"Парите от емигранти са повече от инвестициите", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Емигрантите вкарват в страната повече пари от чуждите инвеститори. През 2016 г. българите в чужбина са изпратили на близки и роднини в страната 1,667 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това е с 14 млн. лв. повече спрямо 2015 г., когато емигрантите са превели на близките си в България 1,653 млрд. лв. И докато българите зад граница изпращат все повече пари на роднините си, преките чужди инвестиции рязко намаляват и за 2016 г. са 682,8 млн. евро. Това е с над 1 млрд. евро, или с близо 60% по-малко от чуждите инвестиции за 2015 г. Оказва се, че емигрантите са вкарали в родната икономика 332 млн. лв. повече от чуждите инвеститори. В данните на БНБ обаче не влизат вкараните в страната пари в брой, а банките не са длъжни да подават информация за преводи от емигранти на суми под 5000 евро.
"Всяка пета кола без "Гражданска"" четем във в. "Монитор"
Тежката зима свали 6 пъти обезщетенията, изплащани от Гаранционния фонд
Всяка пета кола у нас е без застраховка "Гражданска отговорност", като от 3 492 064 регистрирани автомобила 737 211 се движат без задължителния стикер. Това съобщиха за "Монитор" от комисията за финансов надзор (КФН), позовавайки се на данни от Гаранционния фонд (ГФ).
В средата на миналата година превозните средства без задължителната полица пък са били малко над 540 хил., което е с близо 200 хил. по-малко от броя на автомобилите, които в момента са на практика извън закона.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"БГ патент за ток от Черно море шашна Кувейт" четем на първа страница на в. "Труд"
Патентът на Института по инженерна химия към БАН за добив на електроенергия от морски води шашна Кувейт. Уникалната технология за ток от сероводорода в Черно море е била представена от ръководителя на проекта проф. Венко Бешков по време на деветия Международен панаир на изобретенията в Близкия изток и е грабнала бронзов медал.
По време на форума по отношение на сероводорода се появи голям интерес, който у нас липсва, обясни пред "Труд" ученият.
"Получих покана за сътрудничество, което да се реализира заедно с Кувейт на тяхна територия. Инсталацията ще бъде пилотна и ще бъде изработена в България. След това ще бъде транспортирана на части до Кувейт, който ще финансира процеса", обясни проф. Бешков.
"Разклонението на третия метролъч ще тръгва от "Орлов мост" и ще стига до The Mall", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Експертен съвет разгледа два варианта за разширение на столичното метро
Новото разширение на метрото към квартал "Слатина" ще минава през търговски център The Mall на бул. "Цариградско шосе", край "Арена Армеец", зала "Фестивална", при румънското посолство до 31 СУ за чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов" и след това ще се влива в основното трасе преди кръстовище "Орлов мост". Това реши експертен съвет в края на февруари, когато се разгледаха двата възможни варианта за новата част от третия метродиаметър.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Екоминистърът отменя скандалното решение за "Пирин"" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Бързо и потайно взетото решение за липсата на необходимост от екооценка на плана за национален парк "Пирин" се отменя - също толкова припряно. Служебният екоминистър Ирина Костова размисли и вчера обяви, че ще бъде назначена оценка за въздействие върху околната среда "след обществения отзвук". "Завоят" в позицията й всъщност дойде часове след като президентът Румен Радев обяви в социалните мрежи, че решението е прибързано. Радев е разговарял с Ирина Костова и с премиера Герджиков "да бъде намерено прозрачно и отговорно решение, гарантиращо обществения интерес".
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Дебатът за еврото: от "сега е моментът" до "не сме готови"", пише в. "Капитал Daily"
Повечето анализатори са убедени, че отпадането на валутния борд трябва да стане с влизането на България в еврозоната
В момента се правят предварителни проучвания дали и кога България може да кандидатства за т.нар. чакалня на еврозоната - Валутният механизъм (ERM II), като вече има сформирана и работна група. Това стана ясно от изказване на служебния премиер Огнян Герджиков през уикенда, след като "Капитал" потвърди наличието на такава група още миналата седмица.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Големите плащат по-малко", пише в. "Сега"
Много страни в Централна и Източна Европа спестяват данъци на големия бизнес, а България отново е начело
Често се говори за "високи" или "ниски" данъци, но от значение е не само размерът на данъчната тежест, но и кой в обществото я носи. Правителствата в редица страни облагат със символични данъци огромните мултинационални корпорации, очаквайки по този начин да спечелят повече работни места, престиж - и още нещо. Опитът показва, че все някой трябва да плати данъчната сметка. Данъчните подаръци за големия бизнес падат върху плещите на обикновените хора и на малките и средните местни фирми.
"Инвестиция в БГ имот носи повече пари от жилище в Европа" пише в. "Труд"
Цените на имотите, както и на наемите варират според състоянието на апартамента, местоположението и други фактори
Може да купите 4 двустайни апартамента в София вместо 1 в Берлин и да си върнете спестяванията за двойно по-кратко време
Имате спестени пари и сте решили, че искате да купите жилище с цел инвестиция? Чудите се дали да е в България или зад граница? Екип на "Труд" направи проучване в специализирани платформи за продажба на имоти и събра информация за няколко дестинации в Европа, които са атрактивни и предпочитани от повечето българи.
Германия
Ако и на вас, както на не малко българи, Германия ви се вижда като най-примамливата инвестиция, то удоволствието да притежавате скромен двустаен апартамент в центъра на Берлин с квадратура от около 50 кв. м ще ви струва 200 хил. евро. Цената за отдаване под наем на подобен имот е около 850 евро, което ще рече, че коефициентът на възвръщаемост на инвестицията от 200 хил. евро ще бъде 5,1% на година.
"Война на китките преди 8 март", четем във в. "Монитор"
Цветари на Четвъртък пазара в Пловдив скочиха срещу ниски цени
Цветари на пловдивския Четвъртък пазар скочиха срещу нова фирма за продажба на букети преди 8 март. Новото дружество е платило на "Общински пазари" ползването на сергия само за 3 дни, но по-ниските цени на китките им са ядосали така наречените "традиционни" търговци. Те са поискали от управата на пазара да изхвърли новия им конкурент, въпреки че той си е платил чинно сергията. Така в навечерието на 8 март битката между цветарите за клиенти се разгаря все повече и повече.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Ползите ни от еврозоната са повече от негативите", пише в. "Стандарт"
Влизането на България в Еврозоната е важна стъпка, която бизнесът и икономическите фактори в страната коментират отдавна.
Безусловно ползите са повече:
1. Агресивната монетарна политика на Европейската централна банка /ЕЦБ/, стимулираща кредитирането и потреблението, ще се отрази пряко, а не само косвено и у нас - т.е. ще имаме по-ниски лихви по кредитите и доколкото е възможно, още по-ниски и по депозитите.
2. Изчезва валутният риск от лева, доколкото все пак го има - още един фактор за понижение на лихвите по кредитите.
3. Елиминират се транзакционните разходи лев-евро-лев, което ще се отрази в по-високи печалби за бизнеса.
4. Българските банки получават директен достъп, независимо от собствеността си, до финансиращите инструменти на ЕЦБ. Сега тези с българска собственост не работят при същите условия като онези, чиито майки са под шапката на ЕЦБ.