"Задължителната квалификация на учителите се прави формално" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ежегодните квалификации, които са задължителни за учителите от 2 г. насам, на много места се провеждат некачествено - в някои случаи обучението трае само два часа, в други пък се ходи в командировки в чужбина със съмнителна полза. Това става ясно от сигнали на синдикати и учители от цялата страна.

От 2016/17 г. учителите са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си, като в рамките на 4 г. трябва да са преминали през минимум 48 часа обучения. Според колективния трудов договор в системата на просветата 1% от училищните бюджети за заплати трябва да се разходва за квалификация на учителите, т.е. става дума за около 7 млн. лв. Самата квалификация пък може да се проведе само от обучителна организация, регистрирана от МОН. В момента има 175 такива организации, предлагащи 3237 обучителни програми.

Прочети още от статията на в. "Сега"

 

"Лихвите по бизнес кредитите паднаха под 4%", четем в "Капитал"

Банките в България вече отпускат бизнес кредити при лихвени нива под 4%. Това показват данните за новоотпуснатите и предоговорени заеми на БНБ към края на юни тази година.

Заемите в левове средно се отпускат при лихва от 3.8%, докато тези в евро - при оскъпяване от 3.1%. Не всеки обаче може да си позволи значително по-евтиното кредитиране, защото заемите в евро се отпускат преобладаващо в по-големи размери. През първите шест месеца на тази година над 85% от отпуснатите бизнес кредити, деноминирани в евро, са били на стойност над 1 млн. евро. Въпреки това онези 15%, които вземат бизнес заеми на стойност под 1 млн. евро, също плащат за тях 3.1%.

Прочети още от " Капитал"

"Изследване! Световната банка: Полицаите в България добре платени, вземат колкото в Швеция" е заглавиe от в. "24 часа"

В България персоналът в МВР е сред най-добре платените в Европа. Това е записано в доклад за разходите на полицията и пожарната, изготвен от Световната банка.

Средният месечен разход на човек, работещ в структурите на МВР, е над 1700 лева, изчисляват от финансовата институция и посочват, че заключенията им противоречат на общоприетото схващане, че заплатите в полицията и пожарната са ниски.

След като се отчетат разликите в дохода на глава от населението - тоест се измерва покупателната способност според стандарта на живот, заплатите на полицейските служителив България били на равнището в Швеция и Словения и по-високи от тези в Дания, Естония, Литва и Латвия.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Бавят формулата за сметките за парното" извежда на първа страница в. "Монитор"

Изработването на новата формула за изчисляване на сметките за парното ще се забави и няма да е готова в края на юли. По този повод министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви за "Монитор", че работната група в министерството на енергетиката, която обсъжда промените в енергийното законодателство за формулата за изчисляване на такса "сградна инсталация" ще работи още време и няма да е готова с доклада си в предварително планирания срок.Тя добави, че не може да уточни веднага с колко ще бъде удължен срокът."Очаквам доклада за направеното до този момент за да преценим колко време ще е необходимо още на работната група, за да изготви промените така, както трябва да бъдат подготвени и в максимална степен да защитават интересите на всички", обясни тя. Относно обжалването на решението на Върховния административен съд (ВАС) от април за отмяна на формулата, по която се изчислява такса сградна инсталация, Петкова обясни, че става въпрос за отделна процедура, засягаща въпроса.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Да спрем разкриването на нови университети", четем във в. "Стандарт"

- Проф. Статев, Вие сте част от инициаторите на промените в Закона за висшето образование, чрез които бизнесът да влезе в университетите. Какво очаквате да се случи, когато това стане факт?

