"Премиерът ще е от РБ, ГЕРБ ще остави част от министрите", четем на първа страница на в. "24 часа"

Цветанов обяви: Скоро ще има правителство с мандата на реформаторите Найден Зеленогорски, Румен Христов или Петър Москов фаворити да оглавят кабинета Зад него ще има стабилно парламентарно мнозинство, включващо и патриотите Премиерът няма да е от ГЕРБ, а от РБ, но има възможност в кабинета да участват наши министри. Това заяви лидерът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов след продължили повече от 2 ч консултации за правителство с мандата на реформаторите.

Прочети още от в. "24 часа"

"14 958 празни места в университетите" четем във в. "Монитор"

Дори и правото в Алма матер е на минус с 41 студенти. Всяко второ в частните вузове останало незаето

14 958 места са останали незаети в държавните и частните университетите през настоящата учебна година. Това показва справка на Министерството на образованието и науката, изготвена за "Монитор".

С решение на правителството през април стана ясно, че ще се субсидират 49 596 студенти от държавата през тази учебна година, а отделно още 16 373 бяха одобрените бройки в частните университетите. Така от общо 65 969 места 14 958 са останали празни. В сметката не влизат само отпуснатите бройки за платено обучение в държавните вузове.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Данъчните приходи за 2016 г. с 600 млн. над плана", четем във в. "Стандарт"

Данъчните приходи в държавната хазна за 2016 г. се очаква да са с 3,3% над планираното, а спрямо миналата година да нараснат с 8,8%. Това е посочено в Доклада за изпълнението на мерките в Националната програма за реформи за 2016 г., който преди дни беше приет от Министерски съвет. Това означава, че данъчните приходите в бюджета се очаква да са с поне 600 млн. лв. повече от заложеното в закона за бюджета. Повишаването на приходите в бюджета се дължи на мерките срещу сивата икономика. Сред предприетите мерки с най-голям ефект са посочени разширяване обхвата и усъвършенстване на механизма за контрол върху движението на стоки с висок за бюджета риск; усъвършенстване контрола върху движението на течни горива; и постоянен контрол на длъжници с просрочени задължения над 100 хил. лв. (200 хил. лв. за София-град).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Данък "бюрокрация" ще расте и догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Агенции и ведомства ще продължат и през 2017 г. да натоварват българския бизнес с всевъзможни такси. При голяма част от тях размерът не е съобразен с разходите за услугата. Прекомерно висока остава регулаторната тежест. Изключително високи са и нивата на корупция, престъпност, сива икономика. През тази година бизнесът е увеличил задълженията си към бюджета и към финансови институции, сериозно са нараснали просрочените несъбрани вземания от контрагенти, държавна и обществена администрация и държавни предприятия.

Това сочи тазгодишното издание на анкетата "2016 г. през погледа на бизнеса" на Българската стопанска камара (БСК). В анкетата са участвали над 700 фирми.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Има съгласие за кабинет с премиер от РБ, но не е ясно кой ще е той", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Опитите за съставяне на нов редовен кабинет в рамките на този парламент може да продължат съвсем легитимно и до средата на януари. Тази вероятност се очерта след днешните преговори между ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ), към които се присъединиха и лидерите на Патриотичния фронт - Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Докато траят преговорите правителството на Борисов ще продължи да управлява в оставка.

От изявленията на участниците в близо двучасовата среща стана ясно, че има съгласие за съставяне на нов кабинет, има и парламентарно мнозинство за това. Парадоксът е, че това, което няма, е персонален състав, включително и кандидат за премиер, т.е. излиза, че съгласието е на принципа "котка в чувал". На излизане от преговорите участниците по един и същи начин коментираха - рано е още да се обсъжда персоналният състав, все още се преговаря за програми, приоритети и политики ("секторни политики" според любимия израз на Цветан Цветанов).

Прочети още от в " Капитал Daily"

"По дирите на прахосаните милиони", пише в. "Сега"

Преди дни се появи втората "Черна книга на правителственото разхищение". Тя разказва 15 истории, в които огромни бюджетни суми се прахосват за проекти със съмнителна полезност. Сред тях са паркът около НДК, колодрумът в Пловдив, варненският "биг брадър", "златният" стадион в Дряновско, джиповете за шейхове и др. Представените случаи са нищожна част от безобразията, само някои от "големите хитове" на управляващите. "Посланието ни е: Ядосайте се", обясни Даниел Кадик от фондация "Фридрих Науман" при представянето на новия сборник. Идеята на книгата е да припомни защо контролът от страна на гражданите е важен и докъде може да стигне прахосването на държавни средства, ако никой не обръща внимание.

