"Премиерът ще е от РБ, ГЕРБ ще остави част от министрите", четем на първа страница на в. "24 часа"
Цветанов обяви: Скоро ще има правителство с мандата на реформаторите Найден Зеленогорски, Румен Христов или Петър Москов фаворити да оглавят кабинета Зад него ще има стабилно парламентарно мнозинство, включващо и патриотите Премиерът няма да е от ГЕРБ, а от РБ, но има възможност в кабинета да участват наши министри. Това заяви лидерът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов след продължили повече от 2 ч консултации за правителство с мандата на реформаторите.
"14 958 празни места в университетите" четем във в. "Монитор"
Дори и правото в Алма матер е на минус с 41 студенти. Всяко второ в частните вузове останало незаето
14 958 места са останали незаети в държавните и частните университетите през настоящата учебна година. Това показва справка на Министерството на образованието и науката, изготвена за "Монитор".
С решение на правителството през април стана ясно, че ще се субсидират 49 596 студенти от държавата през тази учебна година, а отделно още 16 373 бяха одобрените бройки в частните университетите. Така от общо 65 969 места 14 958 са останали празни. В сметката не влизат само отпуснатите бройки за платено обучение в държавните вузове.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Данъчните приходи за 2016 г. с 600 млн. над плана", четем във в. "Стандарт"
Данъчните приходи в държавната хазна за 2016 г. се очаква да са с 3,3% над планираното, а спрямо миналата година да нараснат с 8,8%. Това е посочено в Доклада за изпълнението на мерките в Националната програма за реформи за 2016 г., който преди дни беше приет от Министерски съвет. Това означава, че данъчните приходите в бюджета се очаква да са с поне 600 млн. лв. повече от заложеното в закона за бюджета. Повишаването на приходите в бюджета се дължи на мерките срещу сивата икономика. Сред предприетите мерки с най-голям ефект са посочени разширяване обхвата и усъвършенстване на механизма за контрол върху движението на стоки с висок за бюджета риск; усъвършенстване контрола върху движението на течни горива; и постоянен контрол на длъжници с просрочени задължения над 100 хил. лв. (200 хил. лв. за София-град).
"Данък "бюрокрация" ще расте и догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Агенции и ведомства ще продължат и през 2017 г. да натоварват българския бизнес с всевъзможни такси. При голяма част от тях размерът не е съобразен с разходите за услугата. Прекомерно висока остава регулаторната тежест. Изключително високи са и нивата на корупция, престъпност, сива икономика. През тази година бизнесът е увеличил задълженията си към бюджета и към финансови институции, сериозно са нараснали просрочените несъбрани вземания от контрагенти, държавна и обществена администрация и държавни предприятия.
Това сочи тазгодишното издание на анкетата "2016 г. през погледа на бизнеса" на Българската стопанска камара (БСК). В анкетата са участвали над 700 фирми.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Има съгласие за кабинет с премиер от РБ, но не е ясно кой ще е той", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Опитите за съставяне на нов редовен кабинет в рамките на този парламент може да продължат съвсем легитимно и до средата на януари. Тази вероятност се очерта след днешните преговори между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ), към които се присъединиха и лидерите на Патриотичния фронт - Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Докато траят преговорите правителството на Борисов ще продължи да управлява в оставка.
От изявленията на участниците в близо двучасовата среща стана ясно, че има съгласие за съставяне на нов кабинет, има и парламентарно мнозинство за това. Парадоксът е, че това, което няма, е персонален състав, включително и кандидат за премиер, т.е. излиза, че съгласието е на принципа "котка в чувал". На излизане от преговорите участниците по един и същи начин коментираха - рано е още да се обсъжда персоналният състав, все още се преговаря за програми, приоритети и политики ("секторни политики" според любимия израз на Цветан Цветанов).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"По дирите на прахосаните милиони", пише в. "Сега"
Преди дни се появи втората "Черна книга на правителственото разхищение". Тя разказва 15 истории, в които огромни бюджетни суми се прахосват за проекти със съмнителна полезност. Сред тях са паркът около НДК, колодрумът в Пловдив, варненският "биг брадър", "златният" стадион в Дряновско, джиповете за шейхове и др. Представените случаи са нищожна част от безобразията, само някои от "големите хитове" на управляващите. "Посланието ни е: Ядосайте се", обясни Даниел Кадик от фондация "Фридрих Науман" при представянето на новия сборник. Идеята на книгата е да припомни защо контролът от страна на гражданите е важен и докъде може да стигне прахосването на държавни средства, ако никой не обръща внимание.