- Не става въпрос само за бизнеса, а за изтъкнати и доказани специалисти от практиката, която включва също държавните и регионалните структури, неправителствените организации, както и много други. Постановката за учене през целия живот е отговор на промените в практиката, които са толкова динамични, че получените знания в университета не може да покрият цикъла на един трудовоактивен живот от средно 40 години. Има и области, в които промените са непрекъснати. Това налага и връзката с потребителите на кадри, които създават висшите училища, да е перманентна - необходимо е между образованието и практиката да има пълна синергия. В този смисъл чрез Съвета на ректорите инициирахме редица промени в Закона за висшето образование, по които вече се работи в комисия, назначена от министъра на образованието и науката, но те в най-добрия случай ще влязат в сила от учебната 2019/2020 г. Затова инициирахме една бърза промяна, която да влезе в сила още от предстоящата учебна година. Сега изтъкнати практици може да водят до 10% от даден учебен курс, което е една или две лекции.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Я елате, инвеститори, при батко", пише "Капитал"

Решенията на КЗК за ЧЕЗ и "Нова телевизия" показаха, че всички големи сделки трябва да са одобрени от властта

Близо месец след края на европредседателството тревата около НДК е избуяла, цветята са завехнали, а плочките - мръсни. Само допреди месец площадът пред сърцето на българската политическа гордост се миеше със сапун, градинките се косяха през ден, а десетки работници се грижеха да има винаги цъфтящи лехи. В продължение на шест месеца тези няколко декара около НДК изглеждаха като демо версия на нормална, подредена европейска държава. Тази имитация не беше само в градинката в центъра на София. По време на председателството министри, депутати и прочее политици на власт много внимаваха да няма скандали, които да показват истинското лице на превзетатабългарска държава.

Прочети още от " Капитал"

"Контролът (не) е наказание", пише в. "Сега"

Настъпи любимото време, жътвата на дребния, но вечен и къпан във всички води мижав български чиновник. Завчера опустя главната сцена на българската политика. По стъпките на избраниците на народа към морските брегове пое армията хроникьори, пиари, коментатори и интерпретатори. Настъпи лятното мълчание. Сега по страниците и екраните ще изпълзят дежурните за пълнеж водни чудовища, извънземни и скрити съкровища. Царичинската дупка зае огромното празно медийно пространство. Чака ни над месец време без яки сделки и скандали, защото големите обществени поръчки, бъдещите концесии, копринените пътища и европрограми също са във ваканция. Когато Големите отсъстват, е моментът да вземат своето дребните сиви гризачи. През лятото микроскопични и малко по-замогнали се български фирми правят огромната част от своите обороти при пика на туризма, земеделието, дребната преработваща промишленост и строителството, които са главната им специализация. Точно затова броят на стопанските нарушения ескалира до сезонния си максимум.

Прочети още от в. "Сега"

"350 наши горят с книжката за изпреварване в Румъния" пише в. "Монитор"

Hашенци масово горят с шофьорските си книжки в Румъния заради дребни нарушения като неправилно изпреварване. Заради направени нарушения на закона за движение през последната година и половина 344 нашенци са останали без книжки, като на някои от тях връщането на документите им отнема над година.

В северната ни съседка за всяко пътно нарушение на закона може да бъде взето свидетелството за правоуправление на шофьора, алармират от Министерството на външните работи (МВнР). Например преминаване на червен сигнал на светофара, непозволено изпреварване, отнемане на предимство, както и пресичане на непрекъсната осова линия или превишена скорост са достатъчно основание на властите да отнемат книжка.

Прочети още от в. "Монитор"

"БРИКС с нова визия за света", пише в. "Стандарт"

Русия, Китай, Индия, Бразилия и ЮАР се обявиха срещу протекционизма, дадоха старт на инфраструктурни проекти, намекнаха за нови членове

Докато американският президент Доналд Тръмп посрещаше в Белия дом с широка усмивка и братска прегръдка председателя на Европеската комисия Жан-Клод Юнкер, на другия край на Атлантика - в Йоханесбург, петима световни лидери чертаеха новия световен търговски ред. Трудно може да се каже коя от двете срещи беше по успешна. Западните медии ликуваха за победата на Брюксел и връщането на Америка като ключов европейски партньор с отмяната, засега, на митата, което би създало непредвидими последствия за наближаващите евроизбори.

Прочети още от в. "Стандарт"