Прочети още от в. "Сега"

"Наемите замръзнаха на ниско ниво", четем във в. "Монитор"

Търсят се основно по-скромни имоти. Хазяите искат авансово плащане поне за половин година

Наемите за жилища на територията на три области в Югоизточна България - Стара Загора, Сливен и Ямбол, в последните месеци са без промяна, категорични са брокерите. Те правят уговорката, че става дума за апартаменти от 40 до 50 кв. м с баня и тоалетна, но без централно парно.

Очаквано най-високи са те в Стара Загора, където за 2015 г. доходите от работа са били на второ място след София. В Града на липите наемът за квадратен метър от януари до края на ноември е бил 4,86 лв, в Сливен - 2,13 лв. и в Ямбол - 2,26 лв. Сравнението с предходната година установява , че разликата е минимална. Справка в статистиката сочи още, че т. нар. нормиран наем за апартаментите общинска или ведомствена собственост е бил 1,03 лв /кв. м за 11-те месеца на отиващата си година.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Изненадите" с чуждите инвестиции", пише в. "24 часа"

Да не бързаме с изводите какво се случва с тях за деветте месеца на годината Миналия месец БНБ публикува данни, че чуждите инвестиции за първите девет месеца на годината са достигнали 1,27 милиарда евро - което е добро постижение за този период на годината. Този месец статистиката на БНБ показа нещо съвсем различно - че за първите десет месеца чуждите инвестиции са само 942 милиона. Откъде идва огромната разлика? Отговорът е: от ревизия на данните. Всеки месец БНБ публикува предварителни данни за чуждестранните инвестиции, основани на наличната към момента информация. Информацията първоначално обаче е много оскъдна. Но всеки месец и тримесечие постъпва допълнителна информация, а още по-пълна информация идва с годишните отчети, които подават всички фирми. Така с течение на времето данните се попълват и ревизират - този процес продължава 1-2 години.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Европа търси посока след година на трусове", пише в. "Стандарт"

Каква беше изминалата година за Европа и какво ни очаква през настъпващата 2017 г. Ще си пробие ли още по-голяма пъртина популизмът и национализмът? Как ще се развие бежанската криза? Отговори на тези въпроси дава специално за "Стандарт" директорът на Института за икономика и международни отношения Любомир Кючуков.

Нестабилност и популизъм. Това е рамката, която вмества политическите събития в евроатлантическото пространство през 2016 г. И твърде вероятно коловозът, по който ще се движи международната динамика през следващата година.

От "чист" популизъм към идеен радикализъм

След победоносното шествие през 2016 г. на "чистия" популизъм с гласуването за Брекзит в Обединеното кралство, избора на Доналд Тръмп за президент в САЩ и резултатите от референдума за промяна на конституцията в Италия, като основна интрига за следващата година се очертава въпросът ще наблюдаваме ли управленски пробив на идейния радикализъм на крайната десница в Европа?

Прочети още от в. "Стандарт"

"България за Русия винаги е била на заден план" пише в. "Труд"

Киев и до днес се нарича "майката на руските градове", но българската основа на руската държавност упорито се отрича.

"България не бива да е враг на Русия", заявява новоизбраният президент на България Румен Радев пред френския всекидневник "Монд". Разумно, сдържано изявление, от което не следва той да е русофил.

Пак тези дни проф. Андрей Пантев, три пъти депутат в Народното събрание от квотата на Коалиция за България, казва друго: "Няма антируски съюз, към който България да не е била съпричастна... Днес Русия едва ли може да се отнася така, все едно нищо не е било. Защото, както и да го въртим, България е член на един военен съюз, който Русия смята за враждебен."

Тази манипулативна теза за "неблагодарните братушки" - българите, отдавна се предъвква в руски медии и в коментари под различни дописки за България там. Често ни изкарват по-враждебни към Русия, отколкото считат поляците, унгарците и румънците, които с цели армии са воювали срещу руснаците, а Полша два пъти е палила Москва. Въпреки това спрямо тях руската страна неведнъж е постъпвала доста по-благосклонно, отколкото спрямо нас.

Прочети още от в. "Труд"