"Прокуратурата най-накрая се зае с търговията с български паспорти" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Украинци и молдовци са получавали фалшиви документи за гражданство срещу 5000 евро
Прокуратурата най-накрая се задейства срещу търговията с документи за българско гражданство, за която се говори от години и за която са подавани сигнали от Министерството на правосъдието. Държавното обвинение и антикорупционната комисия щурмуваха Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) вчера по разследване за организирана престъпна група, занимаваща се с длъжностни и документни престъпления и подкупи. Обиски и разпити имаше и в Кюстендил и Плевен. Иззети са компютри и документация. Задържани са 20 души, сред тях са председателят Петър Харалампиев, заместникът му Димитър Владимиров, главният секретар Красимир Томов, каза зам. главният прокурор Иван Гешев.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Защо държавата се зарови в бельото на Баневи. Буквално", четем в "Капитал"
МВР прекали с разпространяването на снимките от дома на собствениците на АКБ "Форес" и от това може да има правни последствия
Oт около два месеца прокуратурата и МВР сякаш се завърнаха към практиките от ранните години на първия кабинет на Бойко Борисов.
Тогава полицията произвеждаше акции с цветни имена, подкрепени от добре режисирани клипове, на които "абсолютни престъпници" бяха просвани по очи, а зрителите на МВР pictures можеха да видят в детайли домовете на задържаните.
Повечето подобни операции завършиха с оправдателни присъди и серия от осъдителни решения срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Тази практика беше изоставена. Или поне до началото на септември.
"Самолетите в Истанбул ще кацат, направлявани от София" е заглавиe от в. "24 часа"
От София ще започне подреждането на самолетите на кацане на новото летище в Истанбул. Това съобщи за "24 часа" генералният директор на държавното предприятие "Ръководство въздушно движение" Георги Пеев.
В понеделник в деня на 95-годишнината от обявяването на Турция за република бе открито третото летище в Истанбул. След приключване на всички етапи от строителството му то ще е най-голямото в света.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви, че то ще се казва "Летище Истанбул".
"Европа ни праща мръсните си дизели след ремонт" извежда на първа страница в. "Монитор"
С внос от друга евространа ще прескачат забраната да се вкарват трошки у нас
носните дизелови автомобили втора ръка да се внасят само след ремонт. Това е едно от дискутираните в Брюксел решения, за да не се превърне Източна Европа в автоморга за коли, бълващи вредни емисии, научи "Монитор" от два независими източници.
През последните месеци редица европейски градове обявиха, че ще забранят движението на замърсяващи превозни средства по улиците си. В началото на октомври в Германия управляващите коалиционни партии се договориха за ограничаването на вредните емисии на парникови газове, отделяни от транспортния сектор. Собствениците на стари дизелови автомобили в големите градове като Берлин и Хамбург, където въздухът е особено замърсен, ще трябва да избират между хардуерна фиксация и финансови стимули за смяна на превозното средство. Последното доведе до трус в немското правителство, но отвори и въпроса къде ще отидат старите автомобили.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Теглим повече и по-големи кредити за ремонт", четем във в. "Стандарт"
Все повече българи обединяват задълженията си, показва проучване на БНП Париба Лични Финанси
През лятото българинът е теглил повече и по-големи кредити за ремонт на дома и за покупка на нови мебели. Ръст за година от 11,1% на средната сума на заявленията за поправки и 13,83% в сумата на молбите за покупка на мебели показват данните от седмото издание на обзора "Потребителският кредит на българина" на БНП Париба Лични Финанси. То е за периода май - октомври 2018 г.
36,6% от заявленията за потребителски кредит са за обновяване на жилището, а средната сума на заявките за ремонт нараства до 6 185 лева. Хората кандидатстват за по-големи кредити и за покупка на обзавеждане. Средната сума на молбите се увеличава с 435 лева, до 4 254 лева. БНП Париба Лични Финанси отпуска до 80 000 лева за такива цели, а периодът на изплащане е до 96 месеца.
"Седем държави от ЕС купуват по-евтин руски газ от България", пише "Капитал"
В основата на по-изгодните цени от "Газпром" по всичко изглежда стои достъпът до алтернативни източници
Плаща ли България повече за руски газ в сравнение с другите държави от ЕС, или определените в дългосрочния договор с "Газпром" тарифи са достатъчно добри? Този стар въпрос получи нов отговор в последния доклад на Европейската комисия за газовия пазар.
От данните за второто тримесечие на годината е видно, че седем държави от ЕС купуват по-евтино руски газ от България. Тук става дума за доставните цени на руския газ до границата на съответната държава, без да се включват налози и такси за достъп, пренос и съхранение.
"Биоземеделието не разчита на добиви, а на субсидиите", пише в. "Сега"
Одитори на Сметната палата засекли 14 селски стопани да се "грижат" за плевели
Голяма част от българските биоземеделци се интересуват основно от субсидията, която ще получат, а не толкова от добивите си. Това е заложено в самата подмярка за биоземеделие, сочи одитен доклад на Сметната палата за периода от 1 януари 2015 до 30 юни 2017 година. Вероятно точно заради това експертите отчитат лавинообразен интерес към мярката "Биологично земеделие" по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). В резултат броят на биоземеделците се е увеличил от 2011 през 2015-а до 4235 през 2016 година. Не е ясно колко от тях са фиктивни и просто източват програмата.
Над два пъти нарастват и декларираните площи, и пчелните семейства, отглеждани по биологичен начин по ПРСР. Така например, ако през 2015 г. биопчелните семейства са били 64 445, то година по-късно те вече са 145 221, показва докладът на Сметната палата. Декларираните площи за биоземеделие през 2016 г. доближават 1 милион декара. Парадокс обаче е, че от одобрените площи за кампания 2016 най-голям е делът на полските култури, включително фуражни - 41%, докато зеленчуците са едва 2 на сто.
"Центърът на бюджет 2019 - ръстът на доходите" пише в. "24 часа"
Няколко финансови рекорда са заложени в новия бюджет за догодина. След като прескочи 100 млрд. лв., брутният вътрешен продукт ще продължава да расте и догодина ще наближи 120 млрд. лв. - планът е стоките и услугите, които ще се произведат, да са за 116,7 млрд. лв.
Приходите на държавата, част от които ще се върнат обратно към хората, също са по-високи, за да позволят и рекордно висок ръст на разходите.Те ще стигнат до 44,5 млрд. лв.
Държавата планира да похарчи 5,8 милиарда лева повече в сравнение с тази година, от които 1,3 милиарда лева са за социални разходи.
Доходите също е планирано да растат - с 10% на бюджетните служители и с 20% на учителите.
"Сбогуването с Меркел ще бъде много дълго", пише в. "Стандарт"
Не изключвам сценарий, в който тя ще стане председател на ЕС
Категорично идва краят на ерата Меркел, най- малкото, защото самата тя обяви, че през 2021 г. е нейният официален финал в политиката.
Иначе като влияние и като принципи, които заложи в своята партия и в Европейския съюз, е рано да говорим, че Меркел вече е само история.
Сега е много важно кой ще я наследи. На първо време начело на Християндемократическия съюз (ХДС), чиято конференция е през декември. От това ще стане ясно доколко вътрешните противоречия в партията могат да бъдат изгладени и доколко Меркел е била истинският проблем. Или ще се окаже, че всъщност е имало някакъв непреодолим разрив, който може да премести ХДС вдясно, да я направи още по- консервативна, реактивна, отколкото е в момента.