„При референдум в България - 71% за ЕС, 29% против", е  водещo заглавиe на в. „24 часа"
Какви щяха да са резултатите, ако днес в България се провеждаше референдум за членството в ЕС? 71% от всички, изразили мнение по въпроса, биха подкрепили оставането ни в съюза, а 29% - излизане. Това показва представително проучване на общественото мнение, проведено от Институт Отворено общество – София.

Привържениците на членството в ЕС намаляват с 3,1% в сравнение с предишните две години и значително повече в сравнение с 2013 г., когато за ЕС биха гласували почти 70% от анкетираните.

Близо 58% от запитаните не биха гласували за партии, които искат България да излезе от ЕС, а близо 20% биха гласували за такива партии. Забелязва се трайна тенденция на увеличаване на привържениците на антиевропейски партии, като през 2013 г. те са били едва 11,5%, увеличават се съответно до 15% през 2014 г. и 17% през 2015 г. и достигат до почти 20% през тази година.

Прочети още от в. „24 часа"

“Граждани изтеглиха 45 млн. от банките”, четем във в. “Стандарт”

Спестяванията на домакинствата в банките през месец май намаляват с 45 млн. лв. и достигат 43,192 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това е второто понижение от началото на 2016 г. и е сигнал, че хората търсят алтернативни начини за спестяване или предпочитат да харчат, вместо да държат парите си на депозит с ниски лихви. Въпреки това общата сума на депозитите в баните през май се увеличава с 538 млн. лв. и достигат 64,119 млрд. лв. Това се дължи на увеличението на спестяванията на бизнеса и на финансови компании като пенсионни фондове и застрахователи. Отливът на депозити на граждани идва месец след като беше отчетен най-големият приток на спестявания от началото на 2016 г. Въпреки това за пет месеца гражданите спестиха само 606 млн. лв. спрямо 1,3 млрд. лв. за същия период на 2015 г. Част от парите на хората може да са се насочили към имотния сектор, към други алтернативни на депозитите инструменти за спестяване като взаимни фондове, застраховки "Живот" или доброволно пенсионно осигуряване, както и за потребление, за което се залага, че ще движи икономическия растеж през 2016 г.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Авторските права изтичат през дупка в закона” четем на първа страница във в. “Монитор”
Само 700 лв. компенсации платени и то преди 4 г. Производители и вносители на дискове си спестяват таксата заради вратички в нормативната уредба
Едва 700 лв. е получило сдружението „Копи БГ”, което отговаря за събирането и разпределението на парите, получени като компенсационни възнаграждения от производители и вносители на CD-та, DVD-та и флашки у нас. Цялата сума е била платена през 2012 г., а през следващите 4 години - нито лев.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Емил Хърсев: Ще влезем в еврозоната с нулев държавен дълг" четем на първа страница на в. “Труд”
Фискалната стабилност е едно от безспорните предимства на държавата и на нейната икономическа система

- Г-н Хърсев, когато правим това интервю с вас, във Великобритания върви референдумът „за“ или „против“ оставането на страната в Европейския съюз. Преди да са известни резултатите, смятате ли, че това допитване може да отприщи желание за подобни референдуми и в други страни от общността?

- Ако резултатът е положителен, тоест ако решението е за излизане на Великобритания от Европейския съюз, може да се очаква лавина от аналогични сепаратистки вотове в цяла Европа.

Прочети още от в. “Труд”

"Brexit: Пазарите заложиха на оставане в ЕС", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
В деня на провеждания във Великобритания референдум, който продължи до полунощ в четвъртък, финансовите пазари заложиха на оставането на страната в Европейския съюз.

Още при отваряне на изборните секции борсите по света започнаха да се движат така, сякаш резултатът е поражение за евроскептиците. Оптимизмът на инвеститорите се простираше от Азия през Европа до САЩ. Именно той е показателен, тъй като при напускане на Великобритания те биха били най-засегнати от шоковете върху икономиката, финансовата система и пазарите. Много от големите банки и фондове са поръчали свои екзит полове за вътрешно ползване, на чиято база са давали нареждане на брокерите как да търгуват.

Зелената вълна на борсите в четвъртък говореше недвусмислено за увереността в запазване на членството.

