази година. Това ще е най-високият икономически растеж в ЕС за 2016 г. Румъния се очаква да бъде последвана в тази категория от Ирландия с 4.9% ръст. Като цяло се очаква икономиката на Европа да порасне с 2%.

Индустриалният и икономически мотор на Европа - Германия, внезапно остана на заден план. А в България, където повече от десетилетие вече сме свикнали да си сверяваме часовника със северната съседка, с която вървим в пакет в ЕС, нараства усещането, че румънците са ни изпреварили с няколко обиколки.

Прочети още от в. "Сега"

"Три пъти по-малко руснаци купуват имоти у нас" пише в. "Труд"

На пазара това лято в продажба са били над 30 000 ваканционни имота по цялото Черноморие.

Наши компенсират отлива им на пазара на ваканционни имоти

Руските купувачи, които са основна движеща сила на пазара на ваканционни имоти у нас, намаляват над 3 пъти от края на 2014 г. до сега. Отливът създава чувствителен дисбаланс и тази година предлагането в сегмента значително надхвърля търсенето, а активизирането на родни купувачи успява донякъде да компенсира намаляващия интерес на рускоезични клиенти. Това показва анализ на инвестиционната компания GreenLife. В момента за стартиране на нови проекти изобщо не може да се говори, а предприемачи довършват започнатите преди кризата.

Предлагането в сегмента значително надхвърля търсенето

По различни данни инвестиции в недвижими имоти у нас през последните 15 години са направили над 300 000 руснаци. Сега пазарът за тях е замрял.

"Не купуват, но и не продават. Държат си апартаментите затворени и идват веднъж-два пъти в годината", признава брокер от водеща фирма в Бургас.

Прочети още от в. "Труд"

"Хващат нелегални къщи за гости през сайтове", четем във в. "Монитор"

Хващат нелегални къщи за гости през сайтове за колективно пазаруване. Те предлагат ваучери и настаняване в нета без да са регистрирани в общината. Това обяви Цвета Спасова от дирекция туризъм в община Велинград по време на работна среща между представителите на туристическия бизнес и местната власт в Троян.

Тя обясни, че с проверка в интернет е намерила над 130 къщи за гости и частни жилища, които предлагат стаи и квартири за настаняване. И уточни, че регистрираните места в общината към момента на инспекцията са били около 15. По думите й след като са изпратени уведомителни места новите регистрации на къщи за гости и предлагащи стаи за настаняване са били близо 30, а други около 15 са подали заявление, че не извършват такава дейност. Експертът посочи, че местата за настаняване, които са 1-ва и 2-ра категория има най-голям проблем и най-често работят в сивия сектор.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Франсис Фукуяма: Политически упадък или обновяване на Америка", пише в. "24 часа"

Преди две години доказвах, че Америка страда от политическо загниване. Конституционната система на ограничения и противовеси в съчетание с партийната поляризация и появата на добре финансирани групи води до възникването на това, което аз наричам "ветократия". Това е положение, при което е по-лесно да не дадеш на правителството да направи нещо, отколкото да го използваш за общото благо. Повтарящите се бюджетни кризи, закостенялата бюрокрация и липсата на политическо новаторство са признаци, че политическият модел боледува. Но неспокойната избирателна кампания демонстрира, че в определен смисъл американската демокрация се намира в по-добро състояние от очакваното. По всички въпроси - от миграцията до финансовата реформа, от търговията до стагнацията на доходите - мнозинството избиратели от двете страна на политическия спектър въстанаха срещу това, което те смятат за корумпирана и користна върхушка, и заложиха на радикални аутсайдери с надеждата за сериозна чистка.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"За Русия Северен поток-2 е по-важен от Турски", пише в. "Стандарт"

Проф. Герхард Мангот е водещ експерт по проблемите на енергийната сигурност и източна Европа, политолог в университета в Инсбрук, Тирол. Съветник е в Австрийския институт за международна политика във Виена.

- Професор Мангот, как оценявате перспективата на газопровода "Турски поток" след последната среща между Путин и Ердоган в Истанбул?

- Това беше една от важните теми на срещата между двамата лидери. По същото време се състоя и заседание на междуправителствената руско-турска комисия. Някои спорни въпроси останаха за изясняване: дали една или две тръби, разпределението на строителните разходи между двете страни, цената на газта.

Втората тръба по идея трябва да стигне до гръцката граница, но все още няма отговор на въпроса какво ще се случи с газта, която ще пристигне там? Кой и как ще я пренася по-нататък до крайните потребители в ЕС?

Прочети още от в. "Стандарт"