"Наемите замръзнаха на ниско ниво", четем във в. "Монитор"
Търсят се основно по-скромни имоти. Хазяите искат авансово плащане поне за половин година
Наемите за жилища на територията на три области в Югоизточна България - Стара Загора, Сливен и Ямбол, в последните месеци са без промяна, категорични са брокерите. Те правят уговорката, че става дума за апартаменти от 40 до 50 кв. м с баня и тоалетна, но без централно парно.
Очаквано най-високи са те в Стара Загора, където за 2015 г. доходите от работа са били на второ място след София. В Града на липите наемът за квадратен метър от януари до края на ноември е бил 4,86 лв, в Сливен - 2,13 лв. и в Ямбол - 2,26 лв. Сравнението с предходната година установява , че разликата е минимална. Справка в статистиката сочи още, че т. нар. нормиран наем за апартаментите общинска или ведомствена собственост е бил 1,03 лв /кв. м за 11-те месеца на отиващата си година.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
""Изненадите" с чуждите инвестиции", пише в. "24 часа"
Да не бързаме с изводите какво се случва с тях за деветте месеца на годината Миналия месец БНБ публикува данни, че чуждите инвестиции за първите девет месеца на годината са достигнали 1,27 милиарда евро - което е добро постижение за този период на годината. Този месец статистиката на БНБ показа нещо съвсем различно - че за първите десет месеца чуждите инвестиции са само 942 милиона. Откъде идва огромната разлика? Отговорът е: от ревизия на данните. Всеки месец БНБ публикува предварителни данни за чуждестранните инвестиции, основани на наличната към момента информация. Информацията първоначално обаче е много оскъдна. Но всеки месец и тримесечие постъпва допълнителна информация, а още по-пълна информация идва с годишните отчети, които подават всички фирми. Така с течение на времето данните се попълват и ревизират - този процес продължава 1-2 години.
Прочети още от статията на в. "24 часа"
"Европа търси посока след година на трусове", пише в. "Стандарт"
Каква беше изминалата година за Европа и какво ни очаква през настъпващата 2017 г. Ще си пробие ли още по-голяма пъртина популизмът и национализмът? Как ще се развие бежанската криза? Отговори на тези въпроси дава специално за "Стандарт" директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков.
Нестабилност и популизъм. Това е рамката, която вмества политическите събития в евроатлантическото пространство през 2016 г. И твърде вероятно коловозът, по който ще се движи международната динамика през следващата година.
От "чист" популизъм към идеен радикализъм
След победоносното шествие през 2016 г. на "чистия" популизъм с гласуването за Брекзит в Обединеното кралство, избора на Доналд Тръмп за президент в САЩ и резултатите от референдума за промяна на конституцията в Италия, като основна интрига за следващата година се очертава въпросът ще наблюдаваме ли управленски пробив на идейния радикализъм на крайната десница в Европа?
"България за Русия винаги е била на заден план" пише в. "Труд"
Киев и до днес се нарича "майката на руските градове", но българската основа на руската държавност упорито се отрича.
"България не бива да е враг на Русия", заявява новоизбраният президент на България Румен Радев пред френския всекидневник "Монд". Разумно, сдържано изявление, от което не следва той да е русофил.
Пак тези дни проф. Андрей Пантев, три пъти депутат в Народното събрание от квотата на Коалиция за България, казва друго: "Няма антируски съюз, към който България да не е била съпричастна... Днес Русия едва ли може да се отнася така, все едно нищо не е било. Защото, както и да го въртим, България е член на един военен съюз, който Русия смята за враждебен."
Тази манипулативна теза за "неблагодарните братушки" - българите, отдавна се предъвква в руски медии и в коментари под различни дописки за България там. Често ни изкарват по-враждебни към Русия, отколкото считат поляците, унгарците и румънците, които с цели армии са воювали срещу руснаците, а Полша два пъти е палила Москва. Въпреки това спрямо тях руската страна неведнъж е постъпвала доста по-благосклонно, отколкото спрямо нас.