Залозите при букмейкърите също бяха рекордни и в полза на оставането в евросъюза. Все пак до последно имаше и притеснения, сигнал за които бяха продължаващите високи нива на кеш и депозити, които се поддържаха в системата в случай на внезапен обрат.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Депутатите подкрепиха идеята само адвокати да контактуват с НАП и НОИ” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Скандалният проектозакон за адвокатурата, който предвижда адвокатите да станат задължителен посредник в отношенията на фирмите с всички държавни органи, бе приет тихомълком и с пълно единодушие в правната комисия на Народното събрание в сряда късно вечерта. Зад него застанаха 17 депутати от ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт, ДПС и БСП с уговорката, че ще има промени между двете четения.

Според проектозакона само адвокати, а не счетоводители, юрисконсулти или куриери, ще имат право да носят и получават документи от НАП, НОИ, НСИ, Булстат, БНБ, Инспекцията по труда, общините и останалите административни служби, както и да внасят финансови отчети или други документи в търговския, имотния и други регистри. За нарушение на тази разпоредба се предвижда глоба от 1000 до 5000 лв., която при рецидив се удвоява. Още по-скандалното е, че самите санкции ще се налагат от адвокатските колегии и ще влизат в техния бюджет, вместо да се внасят в държавната хазна.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Компаниите в България се подготвят за "Индустрия 4.0", пише в. “Капитал Daily”
За над 80% от компаниите в страната дигитализацията играе много важна роля. Повече от половината пък оценяват сегашното си ниво на обвързване на процесите с цифрови технологии като пълно или значително. Това показват резултатите от анкета, проведена от Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) сред 59 български, германски и други чуждестранни фирми членки. Поводът за запитването беше представянето на концепцията "Индустрия 4.0" в София.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ДАИ ще затяга контрола на такситата", пише в. “Сега”
По-големи правомощия при проверките на такситата ще получи ДАИ с промени в Закона за автомобилните превози, които вече са внесени от правителството в парламента. Ако таксито вози клиенти, а не е пуснат например апаратът, инспекторите от Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" (известна като ДАИ) ще снемат сведения от пътниците. Това коментираха пред "Сега" от ресорното Министерство на транспорта.

В момента в подобни случаи законът не дава защита на потребителите на транспортната услуга. Дори и ДАИ да направи проверка и да установи нередност, се оказва, че таксиджията се измъква с обяснението, че в момента вози близки без заплащане. Често при качването на такси на клиентите се казва: "Ще ви закарам, но за 5 лв." като тази сума е повече, отколкото би отчел апаратът.

Прочети още от в. “Сега”

“Румънци изкупуват българските кайсии” пише в. „Труд"
Румънци вече изкупуват първите български кайсии, съобщи за „Труд” Николай Колев, председател на Съюза на дунавските овощари. 80 на сто от родното производство отива за износ, допълни той. В същото време у нас масово се продава гръцка кайсия. Цената на родното производство тази година ще е по-висока, защото реколтата пострада сериозно от измръзвания, както и от дъждовната пролет. На едро килограм кайсии се продава по 1,55 лв. за килограм, показват данните на Държавната комисия по стокови борси и тържища.
Румънците изкупиха и част от реколтата от български череши. Традиционно те са голям потребител, съобщи и Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. Комшиите плащат по 1,30-1,50 евро за килограм. Бусове чакат пред градините и взимат стоката директно от производителите.

Прочети още от в. „Труд"

„Павлова: През 2016 г. ще се санират 750 сгради", пише в. „24 часа"
3800 сдружения на собственици, които кандидатстват за саниране на блокове по Националната програма за енергийна ефективност са регистрирани до момента. Очакваме през тази година да се работи по обновяването на 750 сгради. Това заяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова в Балчик на форум за енергийна ефективност за Централна и Източна Европа.

Завършените през 2015 г. сгради са постигнали 70-80% намаление на сметките за отопление през зимния сезон.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Brexit ще обърне Европа на Изток“, четем във в. “Монитор”
За нас няма пряка заплаха, ако Великобритания излезе от ЕС. Има риск да се провокира допълнително разпадане на общността. Хиляди българи на Острова може да се преместят в други богати страни в Европа.
- Проф. Дуранкев, какви ще са негативните и положителните отражения за България и останалите по-бедни държави от ЕС от евентуално излизане на Великобритания от общността? 

- На такъв въпрос е най-трудно да се отговори. Ще има и положителни, и отрицателни страни. Първата положителна е, че в една страна се провежда референдум за оставане в ЕС. Така демокрацията, която изглеждаше почти мъртва, тук-там все още е жива. Вероятно за България отражението ще е положително от гледна точка на бъдещи общонационални референдуми. Това е доста силен тласък за демокрацията. Засега за нас не се виждат преки заплахи от излизането на Великобритания от общността.

Прочети още от статията на в. “Монитор”